Prezydent Andrzej Duda wziął w Genewie udział w Spotkaniu Wysokiego Szczebla z okazji 75. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
Podczas wizyty w Szwajcarii prezydentowi towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser–Duda, która realizowała program odrębny.
– Dziś na Białorusi jest 5 tys. więźniów politycznych, wśród nich są Polacy. Zostali skazani na podstawie fałszywych dowodów podczas zainscenizowanych procesów – mówił prezydent w czasie debaty nad przyszłością praw człowieka.
Zaznaczył, że wśród przetrzymywanych jest polsko–białoruski dziennikarz Andrzej Poczobut – skazany na 8 lat więzienia, a także dwóch polskich księży: Henryk Okołotowicz i Wiaczesław Pialiniak.
Andrzej Duda podkreślał, że Polska używa wszelkich środków dyplomatycznych aby uwolnić swoich obywateli, jednak od długiego czasu jest to działanie bezskuteczne. – Polscy obywatele zostali skazani na podstawie fałszywych dowodów, podczas zainscenizowanych procesów, których wynik jest znany jeszcze przed ich rozpoczęciem – mówił.
Prezydent wskazywał, że społeczność międzynarodowa powinna się zdecydowanie temu sprzeciwiać i piętnować te karygodne działania.
Podczas sesji otwierającej Spotkanie „Universality and indivisibility of human rights” Andrzej Duda mówił, że Polska była jednym z krajów założycielskich Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Zaznaczył, że „w 1948 roku ze względu na decyzje ówczesnych komunistycznych władz Polska wstrzymała się od głosu w głosowaniu nad przyjęciem Deklaracji”. – To były czasy stalinowskie, kiedy Związek Sowiecki udawał, że prawa człowieka były przestrzegane, ale dziś widzimy, jak wielki rozmiar zbrodni wobec ludności był w tamtym czasie dokonany – podkreślił. Polska przyjęła dokument dopiero w 1977 roku.
Prezydent powiedział, że mimo że początkowo Polska nie zagłosowała za przyjęciem, to jako kraj mamy swój udział w tej Deklaracji – polscy przedstawiciele uczestniczyli w pracach nad jej kształtem. Jak wskazał, m.in. Fryderyka Kalinowska zasiadała w Podkomisji ds. Kobiet.
– Prawa człowieka są uniwersalne, powszechnie obowiązujące wobec każdego człowieka. Nie trzeba ich w żaden sposób udowadniać czy dodatkowo przyznawać – powiedział Andrzej Duda.
Podkreślił, że dziś na całym świecie jest około 60 poważnych konfliktów zbrojnych. Prawa człowieka ciągle są naruszane m.in. podczas wywołanej przez Rosję wojny na Ukrainie i konflikcie na Bliskim Wschodzie, gdzie Izrael został zaatakowany przez Hamas.
– Musimy być skuteczni, werbalnie piętnować łamanie praw człowieka, musimy to też karać. Jeśli nie będzie wyciągania konsekwencji, stawiania przed trybunałami za zbrodnie przeciwko ludzkości, to prawa człowieka będą zawsze łamane. Musimy uczynić wszystko, żeby tej bezkarności nie było. To nasze wielkie zadanie i nasza odpowiedzialność wobec współczesnych czasów, ale i wobec przyszłych pokoleń – podsumował prezydent.
Spotkanie Pary Prezydenckiej z Wysokim Komisarzem ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandim
Prezydent z małżonką spotkali się z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Rozmowa była okazją m. in. do wymiany doświadczeń w organizowaniu pomocy humanitarnej na rzecz ukraińskich uchodźców i koordynacji kolejnych działań.
Andrzej Duda mówił, że jego małżonka jest zaangażowana w pomoc uchodźcom z Ukrainy w Polsce, współpracuje przy tym z małżonką prezydenta Ukrainy Ołeną Zełenską i innymi Pierwszymi Damami. – Z Komisarzem mówiliśmy też, jak następuje ewolucja potrzeb w zakresie udzielanej pomocy ukraińskim uchodźcom – powiedział Andrzej Duda.
Spotkanie z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Volkerem Türkiem
O sytuacji naszych rodaków na Białorusi prezydent rozmawiał także z Komisarzem Volkerem Türkiem. – Prosiłem o interwencję m. in. w sprawie Pana Andrzeja Poczobuta, który jest więziony bezprawnie przez reżim białoruski; nie wiemy, jaki jest teraz jego los – przekazał Duda.
Agata Kornhauser–Duda, w ramach programu odrębnego, odwiedziła w Genewie Biuro Centralnej Agencji Poszukiwań ds. międzynarodowego konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą prowadzone przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK). Złożyła też wizytę w szkole Collège de Budé w Genewie oraz odwiedziła Szkołę Polską im. Wacława Micuty.
Prezydent spotkał się z Szefem MKOl
Przy okazji wizyty w Szwajcarii w związku ze szczytem ONZ ws. praw człowieka Duda spotkał się w Lozannie z przewodniczącym MKOl Thomasem Bachem.
Prezydent przed spotkaniem mówił, że wśród tematów rozmowy będzie polska kandydatura do zorganizowania Igrzysk Olimpijskich w 2036 r., a także zbliżające się igrzyska w Paryżu.
Na spotkaniu z Szefem MKOl obecny był prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosław Piesiewicz (Co on tam robił? Zrobił sobie darmową wycieczkę?!).
Czy Duda rozmawiał nt. haniebnej decyzji, tj. przywrócenia przez MKOl prawa startowania na igrzyskach w Paryżu sportowców z Białorusi i Rosji?