WODNY

Gdynia Sailing Days. Ponad 600 żeglarzy zawładnie Bałtykiem. Program

Program festiwalu

Gdynia Sailing Days, jedna z najważniejszych imprez żeglarskich w basenie Morza Bałtyckiego w dniach 8-24 lipca.

To już 23. edycja festiwalu Gdynia Sailing Days, podczas której zobaczymy całe spektrum żeglarstwa regatowego. A to wszystko w Gdyni – żeglarskiej stolicy Polski. W imprezie zobaczymy ponad 600 żeglarzy z 20 klas regatowych. Jedną z najciekawszych atrakcji Gdynia Sailing Days będą wirtualne regaty eGdynia Sailing Days. Nie zabraknie atrakcji dla mieszkańców i turystów.

Impreza rozpocznie się już w piątek 8 lipca od wirtualnego żeglarstwa. Tego dnia rozpocznie się bowiem eGdynia Sailing Days, czyli eSailingowe regaty na platformie Virtual Regatta. To największy i najpopularniejszy na świecie internetowy symulator wyścigów żeglarskich zarządzany przez światową federację żeglarską World Sailing. eGdynia Sailing Days będą jednym z elementów największej polskiej imprezy esportowej – Superpuchar PLE, która odbędzie się w tym roku na gdyńskiej plaży. W dniach 8-10 lipca odbędą się tutaj turnieje CS:GO, Valorant, FIFA i eSailing, a na dokładkę All-Star Game z zaproszonymi zagranicznymi gwiazdami.

Święto graczy i sportu wirtualnego będzie łącznikiem między esportem a realnym żeglarstwem. Ściganie w ramach Gdynia Sailing Days rozpocznie się 9 lipca od wyścigów w ramach Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. W ramach Gdynia Sailing Days odbędą się m.in. regaty Pucharu Europy w klasach 29er i Flying Dutchman, o medale mistrzostw Polski rywalizować będą żeglarze w klasach 49er, 49erFX, Star i RS21, odbędą się też mistrzostwa Polski w żeglarskich sprintach. O Puchar Gdynia Sailing Days ścigać się będą m.in. katamarany, nie zabraknie regat w ramach Polskiej Ligi Żeglarskiej, a najmłodsi żeglarze rywalizować będą w mistrzostwach Polski juniorów młodszych w klasie O’pen Skiff oraz w regatach Puchar Trenerów w klasie Optimist.

– To będzie wyjątkowa edycja. To nie tylko rywalizacja na wodzie, ale też szereg atrakcji na brzegu. Po raz pierwszy w historii imprezy odbędą się też regaty wirtualne, do których zapraszamy żeglarzy z całego świata. eGdynia Sailing Days będzie miał spektakularną oprawę dzięki współpracy z Polską Ligą Esportową, która finałową rozgrywkę będzie transmitowała na żywo. eSailing dynamicznie się rozwija, w wirtualnych regatach rywalizują setki tysięcy ludzi na całym świecie i dzięki temu z naszą imprezą mamy szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorcówmówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Regaty eGdynia Sailing Days zostaną rozegrane w dniach 8-10 lipca. Z kolei w dniach 21-24 lipca gdyńska Marina Yacht Park wypełni się jachtami żaglowymi, luksusowymi katamaranami i łodziami motorowymi. W tych dniach odbędzie się Polboat Yachting Festival, czyli wystawa polskiej branży jachtowej. To największa ekspozycja jachtów na wodzie w Polsce, na której pojawia się coraz więcej premier i wyjątkowych modeli jachtów. Podczas wydarzenia będzie można również spotkać się z przedstawicielami i producentami eksponowanych jachtów oraz z ciekawymi gośćmi specjalnymi festiwalu. Jest to też szansa na zapoznanie się z najnowszymi trendami i technologiami wykorzystywanymi w branży jachtowej.

Swój udział zapowiedziały czołowe polskie stocznie m.in. Sunreef Yachts, Galeon, Cobrey, Northman, Parker, La Mare, Sportis oraz wiele młodych, ale niezwykle ciekawych m.in. Canna Boats, Mongird Yachts, D-Boat, Futuro Boats, a także prestiżowe marki zagraniczne np. Hanse, Dehler, Windy, Bayliner, Malibu, Saxdor. Spodziewanych jest kilkanaście premier. Dodatkowo odwiedzający będą mogli w tym roku wziąć udział w bezpłatnych rejsach jachtami żaglowymi i łodziami motorowymi – w ramach akcji #ZostańWodniakiem. Wstęp na wystawę jest bezpłatnymówi Michał Bąk, Sekretarz Generalny Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – Polskie Jachty.

Gdynia Sailing Days to również szereg atrakcji dla mieszkańców i turystów przygotowywanych we współpracy z Partnerami i Gdyńskim Centrum Sportu. Położenie obu gdyńskich marin jachtowych w samym centrum miasta stwarza możliwości do bezpośredniego uczestnictwa w imprezie i bliskiego kontaktu z żeglarstwem. Na plaży Gdynia Śródmieście stanie też specjalna strefa joy of Moving, w której na najmłodszych czekać będzie wiele rozrywek.

Gdynia Sailing Days to nie tylko okazja do sportowej rywalizacji i do spotkania się w szerokim żeglarskim gronie, ale nie do przecenienia jest walor edukacyjny tej imprezy. W Gdyni są znakomite warunki do tego, aby mieszkańcy i turyści zetknęli się z żeglarstwem w sposób bezpośredni, wręcz namacalny. W wielu miastach na świecie mariny położone są na obrzeżach, a w Gdyni obie gdyńskie mariny są w samym centrum. Żeglarstwo to piękny sport i warto go pokazywać tym, którzy jeszcze nie mieli okazji go poznać. Zapraszam wszystkich do Gdyni mówi Aleksandra Melzacka, olimpijska z Tokio w klasie 49erFX i Ambasadorka Gdynia Sailing Days.

Festiwal żeglarski Gdynia Sailing Days na stałe już wpisał się w kalendarz, ale i w krajobraz miasta Gdynia, które od początku aktywnie uczestniczy w organizacji imprezy. Będzie to już 23. edycja imprezy, która uczyniła Gdynię jednym z ważniejszych żeglarskich ośrodków w basenie morza Bałtyckiego.

Po dwóch latach organizacji imprezy w warunkach pandemicznych ograniczeń, w tym roku na szczęście mocniej możemy otworzyć się na mieszkańców i turystów. Nie zapominamy oczywiście, że pandemia nie minęła, ale zniesienie ograniczeń daje nam dużo więcej możliwości. Od zawsze było bowiem tak, że Gdynia Sailing Days to święto nie tylko dla żeglarskiej społeczności, ale też okazja do promocji żeglarstwa wśród ludzi, szczególnie dzieci i młodzieży, które z tym sportem jeszcze nie miały kontaktu. Gdynia Sailing Days to pełne spektrum żeglarstwa regatowego, na starcie zobaczymy wielu znakomitych żeglarzy z Polski i zagranicy, będzie też sporo żeglarskiej młodzieży. Już nie mogę doczekać się widoku setek żagli na Zatoce Gdańskiej. Zapraszam wszystkich do Gdyni – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Program Gdynia Sailing Days

08-10.07 eGdynia Sailing Days i Superpuchar PLE

09-10.07 Polska Liga Żeglarska – Ekstraklasa

11-13.07 Puchar Miasta Gdyni kl. ILCA 4, ILCA 6, ILCA 7

11-13.07 Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych OSF

14-15.07 Mistrzostwa Polski w Sprincie kl. OPT, 29er, OSF

15-17.07 Euro Cup kl. FD

16-17.07 Puchar GSD kl. Micro, Delphia 24OD, N450, F

16-17.07 Puchar GSD kl. A-Class, Nacra 15, HC16, Formuła Open

16-17.07 Polska Liga Żeglarska – 1 Liga

16-19.07 Euro Cup kl. 29

16-19.07 Mistrzostwa Polski kl. 49, 49FX

20-22.07 Puchar Trenerów

21-24.07 Polboat Yachting Festival

22-24.07 Otwarte Mistrzostwa Polski kl. RS21, Star

23-24.07 IQF Cup kl. IQF

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button