Gliwice. Zakład zbrojeniowy Bumar Łabędy będzie produkować Kraby i serwisować Leopardy 2

Wojsko Polskie

Rozwój polskich przedsiębiorstw zbrojeniowych jest kluczowy dla naszego kraju.

Dzięki inwestycjom w tym obszarze możemy modernizować linie produkcyjne, mamy nowe zamówienia oraz tworzymy kolejne miejsca pracy. Premier Mateusz Morawiecki, podczas wizyty w Bumar Łabędy w Gliwicach, zapowiedział produkcję armatohaubicy Krab właśnie w tym zakładzie. W ostatnim czasie Polska podpisała także list intencyjny w sprawie serwisowania czołgów Leopard 2 w Bumar Łabędy.

Rozwój przemysłu to nowe miejsca pracy

To dzięki uszczelnieniu budżetu państwa i likwidacji mafii VAT-owskich możliwe jest przekazywanie jeszcze większych środków nie tylko na modernizację Wojska Polskiego, ale również polskich zakładów zbrojeniowych. Dziś mamy dodatkowe środki na inwestycje w najnowocześniejsze linie technologiczne, które będą służyły rozwojowi polskiego przemysłu. Oznacza to zwiększenie miejsc pracy oraz zwiększenie wynagrodzenia polskich pracowników.

– To jest dla mnie najważniejsze – wynagrodzenia polskich pracowników i nowe miejsca pracy, jak najbardziej zaawansowane miejsca pracy, ale miejsca pracy dla wszystkich dla techników, projektantów, inżynierów, pracowników linii technologicznych, dla wszystkich musi być jak najwięcej miejsc pracy – podkreślił szef polskiego rządu.

– Zrobię wszystko, aby ta fabryka Bumar miała wielki potencjał produkcyjny. Ostatnio Donald Tusk opowiadał kłamstwa na temat przemysłu zbrojeniowego i sam się pogrążał. W czasach kiedy rządziła opozycja 8 tys. ludzi zostało zwolnionych w przemyśle zbrojeniowym. Takie były realia rządów PO-PSL – powiedział Mateusz Morawiecki w zakładach zbrojeniowych w Gliwicach.

Jak dodał Tusk niszczył przemysł zbrojeniowy – my go ratujemy.

Bumar Łabędy – strategiczne przedsiębiorstwo zbrojeniowe

Szef polskiego rządu przekazał dobre wiadomości dla pracowników Bumar-Łabędy. To właśnie w tym zakładzie będą produkowane nowoczesne armatohaubice Krab.

Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy zaliczane są do przedsiębiorstw o strategicznym znaczeniu dla obronności kraju. Firma specjalizuje się w produkcji, remontach oraz modernizacji sprzętu pancernego. Zakład jest również głównym wykonawcą w modernizacji czołgów Leopard.

Na przełomie lutego i marca 2023 r. Polska przekazała łącznie aż 14 czołgów Leopard 2A4. Pojazdy tego typu będą dostarczane również przez Norwegię, Kanadę, Niemcy czy Hiszpanię. Wykorzystywanie zachodniego sprzęt przez ukraińską armię wymaga serwisowania, napraw oraz dostarczenia części zamiennych. Zadeklarowaliśmy gotowość do stworzenia centrum serwisowania czołgów Leopard 2 na terytorium RP.

– Tutaj będzie centrum serwisowania, centrum napraw dla czołgów Leopard. Już tutaj jest kawałek linii produkcyjnej, montażowej, serwisowej właśnie czołgów Leopard – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zakup polskiego sprzętu przez Ukrainę

5 kwietnia premier Mateusz Morawiecki i prezydent Wołodymyr Zełenski spotkali się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie omówili sprawy, które dotyczyły wsparcia Ukrainy w walce o wolność. Od początku rosyjskiej inwazji, przekazaliśmy znaczące ilości ciężkiego sprzętu.

W ostatnim czasie, Ukraina złożyła w Polsce zamówienia na znaczące ilości uzbrojenia polskiej produkcji – armatohaubice Krab, karabinki Grot oraz transportery opancerzone Rosomak. Jest to duży sukces polskiego przemysłu zbrojeniowego.

– W Bumarze w Gliwicach będzie produkcja Kraba. O to zabiegali pracownicy oraz zabiegało kierownictwo – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Gliwickie zakłady zbrojeniowe będą serwisować Leopardy (fot. KPRM)

Gliwickie zakłady zbrojeniowe będą produkować Kraby i serwisować Leopardy

– Intensywnie zabiegałem o to, żeby właśnie tu w Gliwicach w Bumarze – Łabędy powstało centrum serwisowo-naprawcze całej rodziny czołgów Leopard 2. W ostatni piątek w Ramstein, odbyło się spotkanie ministrów obrony państw wspierających Ukrainę. Podczas tego spotkania podpisałem stosowne porozumienie z moim odpowiednikiem niemieckim i ukraińskim, na podstawie którego jeszcze w maju centrum serwisowe rozpocznie swoją działalność. Na Ukrainę trafiły lub niedługo trafią dwa bataliony czołgów Leopard 2 – zarówno w wersji 4 jak i w wersji 6. Wszystkie te czołgi będą serwisowane i naprawiane tu właśnie w Bumarze – Łabędy. Tu w Gliwicach – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak w Gliwicach.

– Jakie argumenty przytoczyłem zabiegając o to porozumienie. To przede wszystkim doświadczenie załogi. Już 20 lat załoga Bumaru – Łabędy naprawia, serwisuje i modernizuje czołgi Leopard 2. To niezwykle cenna wiedza, niezwykle cenne umiejętności. Drugi argument to to, że centrum serwisowo–naprawcze dla tych wszystkich czołgów będzie położone w Polsce, w miejscu, które jest naturalnym hub-em do tego, żeby prowadzić tego rodzaju działania. To także szansa na rozwój firmy w przyszłości. To jest też szansa na to, żeby powstały kolejne dodatkowe miejsca pracy, tu właśnie w Gliwicach – mówił podczas spotkania Błaszczak.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, Polska jest wśród najważniejszych państw wspierających Ukrainę, również poprzez donacje sprzętu wojskowego. Jak wspomniał podczas konferencji w Gliwicach wicepremier Mariusz Błaszczak Polska bardzo intensywnie zabiegała o centrum serwisowo-naprawcze dla przekazywanych Ukrainie czołgów Leopard 2 w Polsce. Nasz kraj pozostaje także jednym z najbardziej aktywnych państw-donatorów pomocy dla Ukrainy, zarówno w zakresie pomocy dla mieszkańców, pakietu szkoleniowego dla sił zbrojnych Ukrainy, jak i dostaw różnorodnego sprzętu wojskowego o wartości szacowanej na ponad 2,5 mld euro.

– Naszą ambicją jest to, aby dokonać przełomu, przeskoku technologicznego także jeśli chodzi o artylerię, o wojska pancerne. Uważam, że właśnie miejscem, w którym produkcja Krabów powinna być prowadzona obok Stalowej Woli jest gliwicki Bumar. Żeby zwiększyć skalę produkcji zamówiliśmy, jako Ministerstwo Obrony Narodowej, kolejne Kraby. Krab także został zamówiony przez Ukraińców. Sprawdza się ta broń na froncie w ręku dzielnych żołnierzy ukraińskich, skutecznie broni Ukrainy przed inwazją rosyjską. Patrzymy śmiało w przyszłość – zaznaczył szef MON.

Exit mobile version