FESTIWALEFILM I SERIALE

Gala Otwarcia 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Drugi dzień w Gdyni [ZDJĘCIA]

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Premierowe pokazy filmów z Konkursu Głównego – „Kleru” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego oraz „Ułaskawienia” Jana Jakuba Kolskiego – to jedne z oczekiwanych wydarzeń drugiego dnia 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Pierwszego dnia odbyła się Gala Otwarcia na Dużej Scenie Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Filmem otwarcia był „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona, uczestniczący w Konkursie Głównym.

Widzowie ciekawi kulis powstawania filmów mogą wybrać się na spotkania z twórcami. Z gośćmi festiwalowymi i publicznością spotkają się ekipy filmów: „Autsajder” w reżyserii Adama Sikory po seansie o godzinie 19.30 w Multikinie w sali nr 2, „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej (po seansie o godzinie 16.00 w Multikinie w sali nr 2 oraz po seansie o godzinie 21.00 w Teatrze Muzycznym), a także „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego (po seansie o godzinie 18.00 w Teatrze Muzycznym).

Na Scenie Nowej Teatru Muzycznego wystartuje Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Będą to trzy bloki projekcyjne: o godzinie 17.00, 19:15 i 21.10. W każdym z nich znalazły się cztery tytuły konkursowe.

W pozakonkursowej sekcji Czysta Klasyka – In Memoriam wspominamy wybitnych nieżyjących już twórców polskiego kina. W sali Goplana Gdyńskiego Centrum Filmowego zobaczymy filmy: „Tam i z powrotem” Wojciecha Wójcika (o godzinie 18.00) oraz „Wojna światów – następne stulecie” Piotra Szulkina (o godzinie 21.00). Po filmie „Tam i z powrotem” zapraszamy na spotkanie z operatorem filmowym Piotrem Wojtowiczem.

W ramach sekcji „100 Lat Niepodległości” drugiego dnia Festiwalu zapraszamy na pokazy połączone ze spotkaniami z twórcami, które odbędą się w sali Goplana w Gdyńskim Centrum Filmowym. Pokażemy tutaj filmy: „Ostatni prom” Waldemara Krzystka, „Popiełuszko. Wolność jest w nas” Rafała Wieczyńskiego, „Dreszcze” Wojciecha Marczewskiego. Z kolei w Konsulacie Kultury będzie można zobaczyć filmy: „Człowiek z marmuru” Andrzeja Wajdy, „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego oraz „A jednak Polska. 1918-1921” Wincentego Ronisza i „Paderewski. Mistrz tonów i mąż stanu” Bohdana Rączkowskiego.

W ramach Pokazów Specjalnych we wtorek zobaczymy dwa filmy podejmujące temat polskich lotników, którzy wsławili się w kampanii powietrznej w Anglii w 1940 roku.

Po każdym z nich z publicznością spotkają się twórcy. Pokaz filmu „303. Bitwa o Anglię” rozpocznie się o godzinie 14.00 w Multikinie w sali nr 8, a po seansie – spotkanie z producentem Michaelem Paszko oraz trójką aktorów. Z publicznością porozmawiają: Marcin Dorociński, Rafael Ferenc i Krzysztof Jaciow.

Pokaz filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” rozpocznie się o godzinie 17.00 w Multikinie w sali nr 3. W spotkaniu po filmie wezmą udział: producenci Małgorzata Czyżycka i Jacek Samojłowicz, operator Waldemar Szmidt oraz aktorzy – Marcin Kwaśny, Nikodem Rozbicki, Antoni Królikowski.

Podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – we wtorek, 18 września, o godzinie 21.00 – odbędzie się gala wręczenia Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Przyznawane od 2008 roku Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie nagrody za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina oraz ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. Gala odbędzie się w Klubie Muzycznym Atlantic w Gdyni. Obowiązują zaproszenia.

Jak co roku Festiwal jest okazją, by zaprezentować czytelnikom z branży filmowej, ale także szerszej publiczności, najnowsze wydawnictwa poświęcone kinematografii.

Większość spotkań autorskich odbywa się w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. We wtorek zapraszamy na promocje książek: „Komeda Osobiste życie jazzu” Magdaleny Grzebałkowskiej, (godzina 15.00) oraz „Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki” Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko (godzina 18.00). Wstęp na promocje w Galerii GCF jest wolny.

Wtorkowe spotkanie poświęcone książce „Kieślowski. Zbliżenie” Katarzyny Surmiak-Domańskiej odbędzie się w Multikinie w sali nr 8, o godzinie 17.00. Gośćmi spotkania, które poprowadzi Grażyna Torbicka, będą: operator filmowy Sławomir Idziak, reżyser i scenarzysta Andrzej Titkow, Irena Strzałkowska ze Studia Filmowego TOR oraz dziennikarka, poetka i reżyserka telewizyjnych filmów dokumentalnych, Grażyna Banaszkiewicz. Fragmenty książki czytać będzie Marcin Dorociński. Na spotkanie obowiązują zaproszenia.

Są jeszcze ostatnie bilety na wtorkowy koncert „100 lat polskiej muzyki filmowej” Łukasza L.U.C. Rostkowskiego i grupy Rebel Babel Ensemble, który odbędzie się o godzinie 20.00 w Teatrze Miejskim w Gdyni. Bilety można kupić w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz przez internet.

W Muzeum Miasta Gdyni o godzinie 18.00 otwarta zostanie wystawa przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi pt. „Filmobcy. Marzec ‘68”, oddająca głos filmowcom jako naocznym świadkom wydarzeń sprzed pół wieku. Wyjątkowym wydarzeniem będzie wernisaż wystawy „Lubię fotografować”, której bohaterem jest obchodzący w tym roku osiemdziesiąte urodziny Andrzej Jaroszewicz. Wybitny operator filmowy, autor zdjęć do filmów Andrzeja Żuławskiego oraz wielu innych reżyserów, po raz pierwszy na wystawie indywidualnej zaprezentuje zdjęcia ze swojego prywatnego archiwum. Wernisaż w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego zaplanowano na godzinę 19.00.
(org., Gala otwarcia – fot. Krzysztof Mystkowski)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button