W piątek, 18 listopada rozpoczyna się w Gdańsku Jarmark Bożonarodzeniowy.
W czasie Jarmarku uliczki historycznego centrum Gdańska zamienią się w świąteczne miasteczko. Klimatyczne dekoracje, stoiska z nietuzinkowymi produktami i bogaty program artystyczny, sprawią, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku to miejsce, w którym naprawdę mocno poczujemy świąteczny klimat. Wydarzenie stworzone jest dla wszystkich miłośników świątecznej atmosfery, zarówno dla mieszkańców Trójmiasta i okolic, jak i turystów z Polski i zagranicy.
– Wokół nas powstaje infrastruktura niezbędna do tego, aby był tutaj dobry klimat. Dobry klimat tworzą ludzie, ale również atmosfera świąteczna obecna tu na jarmarku, który jest nie tylko dobrze odbierany przez gdańszczan i odwiedzających nasze miasto, ale także zdobywa laury jako jeden z najpiękniejszych jarmarków europejskich – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Zaczynamy już w najbliższą sobotę. Miejsce wokół nas zapełni się pięknym oświetleniem – oczywiście energooszczędnym — dobrym klimatem, smacznym jedzeniem. Co bardzo ważne, taki jarmark to także impuls dla lokalnej gospodarki. Z jednej strony ponad 60 procent wystawców to są lokalni przedsiębiorcy. Coś, co ucieszy wielu z nas, po kilku latach przerwy, wracamy do Wielkiej Zbrojowni, gdzie będą prezentowane wytwory rękodzieła – dodała prezydent Dulkiewicz.
Prezentów szukamy na jarmarku!
Na jarmarku zagości 155 stoisk oferujących niepowtarzalne upominki, dekoracje i smakołyki. To doskonałe miejsce, w którym można będzie zrealizować unikatowe pomysły na prezent. Miłośnicy ludowego rękodzieła znajdą tu drewniane dziadki do orzechów, wyroby z lnu i wełny, ręcznie dmuchane bombki, lampki, malowane anioły, biżuterię, świece naturalne i drewniane zabawki. Nie zabraknie też dekoracji z suszonych owoców, stroików, świątecznych ozdób i ceramiki artystycznej.
– Bardzo się cieszymy, że już 18 listopada wystartuje coroczne święto gdańszczan, Jarmark Bożonarodzeniowy. W tym roku będzie on połączeniem tradycji z nowymi elementami, tak aby każdy odwiedzający znalazł coś dla siebie. Przy Forum Gdańsk pojawi się mini jarmark, gdzie będzie można znaleźć 11 dodatkowych stoisk bożonarodzeniowych. W tym roku zależało nam na upłynnieniu ruchu, będziemy swobodniej przemieszczać się pomiędzy stoiskami. Dzięki współpracy z innymi podmiotami pojawią nowe iluminacje, m.in. anielskie skrzydła, fontanna zrealizowana przy współpracy z firmą Wedel, czy leśna altana zrealizowana we współpracy z Lasami Państwowymi. Jarmark, to czas nadziei a także pomagania innym, pamiętajmy o tym odwiedzając nasze stoiska – mówił Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.
Kuchnie świata na Jarmarku
Na smakoszy odwiedzających jarmark poza klasycznymi, świątecznymi przysmakami czekają potrawy kuchni z całego świata. W tym roku oferta będzie szczególnie bogata, bo aż z 20 krajów, w tym kuchni japońskiej, tajskiej i krymsko-tureckiej. Będzie można próbować dań rodem z Litwy, Ameryki, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Belgii, Grecji, Ukrainy, Włoch, Turcji i Polski. Poszukiwacze zimowych smaków będą kosztować currywursty, churrosy, langosze, kurtosze, frytki, zapiekanki, świąteczne pierogi i aromatyczne grzańce.
Wśród nowości kulinarnych pojawią się brioszki z lodem, chrupiące tofu, raclette, szaszłyki z krewetek, oscypki w tempurze, quesadillas, cynamonki i wegański bigos.
Mroźna polska zima niestraszna, gdy w zasięgu ręki gorące czekolady, doskonale dobrane mieszanki herbat, a dla pełnoletnich grzane wino z aromatycznymi przyprawami. Rozgrzewające napoje smakują najlepiej w jarmarkowym, kolekcjonerskim kubku, co roku w innym wzorze. Zachęcamy do zakupu kubeczków również dlatego, że część przychodu z ich sprzedaży będzie przekazana dla Hospicjum im. Ks. Dutkiewicza.
,,Niech zagrają Święta!”
Program Jarmarku będzie składał się z bloków tematycznych. Zgodnie z tegorocznym hasłem „Niech zagrają Święta!” jarmarkowa scena zabrzmi różnymi rodzajami muzyki. Podczas cyklicznych koncertów „Jazowego Kolędowania” wystąpią znani trójmiejscy muzycy, podczas „Kolędowania na głosy” będzie można podziwiać niezwykły kunszt wykonania świątecznych piosenek i kolęd przez chóry, podczas „Radosnego Kolędowania” będzie można poczuć moc i energię młodych wykonawców, natomiast nostalgicznie nastroi nas „Carillonowe Kolędowanie”.
– To ważne, że w tych trudnych czasach będziemy mogli cieszyć się Jarmarkiem. Dzięki niemu możemy kontynuować promocję turystyczną, a sezon w Gdańsku trwać będzie całe 12 miesięcy. Jesteśmy jednym z dwóch miast w Polsce, które bierze udział w konkursie European Best Christmas Market. Już teraz zachęcam do głosowania, co pozwoli pokazać się całej europie i całemu światu. Jarmark Gdański uważany jest za jeden z najbardziej romantycznych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. Liczymy i zapraszamy do przyjazdu gości ze Skandynawii i Niemiec, którzy do tej pory bardzo licznie odwiedzali naszą imprezę. To jest ten czas, kiedy faktycznie możemy pokazywać, że Gdańsk jest miastem, gdzie nie tylko latem i na plaży, można spędzać czas, bo w okresie zimowym, mam nadzieję, że wraz z zimową aurą, można tu spędzić miło nie tylko weekendy, ale także dłuższe okresy. W trakcie wydarzenia będziemy także promowali nową odsłonę projektu „Smaki Gdańska” i zachęcamy do próbowania starogdańskich potraw mówił Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej.
„Świąteczne Bajanie” to cykl wydarzeń dedykowanych najmłodszym. Spektakle teatralne (z udziałem tłumacza Polskiego Języka migowego), widowiska, świąteczne parady, wizyty św. Mikołaja, zimowe animacje czy codzienne otwieranie okienek kalendarza adwentowego.
Ciekawostki z życia lasu, pogadanki i pokazy ptaków drapieżnych, muzyka lasem malowana, to tylko kilka atrakcji przygotowanych przez Pomorskich Leśników w ramach „Świątecznej edukacji”.
„Świąteczne Pomaganie” – czas przygotowań do Świat Bożego Narodzenia to okres szczególny i wyjątkowy. Realizując Jarmark Bożonarodzeniowy nie zapominamy, że przede wszystkim to czas nadziei, miłości, jedności, niesienia pomocy innym. Dla tego na Jarmarku nie może zabraknąć akcji charytatywnych.
„Świąteczne Stopklatki” jarmarkowa scenografia, to idealne tło do uchwycenia ulotnych chwil na pamiątkowych fotografiach. Obok cieszącego się w zeszłym roku niezwykła popularnością świetlistego tronu św. Mikołaja pojawią się premiery! Podświetlany napis Jarmark w zimowej odsłonie, anielskie skrzydła dla dużych i małych, sanie z prezentami, altana i fontanna. Do wspólnych fotek pozować będą św. Mikołaj, olbrzymie laski cukrowe czy ozdobne bombki (Szczudlarze) oraz nasze wizytówki – maskotki Państwo Orzechowscy czyli jarmarkowy Dziadek i Babcia do orzechów.
Łoś ma głos
Niekwestionowaną gwiazdą jarmarku jest lubiany przez wszystkich łoś Lucek mówiący ludzkim głosem! Zabawia odwiedzających Jarmark Bożonarodzeniowy od kilku lat, a jego popularność wciąż rośnie. Czeka na swoich fanów w Łosiowym zakątku na ul. Bogusławskiego, gwarantuje tradycyjne łosiowe suchary.
Jarmark w Zbrojowni od 2 grudnia
Po przerwie, jarmark zawita ponownie w zabytkowych wnętrzach Wielkiej Zbrojowni ASP, gdzie został stworzony Artystyczny Zakątek. Będą tu mieli w czym wybierać wszyscy ceniący wartość i urodę artystycznego rękodzieła. Oferta będzie bardzo bogata, będzie można znaleźć unikatowe wyroby artystyczne i rękodzieło takie jak: drewniane szopki, kosmetyki naturalne, drewniane puzzle, ręcznie robione kartki świąteczne, drewniane modele, ręcznie robione latarenki i obrazy.
W „Świątecznej Pracowni” będą się odbywały – warsztaty kreatywne dla dzieci, podczas których będzie można przygotować ozdoby i stroiki świąteczne, a także prezenty od serca – własnoręcznie zdobione świece czy leśną biżuterię. Po pracowicie spędzonym czasie będzie można odpocząć układając puzzle czy rozgrywając partyjkę w gry planszowe. Najmłodszych zapraszamy na seanse filmowe w Treflikowym kinie, a także na spotkania i zabawy z Treflikiem.
Tu będzie można wymienić się książkami w świątecznym bookcrossingu.
Atrakcją Artystycznego Zakątku będzie też „Misiowa Brama”.
W święta działamy razem!
Czas świąteczny skłania do integracji i działania w ramach wspólnego dobra. Tradycyjnie już idea ta znajdzie swoje odzwierciedlenie również podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego. Potwierdzeniem, że w święta warto, a nawet trzeba pomagać, będzie m.in. akcja organizowana na rzecz Fundacji Hospicyjnej. Wykupienie biletu-cegiełki o wartości 25 zł umożliwi grupie maks. 3 osób wykonanie wyjątkowych zdjęć w śnieżnej kuli napędzanej rowerem. Na pamiątkę darczyńcy otrzymają bombkę ze zdjęciem z kuli. Pieniądze ze sprzedaży cegiełek w całości trafią do Fundacji Hospicyjnej. Podopiecznych Hospicjum wesprzemy także kupując oficjalne gadżety Jarmarku.
– Dziękuję w imieniu wszystkich podopiecznych Fundacji Hospicyjnej, pacjentów dorosłych i dzieci oraz ich opiekunów. W czasie Jarmarku przygotowaliśmy różne atrakcje, aby podkreślić wyjątkowy charakter Świąt. Na naszym stoisku będą pracowali pomocnicy św. Mikołaja. Będzie tam można kupić też bardzo szczególne skrzaty, które zostały wykonane przez hospicyjnych wolontariuszy i z pewnością przyniosą szczęście i radość na cały przyszły rok. Przy stoisku Fundacji będzie czekała także niezwykła kula, w której niezależnie od panującej aury, gwarantujemy śnieg – mówiła Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej. – Już dzisiaj dziękujemy za wsparcie i wszystkim życzymy pięknych wrażeń podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego oraz wiele spokoju i pokoju na Święta i po nich.
Jarmarkowe nowości!
W tym roku mamy wyjątkową premierę, po raz pierwszy zostaną zaprezentowane ożywione dziadki do orzechów – „Państwo Orzechowscy”, ich charakterystyczne stroje wzorowane na mundurach żołnierzy Gdańskiego Garnizonu utrzymane są w stylistyce wizerunkowej jarmarku. Niestety nie mają jeszcze swoich imion i pewnie nie czują się z tym najlepiej. Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu naszym jarmarkowych gości niebawem szybko się to zmieni.
Nowością na tegorocznym jarmarku jest również ogromny, świetlny napis „JARMARK”, który ustawiony w sercu Targu Węglowego będzie znakomitym miejscem do wykonywania pamiątkowych fotografii. Podobnie jak niezwykłe, anielskie skrzydła z Anielskiego Zakątku na ul. Tkackiej.
Po raz pierwszy w tym roku pojawią się nowe jarmarkowe gadgety, będą to pyszne pierniki, aromatyczna kawa jarmarkowa i kolorowe magnesy. Wszystkie dostępne w bajkowym domku GOTu w sercu jarmarku.
Wyróżnikiem gdańskiego jarmarku jest kalendarz w Bramie Adwentowej. Jego tajemnice, codziennie od 1 do 23 grudnia odkrywają żołnierze Garnizonu Gdańskiego ku uciesze miłośników słodkości.
Głosujemy na Gdańsk!
Jarmark Bożonarodzeniowy postrzegany jest jako jeden z najpiękniejszych w Polsce. Jego bajkowa, świąteczna atmosfera urzeka mieszkańców Trójmiasta i turystów. W tym roku gdański jarmark po raz kolejny został nominowany w konkursie o tytuł „European Best Christmas Market. Głosy będzie można oddawać poprzez portal www.christmas.ebdest.in od 25 listopada do 8 grudnia 2022 r. (można oddawać jeden głos dziennie z jednego IP).
W 2019 Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku jako jedyny w Polsce, dzięki Państwa głosom zajął trzecie miejsce!
Wyjątkowy klimat Jarmarku doceniają też turyści, których z roku na rok jest coraz więcej. Z myślą o nich na jarmarku działa prowadzony przez GOT Punkt Informacji Turystycznej.
Jarmark Bożonarodzeniowy to coroczne wydarzenie, które jest jedną z inicjatyw miejskich odbywających się w ramach akcji „Odpalamy Święta w Gdańsku”.
Iluminacje świetlne
Jarmark Bożonarodzeniowy to największa zimowa atrakcja turystyczna Gdańska. Iluminacje są sezonowymi atrakcjami turystycznymi, ściągając na Główne Miasto i historyczne Śródmieście tysiące ludzi, dzięki czemu lokalny biznes (restauracje, sklepy, hotele) ma się w tym okresie dobrze. Dając zatrudnienie oraz dodatkowe przychody, korzyści z rozświetlenie Jarmarku są zdecydowanie wyższe niż koszty.
W dobie kryzysu energetycznego wszyscy powinniśmy oszczędzać. My też to robimy – wybierając światła LED zamiast żarówek.
Wszystkie iluminacje są energooszczędne i bazują na technologii eko-LED. Potrzebują 9-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Nowe iluminacje na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku pobierają 1,2 kW/h, czyli tyle co włączona 1 lodówka. Jeden wieczór iluminacjami na Jarmarku to koszt niecałych 9 złotych.
Poza Jarmarkiem sytuować będziemy również iluminacje w innych miejscach Gdańska. Zużycie prądu dla nowych elementów wynosi 5,1 kWh a zużycie prądu dla dotychczasowych elementów – 4,5 kWh.
Wszystkie iluminacje będą pobierały 9,6 kWh czyli 86,4 kWh/dobę. To koszt około 7,7 złotych za godzinę czyli ok. 69 złotych dziennie.
Jednocześnie Międzynarodowe Targi Gdańskie na swoim budynku biurowym AmberExpo realizują budowę instalacji fotowoltaicznej. Inwestycja podzielona jest na dwa etapy:
- I etap – do 50 kW zostanie zrealizowany w roku bieżącym, panele są przygotowane do montażu.
- II etap – do ok. 140 kW zostanie zrealizowany na początku 2023 roku.
Instalacja fotowoltaiczna na dachu biurowca wygeneruje 323 kWh. Prąd wytworzony przez tę instalację fotowoltaiczną pokryje zapotrzebowanie iluminacji na energię elektryczną 4-krotnie!