SZCZECINTRÓJMIASTO

Gdynia i Szczecin. Szanujmy się wzajemnie – obowiązek zasłaniania ust i nosa

Covid-19

Niektórzy pasażerowie komunikacji miejskiej wciąż nie pamiętają o obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Nie pomagają komunikaty głosowe i plakaty informacyjne w pojazdach. Dlatego nadzór ruchu Zarządu Komunikacji Miejskiej i Straż Miejska kontrolują wybrane autobusy na terenie Gdyni. Akcja trwa 29 i 30 września i zostanie powtórzona w przyszłym miesiącu.

Co poza skasowaniem biletu należy zrobić niezwłocznie po wejściu do autobusu lub trolejbusu? Zasłonić usta i nos. Niestety nie wszyscy o tym pamiętają. Jak sytuacja wygląda w Gdyni, sprawdzają strażnicy miejscy we współpracy z nadzorem ruchu Zarządu Komunikacji Miejskiej.

– Widzimy potrzebę reagowania w sytuacjach, w których pasażerowie komunikacji miejskiej nie wywiązują się z obowiązku noszenia maseczek. Stąd nasze działania. Mają one przypomnieć wszystkim o tym, iż pandemia wciąż trwa i stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Działamy w trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich – mówi Andrzej Bień, komendant Straży Miejskiej w Gdyni.

– Dzisiaj wspólnie z nadzorem ruchu Zarządu Komunikacji Miejskiej skontrolowaliśmy około 8 autobusów. Okazało się, że 90-95% pasażerów zakłada maseczki. Generalnie społeczeństwo stosuje się do rozporządzenia ministra zdrowia o nakazie noszenia maseczek – informuje Mirosław Kondratowicz, inspektor Straży Miejskiej w Gdyni.

Gdynianie chcieliby, żeby wszyscy wzajemnie się szanowali i okazywali to również podczas podróży komunikacją miejską. Dlatego powinni przestrzegać wciąż obowiązującego nakazu zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych, czyli m.in. środkach komunikacji zbiorowej.

– Jesteśmy z mężem zaszczepieni, więc chcemy, żeby inni też uszanowali nasze decyzje. Mamy małe dzieci, które są narażone na różne choroby przewlekłe. Byłoby świetnie, gdyby wszyscy dbali nie tylko o swoje zdrowie, ale też o zdrowie innych – mówi Kasia, mieszkanka Witomina.

Szczecin. Strażnicy miejscy ponownie ruszyli z kontrolami realizacji obowiązku zakrywania ust i nosa

W dalszym ciągu ciąży na nas obowiązek zakrywania ust i nosa. Twarz należy zakrywać maskami medycznymi lub szytymi. Nie można już stosować alternatywnych osłon w postaci części odzieży, np. chustek czy szalików czy innych części garderoby.

Obowiązek zasłaniania nosa i ust obecnie dotyczy przebywania w zamkniętej przestrzeni publicznej poza miejscem zamieszkania i obowiązuje nie tylko dorosłych, ale również dzieci powyżej 4. roku życia. Niestety , jak pokazały ostatnie kontrole ,o zabezpieczaniu dzieci zapominają rodzice. Ponowne kontrole przeprowadzane w środkach transportu publicznego wykazały ,iż dzieci i młodzież podróżujące autobusami i tramwajami do i ze szkół ( po wznowieniu nauki stacjonarnej) kompletnie ignoruje obowiązujące przepisy. Apelujemy do rodziców o właściwe zabezpieczanie swoich podopiecznych w środki ochrony osobistej w postaci maseczek, aby ten upragniony powrót do szkół i kontaktów z rówieśnikami nie zakończył się wraz z rosnącą liczbą zakażeń wirusem odpowiedzialnym za epidemię Covid-19.

Strażnicy miejscy 28 września nałożyli już kilkanaście pouczeń na osoby, które nie zakrywały nosa i ust w miejscach publicznych (komunikacja publiczna, galerie handlowe). Kolejne kontrole mogą skutkować nałożeniem mandatów karnych. Przypominamy także o właściwym noszeniu maseczki. Założona na brodzie, czole czy też trzymana w ręku może zakończyć się nałożeniem mandatu do 500 złotych a nawet skierowaniem wniosku do sądu, który może orzec grzywnę w wysokości nawet 5000 zł.

Gdzie trzeba nosić maseczki?

Pod koniec maja br. rząd poluzował niektóre obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Zmieniły się m.in. zasady zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Maseczki nie trzeba zakładać na otwartej przestrzeni. Nadal jednak musimy zakrywać nos i usta w przestrzeniach zamkniętych. Dotyczy to również środków komunikacji zbiorowej.

Zasłanianie ust i nosa w dużym stopniu ogranicza potencjalną transmisję wirusa pomiędzy ludźmi. Podczas kontaktu twarzą w twarz maseczka nałożona przez jedną z osób znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia. Zasłonięte usta i nos u obu osób praktycznie niwelują możliwość przenikania wirusa.

Niektórzy są zwolnieni z obowiązku zakrywania ust i nosa. Takie osoby muszą jednak mieć zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający jedną z wymienionych poniżej przypadłości:

  • całościowe zaburzenia rozwoju,
  • zaburzenia psychiczne,
  • niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
  • trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa,
  • zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa, czyli brak maseczki we wskazanych miejscach (w przestrzeniach zamkniętych w całym kraju, m.in. w autobusach, pociągach, sklepach, kinach, teatrach, przychodniach, kościołach czy urzędach), grozi mandat w wysokości nawet do 500 złotych.

Obowiązek zakrywania ust i nosa wynika z treści rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
(UMG, UMS)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button