POLSKATRÓJMIASTO

Radni odebrali tytuł Honorowego Obywatela Gdańska ks. Henrykowi Jankowskiemu

Ks. Henryk Jankowski

Rada Miasta Gdańska zdecydowała o odebraniu tytułu Honorowego Obywatela Gdańska ks. Henrykowi Jankowskiemu.

Wyniki głosowania:

W sprawie pozbawienia tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska (Ks. Jankowski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gdańska 15 grudnia 2000 roku):

19 głosów za, 1 przeciw, 2 wstrzymane.

W sprawie uchylenia uchwały dotyczącej nadania nazwy skwerowi ks. Henryka Jankowskiego:

20 głosów za, 1 przeciw, 1 wstrzymany.

W sprawie rozbiórki pomnika księdza Henryka Jankowskiego:

20 głosów za, 1 przeciw, 1 wstrzymany.

VI w tej kadencji sesję Rady Miasta Gdańska zdominowała postać ks. prał. Henryka Jankowskiego. O sprawie prałata oskarżanego o pedofilię zrobiło się głośno po artykule z początku grudnia 2018 r., autorstwa zmarłej kilka tygodni temu dziennikarki Gazety Wyborczej Bożeny Aksamit. Atmosfera wokół postaci ks. Jankowskiego narosła do tego stopnia, że 21 lutego doszło do obalenia pomnika duchownego, który od sierpnia 2012 roku znajdował się na skwerze przy Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Wcześniej m.in. oblano go czerwoną farbą, na miejscu odbywały się także pokojowe manifestacje.

Kilka miesięcy po publikacji reportażu w „Dużym Formacie” nazwisko wieloletniego proboszcza kościoła św. Brygidy w Gdańsku nadal budzi ogromne emocje wśród części mieszkańców, nie pozostaje również obojętne gdańskim radnym. Podczas marcowej sesji Rady Miasta Gdańska, radni zajęli się trzema projektami honorującymi ks. Henryka Jankowskiego: głosowano w sprawie uchwały o odebraniu duchownemu tytułu Honorowego Obywatela Gdańska, cofnięciu nazwy skweru, który nosi jego imię, oraz likwidacji pomnika.
(UMG)

 

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button