Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej J. E. Georgette Mosbacher.
Ambasador Nadzwyczajnej i Pełnomocnej Stanów Zjednoczonych Ameryki kończy misję dyplomatyczną w Polsce.
Order został nadany w uznaniu wybitnych zasług w rozwijaniu polsko-amerykańskich przyjaznych stosunków i współpracy, za zaangażowanie w działalność na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego.
– Dziękuję za ten czas, bo był bardzo intensywny i wiele w relacjach polsko-amerykańskich się wydarzyło – mówił Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim.
W uroczystości wziął udział m.in. Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau.
Deklaracja o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym podpisana została przez prezydentów Dudę i Trumpa 18 września 2018 roku. Jej trzema filarami pozostają:
1) Współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności;
2) Energetyka;
3) Wymiana handlowa, inwestycje, badania i innowacje.
Deklaracja ta została przez kolejne blisko dwa lata wypełniona treścią polityczną, gospodarczą, energetyczną i militarną. We wszystkich tych obszarach polsko-amerykańska współpraca została pogłębiona, z korzyścią zarówno dla Polski, jak i Stanów Zjednoczonych.
W wymiarze bezpieczeństwa i obronności dopełnieniem tego dokumentu były podpisane również przez Prezydentów Polski i USA w czerwcu 2019 roku i wrześniu 2019 roku dwie deklaracje: pierwsza dot. współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; druga precyzująca lokalizacje planowanej zwiększonej obecności wojskowej armii amerykańskiej w Polsce.
W zakresie energetyki efekty są szczególnie widoczne w postaci długoterminowych kontraktów na dostawy amerykańskiego LNG do Polski. Poprzez dywersyfikację źródeł energii, Polska zwiększa swoją niezależność energetyczną i podatność na ewentualny „szantaż energetyczny”.
Polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie energii nie ogranicza się jednak jedynie do LNG. Podczas wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu w czerwcu 2019 roku podpisane zostało „Memorandum o współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej”, wyrażające gotowość obu stron do współpracy przy polskim programie energetyki jądrowej. Do podpisania przedmiotowej umowy międzyrządowej doszło w październiku 2020 roku w Warszawie.
Zacieśnienie kontaktów polsko-amerykańskich na przestrzeni ostatnich pięciu lat miało również wymierny efekt w sferze gospodarczej. Wymiana handlowa pomiędzy Polską a USA rosła systematycznie: w 2015 roku – 9,3 miliarda dolarów, w 2016 roku – 9,6 miliarda dolarów, w 2017 roku – po raz pierwszy przekroczyła poziom 10 miliardów i wyniosła 11,6 miliarda dolarów, w 2018 roku – 13,4 miliarda dolarów, w 2019 roku – 14,4 miliarda dolarów. Oznacza to wzrost o ponad 50% w przeciągu pięciu lat.
W ostatnich latach stałym elementem politycznej i gospodarczej agendy polsko-amerykańskiej stała się również współpraca w zakresie Inicjatywy Trójmorza, której USA stały się partnerem strategicznym. Wymiernymi dowodami amerykańskiego wsparcia i zaangażowania w Inicjatywę były m.in.: decyzja o współpracy inwestycyjnej z Funduszem Trójmorza na realizację projektów energetycznych; czy przyjęta w listopadzie 2020 roku jednogłośnie przez Izbę Reprezentantów USA rezolucja wspierająca Inicjatywę Trójmorza w budowaniu nowoczesnej infrastruktury, w tym energetycznej, w Europie Środkowej.
Symbolicznym momentem polsko-amerykańskich relacji dwustronnych było włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego, które nastąpiło 11 listopada 2019 roku. Włączenie Polski do Visa Waiver Program stanowiło dowód na to, że strategiczne partnerstwo Polski i USA jest silne.
Georgette Mosbacher objęła stanowisko Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce w sierpniu 2018 roku.
(KPRP)