28 listopada, w 104. rocznicę utworzenia Polskiej Marynarki Wojennej, odbyły się uroczystości jubileuszowe.
Także odbyło się pierwsze podniesienie bandery wojennej na okręcie ORP Albatros w Porcie Wojennym w Gdyni. To drugi z serii trzech niszczycieli min typu Kormoran II.
– Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć Marynarkę Polską, mianując jednocześnie pułkownika marynarki Bogumiła Nowotnego Szefem Sekcji Marynarki Wojennej przy Ministerstwie Spraw Wojskowych – wydał rozkaz Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, zamieszczony w Monitorze Polskim nr 217 z dnia 30 listopada 1918 roku.
104 lata później, w 395. rocznicę Bitwy pod Oliwą w Porcie Wojennym w Gdyni padł rozkaz nr 482 dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosława Miki.
– Rozkazuję dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w dniu 28 listopada 2022 roku podnieść banderę wojenną na niszczycielu min ORP Albatros numer burtowy 602 – odczytał rozkaz w zimne, listopadowe przedpołudnie szef sekcji personalnej kpt. Tomasz Moszczyński.
„Jeszcze Polska nie zginęła…” – popłynęły z setek marynarskich gardeł słowa hymnu, a wraz z nimi obłoki pary, niczym dym z lufy 35-milimetrowej armaty Tryton, w jaką uzbrojony jest Albatros. Wody basenu 10. Portu Wojennego w Gdyni przykryła mgła, z którą zlewał się wykonany ze stali amagnetycznej kadłub okrętu. Podniesiona na maszt przez dowódcę okrętu kmdr. ppor. Michała Narłowskiego biało-czerwona bandera wyglądała jak pokolorowana na monochromatycznym filmie.
ORP Albatros, numer taktyczny 602, to drugi po Kormoranie niszczyciel min w polskiej służbie, do której został przyjęty 12 sierpnia br. Wraz z podniesieniem bandery okręt włączony został w skład 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety w Gdyni podporządkowanemu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża im. wiceadm. Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu.
Okręty mają za zadanie poszukiwać, identyfikować i niszczyć miny morskie w rejonie Bałtyku i Morza Północnego. Na Albatrosie służy 45 osób. Oprócz armaty Tryton, w skład uzbrojenia wchodzą wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm i wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Grom. Okręty wyposażono w zdalnie sterowane pojazdy autonomiczne do poszukiwania min. Przyszłość zwalczania min należeć ma bowiem do bezzałogowych dronów. Do Albatrosa i Kormorana, na którym banderę podniesiono równo 5 lat temu, ma dołączyć wkrótce Mewa, która odbywa obecnie cykl prób odbiorczych.
Niszczyciele min projektu 258 buduje konsorcjum pod kierunkiem stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku, z udziałem OB-R Centrum Techniki Morskiej w Gdyni i PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni.
Wydający rozkaz powołania do służby Albatrosa gen. Jarosław Mika powiedział podczas uroczystości, że wydarzenie wpisuje się w długofalowy proces modernizacji wojsk morskich. Dowodem na to ma być podpisanie umowy na budowę kolejnych niszczycieli min typu Kormoran 2, wielozadaniowych fregat proj. Miecznik, a także planowana w najbliższym czasie dostawa śmigłowców dla Brygady Lotnictwa MW.
Pierwsze podniesienie bandery na Albatrosie było najważniejszym elementem długiego dnia rocznicowych obchodów w Gdyni, który rozpoczęło podniesienie Wielkiej Gali Banderowej na wszystkich okrętach stacjonujących w Porcie Wojennym. Następnie złożono kwiaty z udziałem wojskowej asysty honorowej w Kwaterze Pamięci na oksywskim Cmentarzu Marynarki Wojennej. W Kościele Garnizonowym MW RP podczas uroczystej mszy św. odsłonięto dwie pamiątkowe tablice poświęcone 395. rocznicy Bitwy pod Oliwą. Dzień zakończyła Gala Jubileuszowa w Klubie 3. Flotylli Okrętów, podczas której wręczono wyróżnienia.
Podczas uroczystości gdyński samorząd reprezentowała m.in. Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
– Obchody 104. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP połączone z podniesieniem bandery na niszczycielu min ORP Albatros to ważny moment i okazja aby przekazać dowódcy oraz wszystkim oficerom, podoficerom, marynarzom a także pracownikom cywilnym wyrazy szacunku i serdeczne życzenia. Życzenia przede wszystkim bezpiecznej służby dla kraju. Mój podziw budzi profesjonalizm, znakomite przygotowanie i oddanie służbie, które są znakiem rozpoznawczym Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej Polskiej. Wyrażam nadzieję, że ten nowoczesny okręt zbudowany w gdyńskich stoczniach, który zasilił szeregi Marynarki Wojennej będzie skutecznie chronił Polskę oraz wszystkie kraje sojusznicze, zwłaszcza w tak niespokojnych czasach, w jakich obecnie żyjemy – mówi Joanna Zielińska.
Okręty ORP
Okręty typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej, jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).
Uroczyste podniesienie bandery na ORP Kormoran – pierwszej, prototypowej jednostce odbyło się 28 listopada 2017 r. Kontrakt na budowę dwóch seryjnych jednostek projektu 258 – ORP Albatros i ORP Mewa podpisano pod koniec grudnia 2017 r. Drugi z serii, ORP Albatros, zwodowano w październiku 2019 r., natomiast trzecia ORP Mewa została zwodowana w grudniu 2020 r. i następnie rozpoczęły się realizowane przez wykonawcę próby morskie.
Niszczyciel min ORP Albatros, to bliźniak ORP Kormoran, ze zmodyfikowanym uzbrojeniem – zamiast tymczasowej armaty dziobowej kalibru 23 mm ZU-23-2MR ma mieć zainstalowaną armatę AM-35 razem ze zintegrowaną głowicą śledzącą ZGS-35, która wchodzi w skład okrętowego systemu uzbrojenia OSU-35K. Zarówno ORP Albatros, jak i wcześniejszy ORP Kormoran, a także trzecia z serii ORP Mewa, zostały zbudowane w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku.
Łącznie 6 okrętów projektu 258 typu Kormoran II wejdzie w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
(UMG, KPRP)