SPORTY WALKI

Grand Prix Tadżykistanu w judo. Srebrny medal Katarzyny Sobierajskiej

Puchar Europy Juniorów w Pradze. Polacy z medalami

Drugi start międzynarodowy po długiej przerwie i drugi finał!

Katarzyna Sobierajska (-70kg) zdobyła srebrny medal w Grand Prix Tadżykistanu w Duszanbe. Wcześniej sięgnęła po złoto w Pucharze Europy w Sarajewie.

Ze względów zdrowotnych Polka niestety nie mogła wystąpić w Mistrzostwach Świata w Katarze. Ale szybko wróciła do wysokiej formy, co jest dobrym znakiem przed dalszą częścią kwalifikacji olimpijskich do Igrzysk w Paryżu.

W sobotę Katarzyna Sobierajska wygrała przed czasem z Marokanką Asmą Niang i Uzbeczką Shokhistą Nazarovą, a w półfinale pokonała w dogrywce Brytyjkę Kelly Petersen Pollard.

W finale 21-letnia Polka walczyła z Francuzką Margaux Pinot, która w swoim pierwszym dzisiejszym pojedynku wyeliminowała Elizę Wróblewską. Katarzyna Sobierajska przegrała po 4 min (waza-ari).

Z tych rywalek, Margaux Pinot jest 18. w rankingu olimpijskim, Kelly Petersen Pollard 19., Shokhista Nazarova 27., Asmaa Niang 69. Z kolei Katarzyna Sobierajska zajmuje 40. miejsce, Eliza Wróblewska 39.

We wrześniu 2021 roku Katarzyna Sobierajska zdobyła swój pierwszy, brązowy krążek w Grand Prix w Zagrzebiu, a 2 tygodnie później stanęła na trzecim stopniu podium Mistrzostw Świata Juniorów w mieście Olbia na Sardynii.

Grand Prix Tadżykistanu: Wolszczak i Szczurowski tuż za podium

To były dobre występy walczących w najwyższych kategoriach wagowych Kingi Wolszczak (+78kg) i Kacpra Szczurowskiego (+100kg). Oboje zajęli 5. miejsce w niedzielę w zawodach Grand Prix Tadżykistanu.

Kinga Wolszczak po raz pierwszy walczyła o medal w Grand Prix. Teraz wygrała z Izraelką Shoshaną Kahlon i w ćwierćfinale w dogrywce z Niemką Renee Lucht.

Reprezentantka Polski w półfinale doznała porażki z Portugalką Rochele Nunes, a o brąz z Adiyasuren Amarsaikhan z Mongolii.

Kacper Szczurowski był 5. w GP Izraela na początku 2020 roku, a w niedzielę powtórzył ten wynik. Pokonał przed czasem Rumuna Mirceę Croitoru i Magomedomara Magomedomarova ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W półfinale przegrał z Tamerlanem Bashaevem, a o brąz z Kazachem Yerassylem Kazhybayevem.

W rankingu olimpijskim Kacper Szczurowski jest 61., a wyżej od niego judocy, z którymi wygrywał tzn. 25. Magomedomarov i 52. Croitoru (pozycje w WRL w dniu zawodów).

Awans Katarzyny Sobierajskiej w rankingu światowym na 26. miejsce

Po zdobyciu srebrnego medalu w Grand Prix Tadżykistanu, Katarzyna Sobierajska awansowała z 34. na 26. pozycję w światowym rankingu kategorii -70kg.

Z zawodniczek, które w Duszanbe pokonała reprezentantka Polski, najwyżej na liście Międzynarodowej Federacji Judo jest Brytyjka Kelly Petersen Pollard – 14. (poprzednio 13.).

Startująca w tej samej wadze w Tadżykistanie Eliza Wróblewska przesunęła się o jedną lokatę, z 48. na 47. W rankingu olimpijskim jest ona 39., zaś Katarzyna Sobierajska 40.

Na 5 miejscach w zawodach w Azji Centralnej zakończyli zmagania Kinga Wolszczak (+78kg) i Kacper Szczurowski (+100kg).

Oni również zanotowali awanse w rankingu IJF, odpowiednio z 42. na 33. oraz z 73. na 56. pozycję. W klasyfikacji olimpijskiej są na lokatach 39. i 61.

W miniony weekend Biało-Czerwoni dobrze spisali się też w Pucharze Europy Juniorów w Pradze, gdzie srebro zdobyła Oliwia Kutyła -52kg, a brąz Zuzanna Woźniak -48kg i Grzegorz Teresiński +100kg.

Na liście międzynarodowej Oliwia Kutyła jest 20. (poprzednio 26.), Zuzanna Woźniak 35. (56.) i Grzegorz Teresiński 3. (bez zmian).

Puchar Europy Juniorów w Pradze (fot. PZJudo)

PE Juniorów: srebrny medal Kutyły, brązowe Woźniak i Teresińskiego

W niedzielę Oliwia Kutyła zdobyła srebrny medal w kategorii -52kg, a Zuzanna Woźniak -48kg i Grzegorz Teresiński +100kg brązowe w Pucharze Europy Juniorów w Pradze. Poprzedniego dnia 5. miejsce zajął Ksawery Ignasiak, Mistrz Europy Juniorów wagi -60kg.

3 tygodnie po zwycięstwie w PE w Kownie, Oliwia Kutyła ponownie awansowała do finału. Po trzech wygranych walkach przed czasem, w półfinale pokonała w dogrywce Włoszkę Micaelę Sciacovelli. Pojedynek trwał prawie 6 minut.

W rywalizacji o złoto reprezentantka Polski przegrała – także w golden score – z Serbką Nikoliną Nisavić.

Z kolei Grzegorz Teresiński, po fenomenalnych startach zakończonych zdobyciem 3 złotych medali w ciągu niecałego miesiąca, tym razem sięgnął po brąz.

W ostatniej walce w Czechach triumfował w rywalizacji z Ukraińcem Mykolą Hrybykiem.

Na 3 stopniu podium w czeskiej stolicy stanęła również Zuzanna Woźniak. To jej drugi brąz w tym roku w PE Juniorów, po marcowym sukcesie w Sarajewie.

Potem o brąz wygrała z Niemką Helen Habib. Wcześniej Polka odniosła 3 zwycięstwa, m.in. z jej rodaczką Hannah Frobenius.

W niedzielę 5. lokatę zajął Jakub Kielesiński (-90kg). Z pięciu pojedynków, wygrał 3, przegrał 2, w tym o brązowy medal ze Słowakiem Alexem Maruską.

ME Kadetów: jedenaścioro Polaków wystąpi w Portugalii

Jedenaścioro reprezentantów Polski wystąpi w Mistrzostwach Europy Kadetów, które w dniach 22-25 czerwca odbędą się w Odivelas w Portugalii. Dziewięcioro naszych judoków startować będzie indywidualnie, zaś dwóch zawodników dołączy do składu na turniej drużynowy.

W ME nasz kraj reprezentować będą następujące osoby:

• kadetki -40kg Sandra Walendzik, -48kg Barbara Twarowska, -52kg Maria Jesionek, -57kg Emilia Bielawska, -63kg Magda Glubiak, +70kg Zuzanna Banaszewska
  • kadeci -66kg Szymon Szulik, -73kg Mikołaj Kaczorek, -90kg Mateusz Waćko; drużynowo -60kg Jakub Kurowski, -81kg Franciszek Lewandowski.

– Dzikie karty otrzymali Barbara Twarowska i Mikołaj Kaczorek. Oboje wywalczyli po jednym medalu w zagranicznych Pucharach Europy. Z kolei podium w PE w Bielsku-Białej dawało bezpośrednią kwalifikację, którą uzyskali Sandra Walendzik i Mateusz Waćko – mówi Tomasz Jopek, trener kadry narodowej kadetów (juniorów młodszych).

Najlepsze wyniki w 2023 roku osiągnął Szymon Szulik, który sięgnął po trzy medale – złote w Bielsku-Białej i Zagrzebiu oraz brązowy w czeskich Teplicach, a 7 miejsce zajął w zawodach w azerskim mieście Goygol.

Wkrótce kadetów czekają kolejne wielkie imprezy międzynarodowe: Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy EYOF w dniach 23-29 lipca w słoweńskim Mariborze i Mistrzostwa Świata od 23 do 27 sierpnia w Zagrzebiu.