TRÓJMIASTO

Gdańsk. Bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów

Gdańsk - komunikacja miejska

Z Kartą Mieszkańca i ważną legitymacją szkolną gdańscy uczniowie mogą bezpłatnie korzystać z przejazdów miejskimi autobusami i tramwajami. Trzeba też aktywować Pakiet Bezpłatnych Przejazdów. Przywilej korzystania z bezpłatnej komunikacji w naszym mieście przysługuje uczniom do 24. roku życia.

Bezpłatna komunikacja dotyczy wszystkich dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych i wszystkich ponadpodstawowych. W Gdańsku skorzystać z niego będzie mogło 64 tysiące uczniów.

Dla przedszkolaków, uczniów podstawówek i szkół ponadpodstawowych

– Uznaliśmy, że Gdańsk dziś, po 28 latach działania jako samorząd, może podzielić się z najmłodszymi mieszkańcami swoimi dochodami, że Miasto stać na ten wydatek – mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. – Mam nadzieję, że dzięki temu młodzi ludzie polubią transport publiczny, będą chętnie poruszać się komunikacją miejską.

Pomysł bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży szkolnej w Gdańsku pojawił się wiele miesięcy temu. W lutym 2018 roku na wniosek prezydenta Adamowicza Urząd Miejski w Gdańsku przygotował stosowny projekt uchwały, który przekazano do Rady Miasta.

Bezpłatna komunikacja dotyczy wszystkich dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych i wszystkich ponadpodstawowych, którzy mają (lub ich rodzice) uprawnienia do Gdańskiej Karty Mieszkańca.

Aby otrzymać Kartę Mieszkańca trzeba spełniać jeden z warunków:

– być zameldowanym w Gdańsku
– rozliczać się z podatku dochodowego w gdańskich urzędach skarbowych
– opłacać podatek od nieruchomości
– opłacać media związane z nieruchomościami zlokalizowanymi w Gdańsku

Jak uzyskać Gdańską Kartę Mieszkańca?

Można to zrobić na dwa sposoby

Osobiście udając się do któregoś z czterech Autoryzowanych Punktów Sprzedaży

– Punkt w tunelu, przy dworcu PKP Gdańsk Główny
– Sala obsługi mieszkańców Urzędu Miejskiego przy ul. Nowe Ogrody 8/12.
– Zespół Obsługi Mieszkańców przy ul. Partyzantów 74
– ZOM przy ul. Wilanowskiej 2.

Na miejscu dostaniemy druk, który możemy wypełnić „od ręki”. Przy odbiorze gotowej karty, weryfikujemy ją pokazując dowód osobisty lub wymagane rachunki (opłacony podatek od nieruchomości, rachunki opłat za media)

Online przez stronę jestemzgdanska.pl klikając w zakładkę znajdującą się na stronie głównej “zamów za 1 zł” i wypełniając wymagane pola.

Gotową kartę odbieramy w którymś z w/w czterech punktów sprzedaży

Bezpłatny bilet tylko z Kartą Mieszkańca

Opcja bezpłatnego biletu dla dzieci i młodzieży uczącej się jest zintegrowana z Gdańską Kartą Mieszkańca i tylko ta karta umożliwia doładowanie na nośnik biletu i wgrania legitymacji szkolnej.

I tu znów mamy dwie możliwości:

1. Ci którzy chcą podróżować wyłącznie z Gdańską Kartą Mieszkańca, bez legitymacji, mogą to zrobić online klikając na stronie jestemzgdanska.pl w zakładkę na głównej stronie “Dodaj on-line pakiet bezpłatnych przejazdów do Gdańskiej Karty Mieszkańca swojego dziecka!”

Trzeba tu dodać skany lub dobrej jakości zdjęcia ważnej legitymacji szkolnej i zdjęcie dziecka. W ciągu trzech dni nastąpi aktywacja Pakietu Bezpłatnych Przejazdów.

2. Pakiet Bezpłatnych Przejazdów można też aktywować udając się osobiście z ważną legitymacją do któregoś z czterech Autoryzowanych Punktów Sprzedaży Karty Mieszkańca. Należy zabrać ze sobą zdjęcie, które zostanie wskanowane do systemu przez obsługę. Dzięki temu wystarczy aby podczas kontroli uczeń okazał tylko Kartę Mieszkańca.

Ci którzy tego nie zrobią, powinni jeździć komunikacją miejską z Gdańską Kartą Mieszkańca i ważną legitymacją szkolną.

Projekt dotyczy także dzieci w wieku 4-7 lat. W ich przypadku niezbędne będzie posiadanie jedynie Gdańskiej Karty Mieszkańca. Podczas kontroli Karta Mieszkańca zostanie przyłożona do czytnika kontrolera w celu identyfikacji użytkownika Karty.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button