Geografie wyobraźni. Prawie 50 wydarzeń w 5 dni. Program Malta Festival Poznań

Poznań Pride Week 2023

Między 28 czerwca a 2 lipca Festiwal Malta urozmaici artystyczne lato w Poznaniu.

W ramach inauguracji – uliczna parada ulicami miasta. Gościem festiwalu będzie turecki noblista Orhan Pamuk, który spotka się z publicznością. Artyści i artystki z Azji, Afryki, Ameryki i Europy zaprezentują projekty teatralno-taneczne. Program uatrakcyjnią debaty z osobami ze świata nauki, kultury i sztuki, wystawa maltańskich projektów graficznych, liczne warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz wieczory z muzyką na żywo w Centrum Festiwalowym.

Turcja otwiera listę krajów przywoływanych w projektach artystów i artystek obecnych na tegorocznym Malta Festival Poznań. Głównym gościem festiwalu jest Orhan Pamuk, który literacką Nagrodę Nobla otrzymał w 2006 roku. W czasie festiwalu turecki pisarz wysłucha libretta (czytanego przez Andrzeja Chyrę) i muzycznych fragmentów opery Ja, Şeküre Aleksandra Nowaka na podstawie swojej powieści Nazywam się Czerwień.

Osmańskie dziedzictwo stanowi też temat dla Agnieszki Ayşen Kaim, która przybliży maltańskim słuchaczom i słuchaczkom turecką sztukę opowiadania. Marta Puchłowska wciągnie w świat ebru – tureckiego malarstwa na wodzie. Te dwa wątki zostaną wykorzystane w opowieści o dwojgu zakochanych, których połączyła fascynacja do ich odmiennych kultur: polskiej i tureckiej. O tureckim dziedzictwie, relacji między Europą i Turcją oraz twórczości noblisty będzie można posłuchać na spotkaniu z samym Orhanem Pamukiem. Pisarz będzie też promować swoją nową książkę Noce zarazy, która ukazała się w maju tego roku nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Geografie w wyobraźni międzynarodowych artystów

„Rozstrzelone na mapie świata geograficzne miejsca zyskują swoją tożsamość w gestach, ruchach, wierzeniach i kulturze zamieszkujących je ludzi” – czytamy w tekście programowym festiwalu. Afrobrazylijska twórczyni Ana Pi zaprezentuje efekt swoich badań nad haitańskim dziedzictwem wudu i jego miejscem we współczesnej haitańskiej wyobraźni, w szczególności we współczesnych haitańskich tańcach miejskich. Projekt badawczy, tym razem wokół różnych form azjatyckiego szamanizmu, przedstawi też singapursko-niemiecki artysta Choy Ka Fai. W swoim multimedialnym spektaklu nawiąże do wierzeń jednej z dzielnic Singapuru. Oba wymienione przedstawienia pokazują, w jaki sposób tradycja zostaje przechwycona przez współczesne formy taneczne.

Spektakl Patricka Zizy nawiąże z kolei do kongijskiego zjawiska dandyzmu, ukazując bogactwo i oryginalność kongijskiej wyobraźni, która na początku XX wieku przechwyciła styl europejskich dżentelmenów i wykorzystała go na swoje sposoby i potrzeby. Białoruski performer Igor Shugaleev w spektaklu Sergeya Shabohina opowie o swoim doświadczeniu poszukiwania wolności, będącym efektem politycznego prześladowania – wolności, którą odnajduje w ruchu ciała na berlińskich rave’ach.

Na tarasie, w otoczeniu platanów stojących na pl. Wolności i z widokiem na piękną panoramę miasta, zagrają Oh Voyage, duet pochodzący z Turcji, Moriah Woods z Ameryki i białoruski VVaxplay Live. Wieczorem odbędą się DJ sety i organizowane we współpracy z Alter Event silent disco. Olga Strizhniova, która odpowiada za aranżację wnętrza Centrum Festiwalowego, poprowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych z tworzenia gobelinów, czyli dekoracyjnych dywanów ściennych, oraz wielofunkcyjnych, ozdobnych masek. Przestrzeń Centrum Festiwalowego stanie się też twórczym miejscem dla dzieci, którym na Malcie wolno. Program Wolno Dzieciom świętuje w tym roku swoje 10-lecie.

Prawie 50 wydarzeń w 5 dni

Festiwal prezentuje prawie 50 wydarzeń, z czego 35 wydarzeń jest bezpłatnych. Wszystkie wydarzenia realizowane w Centrum Festiwalowym są nieodpłatne. Na warsztaty dla dzieci i dorosłych obowiązują bezpłatne zgłoszenia e-mailowe (zapisy@malta-festival.pl). Bezpłatne wejściówki można nabyć na koncert Ja, Şeküre na podstawie opery Aleksandra Nowaka. Dystrybucję bezpłatnych wejściówek prowadzi platforma ToBilet.pl i Centrum Informacji Kulturalnej.

Wspólny muzyczny finał Malta Festival Poznań i Poznań Pride Week 2023

Podczas finału 33. edycji Malta Festival Poznań łączymy siły z Poznań Pride Week. 1 lipca zapraszamy na serię koncertów polskich wykonawców muzyki klubowej i popowej. Na scenie na Dziedzińcu Zamkowym CK Zamek w Poznaniu zabrzmią: Natalia Nykiel, Baasch, Bass Brass i DJ Blik feat. Dominika Płonka.

W sobotę 1 lipca o godz. 20.00 na Dziedzińcu Zamkowym w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędą się koncerty: Natalii Nykiel – królowej polskiego electropopu, Baascha – twórcy łączącego elektronikę z chwytliwymi kompozycjami, oraz zespołu Wojtka Urbańskiego Bass Brass, który wystąpi w formie soundsystemu. Wieczór zakończy afterparty prowadzone przez DJ Blika i Dominikę Płonkę. Widowisko muzyczne jest realizowane we współpracy z Grupą Stonewall, organizatorem Poznań Pride Week, czyli największego po warszawskiej Paradzie Równości wydarzenia LGBT+ w Polsce.

Brzmienia elektroniczne i popowe

Program wspólnego finału składa się na gwiazdy polskiej sceny muzycznej, reprezentujące muzykę elektroniczną i popową. Na scenie zobaczymy oryginalną i bezkompromisową Natalię Nykiel, autorkę tekstów, która w ubiegłym roku wydała swój trzeci studyjny album Regnum. Płyta zawiera się w trendzie dark romantic i jest najbardziej osobistą wypowiedzią w dorobku wokalistki, wciągającą i elektryzującą podróżą przez fantastyczną dystopię. Artystka zadebiutowała w 2014 roku wydawnictwem Lupus Electro, otrzymując miano królowej polskiego electropopu. W 2020 roku za epkę Origo zdobyła nagrodę muzyczną Fryderyk.

Rok później Fryderyka w kategorii „Album roku – elektronika” odebrał Baasch za płytę Noc. Po trzech latach artysta wraca na szlak koncertowy z nową płytą. W Poznaniu zaskoczy fanów niezwykłą oprawą wizualną i premierowymi utworami. Bartosz Schmidt to jeden z najoryginalniejszych twórców polskiej sceny alternatywnej, balansujący między muzyką elektroniczną a synth i indie popem, hipnotyzujący sugestywnym wokalem, chwytliwymi kompozycjami i mocnym tekstem.

Największe klubowe przeboje przypomni nam Bass Brass. Zespół Wojtka Urbańskiego – kompozytora, aranżera, współzałożyciela grupy muzycznej Rysy – zaprezentuje się w formie soundsystemu. Artysta jest laureatem nagrody Fryderyk 2022 za płytę 4GET zespołu Rysy. W Brass Band jest didżejem. Projekt muzyczny współtworzą: Bartek Łupiński, Kuba Łupiński, Kuba Łępa i Grzegorz Pałka.

Na zakończenie muzycznego widowiska DJ Blik i Dominika Płonka przeniosą nas płynnie na afterparty. Rave’y i muzyka klubowa lat 90. dostarczą nam nowej energii!

Malta Festival Poznań x Poznań Pride Week 2023

Finał Malta Festival Poznań jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Grupa Stonewall, organizatorem Poznań Pride Week, któremu w tym roku towarzyszy trzydniowy festiwal muzyczno-performatywny Pride Fest. Oprócz wymienionych wykonawców w ramach festiwalu wystąpią: Shady Lady, Himera, Ala Urwał, Algebra, Red Juliette, Valenciaga (Drag Race Belgium), Shyness!, Novika, Atlvnta i Kiwi. Wydarzenia są biletowane.

Exit mobile version