CIEKAWOSTKI

Godzina dla Ziemi 2020 – #zostańwdomu. Zgaś światło. Ziemia to nasz wspólny dom

Godzina dla Ziemi 2020

Od 13 lat w ostatnią sobotę marca odbywa się finał największej ekologicznej akcji na świecie.

Godzina dla Ziemi WWF w tym roku, jak i cały świat – jest inna. Jednak i tym razem Fundacja WWF zachęca do symbolicznego zgaszenie światła w geście solidarności z ideą ochrony naszej planety. To czas, w którym pokażmy, że potrafimy się zjednoczyć i działać razem w trosce o naszą przyszłość. W sobotę 28 marca o 20.30 wyłączmy światło i pamiętajmy, że jesteśmy częścią wielkiego ekosystemu, a Ziemia to nasz wspólny dom.

W tym roku finał Godziny dla Ziemi WWF ma nieco inny charakter. Świat jest sparaliżowany i opanowany jednym tematem. Uwaga skupia się wokół pandemii koronawirusa i solidarności zarówno z pracownikami ochrony zdrowia, jak wszystkimi dotkniętymi pośrednio i bezpośrednio COVID-19. To również czas refleksji nad naszą relacją ze środowiskiem, zarówno w aspekcie nielegalnego handlu dziką fauną i florą, który mógł leżeć u podstaw obecnej sytuacji, jak i tej relacji z poziomu nam bliższego, krajowego – toczącej się wciąż dyskusji o ingerencji człowieka w naturę. Nasz wpływ na środowisko jest niepodważalny, a konsekwencje w krótszym lub dłuższym horyzoncie czasowym dotykają nas samych.

Co roku Godzina dla Ziemi WWF poświęcona jest ważnym problemom nurtującym nasze środowisko. Ta edycja szczególnie, ponieważ Fundacja WWF Polska zwraca tym razem uwagę na trudny temat przerywania nurtów rzek przez tamy i zapory. Kampania „Nie tamuj rzek, niech płyną” ma na celu uświadomić Polakom, że tamy wbrew powszechnej opinii – nie chronią nas przed suszami i powodziami, a wręcz odwrotnie – pogłębiają problem. Na stronie godzinadlaziemi.pl dostępne są informacje o tamach i ich szkodliwym wpływie na środowisko. Wciąż zbierane są też podpisy pod petycją do premiera Mateusza Morawieckiego, w której WWF Polska zwraca się z apelem o zaniechanie budowy nowych tam. Świat odchodzi od tam, są burzone, aby rzeki mogły swobodnie płynąć – a tym samym zmniejszać zagrożenie powodziowe i problem susz.

Finał Godziny dla Ziemi WWF wypada już w najbliższą sobotę 28 marca o godzinie 20.30. W ubiegłym roku w działania wyłączyło się aż 188 państw na całym świecie. W Polsce światła zgasiło 98 miast. Tegoroczna edycja odbędzie się głównie w domach, choć są miasta, instytucje czy obiekty handlowe, które postanowiły także i w tym trudnym okresie dołączyć do inicjatywy. Wszystkie są wyszczególnione na stronie godzinadlaziemi.pl. W Warszawie będą to tak duże obiekty jak np. PGE Narodowy, Pałac Kultury i Nauki, Kancelaria Prezydenta RP, w Gdańsku Stadion Energa czy „Spodek” w Katowicach.

Wzorem lat ubiegłych, Warszawa włącza się do akcji i wyłączy na 60 minut iluminację Pałacu Kultury i Nauki, most Poniatowskiego, Śląsko-Dąbrowski i Świętokrzyski. Światła zgasną również na obiektach:

  • mury obronne Starego Miasta,
  • katedra Jana Chrzciciela i kościół Jezuitów, ul. Świętojańska 8,
  • Centrum Promocji Kultury na Praga-Południe, ul. Podskarbińska 2,
  • Doświadczalna Pracownia Litografii, ul. Obrońców 28/30,
  • Klub Kultury Gocław, ul. Abrahama 10,
  • Klub Kultury Seniora, ul. Pawlikowskiego 2,
  • Punkt Informacji Kulturalnej, pl. Szembeka 1A,
  • Urząd Dzielnicy Ochota, ul. Grójeckiej 17 a,
  • Urząd Dzielnicy Wilanów, ul. Klimczaka 2.

Godzina dla Ziemi WWF to ekologiczna inicjatywa, łącząca ok. 180 państw na siedmiu kontynentach. W tym roku w sobotę, 28 marca, na całym świecie o godz. 20.30 czasu lokalnego słynne budowle i miejscowe obiekty pogrążą się w ciemnościach w geście solidarności z ideą ochrony środowiska.

Godzina dla Ziemi (Earth Hour) pierwszy raz odbyła się w 2007 r. w Sydney. To już 12. odsłona akcji w Polsce i 13. na świecie.

Podczas tegorocznego finału szczególnie liczymy, że uda nam się zjednoczyć w tej symbolicznej godzinie. Teraz w sposób szczególny widzimy, jak bardzo nasza planeta i ludzie na niej żyjący potrzebują wsparcia i troski o naszą przyszłość.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button