Gazociąg Baltic Pipe uroczyście otwarty. W 2023 roku popłynie nim 6,5 mld m3 gazu

Uruchomienie transportu gazu - 1 października 2022 roku

Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu Baltic Pipe dokonali Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki.

– To wielki dzień. Wielki dzień dla Polski, dla Danii, Norwegii, dla całej Unii Europejskiej, wielki dzień dla naszej części Europy, dla budowania bezpieczeństwa, spokoju i wzmacniania naszej suwerenności – tak prezydent Andrzej Duda skomentował odbywające się 27 września uroczyste otwarcie gazociągu Baltic Pipe.

Uruchomienie transportu gazu planowane jest na 1 października 2022 r.

Jak mówił prezydent, inwestycja ta pozwoli na dywersyfikację dostaw gazu do Polski, wzmocnieni suwerenność naszego kraju i uniezależnieni nas od dostaw z Rosji. – Gazociąg Baltic Pipe był przez dziesięciolecia wielkim polskim marzeniem – podkreślił.

Andrzej Duda przypomniał, że kilka dni temu otwarto kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną.

Gazociąg Baltic Pipe uroczyście otwarty (fot. Gaz System)

– Jeżeli pomyślę, że teraz mamy kolejny istotny krok w kierunku wzmacniania suwerenności naszego kraju, to muszę powiedzieć, że patrzę z wielką dumą na naszą ojczyznę i ogromnie dziękuję wszystkim tym, którzy tak wiele serca, stresu i swojej pracy […] włożyli w to, by ta inwestycja była możliwa – powiedział prezydent i szczególne podziękowania skierował do Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Pana Piotra Naimskiego.

W uroczystości w Goleniowie wzięli udział m.in. premierzy Polski i Danii Mateusz Morawiecki i Mette Frederiksen, minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, minister Klimatu, Energii i Gospodarki Komunalnej w Danii Dan Jørgensen, minister ds. Ropy Naftowej i Energii Norwegii Terje Aasland oraz szefowa unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Energii Ditte Juul Jorgensen.

– Przez ostatnie lata przygotowywaliśmy się do uniezależnienia od niewiarygodnego partnera, jakim jest Federacja Rosyjska. Dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego sprawia, że Polska jest dziś energetycznie bezpieczna, a połączenie Baltic Pipe jest symbolem polskiej suwerenności energetycznej. Nasza sytuacja w tych niepewnych czasach jest stabilna. W wyniku agresji Rosji na Ukrainę, krajowy, ale także europejski sektor energetyczny znajduje się obecnie w przełomowym momencie. Dzięki swojemu położeniu geograficznemu oraz strategicznym inwestycjom, Polska ma szansę odegrać kluczową rolę również w zapewnieniu regionalnego bezpieczeństwa – powiedziała Anna Moskwa.

Strategiczna inwestycja w nasze bezpieczeństwo

– Otwarcie Baltic Pipe – nowego korytarza dostaw gazu ziemnego z Szelfu Norweskiego do Polski, zapisze się na kartach historii jako symbol zerwania wieloletniej zależności energetycznej naszego kraju od Rosji. Wybuch wojny na Ukrainie tylko potwierdził słuszność decyzji polskiego Rządu oraz działań mojego poprzednika – Ministra Piotra Naimskiego, aby z wyprzedzeniem przygotować się na niebezpieczeństwo całkowitego odcięcia dostaw gazu z Rosji do Polski i Europy. Dzięki budowie Baltic Pipe oraz interkonektorów ze Słowacją i Litwą, a także rozbudowie Terminalu LNG w Świnoujściu czujemy się dzisiaj bezpieczni pod kątem możliwości pokrycia zapotrzebowania na gaz w zimie – podkreślił Mateusz Berger, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

– Pierwszy w historii polskiego gazownictwa gazociąg podmorski Baltic Pipe jest fundamentem strategii polskiego rządu, zapewniającej Polsce bezpieczeństwo energetyczne. GAZ-SYSTEM przez ostatnie 6 lat zrealizował program inwestycyjny, którego owocem są trzy nowe połączenia międzysystemowe z Danią, Słowacją i Litwą, rozbudowany terminal LNG, zwiększone moce przesyłowe sieci krajowej uzyskane dzięki nowym gazociągom i tłoczniom. Jestem dumny, że mogłem osobiście nadzorować te projekty – powiedział Tomasz Stępień, Pprezes GAZ-SYSTEM.

– To wielka przyjemność dla całego Energinet, że możemy wspólnie z naszymi dobrymi kolegami z Gassco i GAZ-SYSTEM świętować rozpoczęcie przesyłu gazu z Norwegii przez Danię do polskich odbiorców. Baltic Pipe to nasze wielkie, wspólne osiągnięcie. To był niezwykle skomplikowany projekt budowlany, a udało się go ukończyć tylko dlatego, że wszystkie osoby zaangażowane włożyły ogromny wysiłek we wspólną pracę zmierzającą do osiągnięcia wspólnego celu. To pokazuje, jak wiele jesteśmy w stanie osiągnąć w Europie współpracując ponad granicami – powiedział Thomas Egebo, prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Energinet.

Gazociąg Baltic Pipe (fot. KPRM)

Baltic Pipe

Projekt „Baltic Pipe” zakłada stworzenie systemu gazociągów łączących Norwegię, Danię i Polskę, którego zadaniem jest – poprzez dostarczanie gazu ziemnego ze złóż norweskich do Danii i Polski (a także do użytkowników końcowych w krajach Europy Środkowo–Wschodniej) – uniezależnienie tych krajów od dostaw surowca z Rosji. Realizowany jest on w ścisłej współpracy polskiego operatora systemu przesyłowego gazu GAZ–SYSTEM i duńskiego operatora systemu przesyłowego gazu i energii Energinet.

Oddanie do użytkowania dwukierunkowego połączenia międzysystemowego pomiędzy Polską i Danią otwiera nowy szlak dostaw do Polski gazu ziemnego, który wydobywany na Morzu Norweskim i transportowany przez teren Danii i obszar Morza Bałtyckiego trafi na polskie wybrzeże w województwie zachodniopomorskim. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez operatorów sieci przesyłowej: polski GAZ-SYSTEM i duński Energinet. Realizowana przez GAZ-SYSTEM inwestycja polegała na wybudowaniu 275 km gazociągu podmorskiego od miejscowości Faxe w Danii do miejscowości Pogorzelica w Polsce oraz 231 km gazociągów krajowych na trasach Goleniów – Lwówek i Niechorze – Płoty. W ramach projektu zostały także rozbudowane tłocznie gazu w Goleniowie i Odolanowie oraz wybudowana od podstaw tłocznia Gustorzyn. Połączenie w miejscowości Lwówek gazociągu z Baltic Pipe z Korytarzem Północ-Południe umożliwi dostarczanie sprowadzanego z Szelfu Norweskiego gazu ziemnego do odbiorców w zachodniej i południowej Polsce, a dzięki tłoczni w Gustorzynie zostanie on rozprowadzony w centralnej i wschodniej części kraju.

5 kwietnia 2019 r. Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji umowy między Polską a Królestwem Danii w sprawie projektu Baltic Pipe, a 18 marca 2019 r. ustawę o ratyfikacji umowy między Polską a Królestwem Danii w sprawie rozgraniczenia obszarów morskich na Morzu Bałtyckim. Pierwsze elementy gazociągu ułożono na dnie Morza Bałtyckiego 27 czerwca 2021 r.

Exit mobile version