PIŁKA RĘCZNAPOLITYKA

Gala 100-lecia piłki ręcznej w Polsce. Andrzej Duda wręczył odznaczenia

100-lecie piłki ręcznej w Polsce

Gośćmi honorowymi gali 100-lecia piłki ręcznej w Polsce byli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

– Piłka ręczna chyba najmocniej ze wszystkich dyscyplin sportu związana jest z wielką historią odzyskania niepodległości w 1918 roku – podkreślał Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń z okazji 100-lecia piłki ręcznej w Polsce. Odznaczeni zostali zasłużeni działacze, trenerzy, sędziowie sportowi, nauczyciele i organizatorzy kadr piłki ręcznej.

Prezydent przekazał na ręce Prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej wraz z dedykacją. Prezes wręczył Prezydentowi okolicznościową statuetkę będącą kopią rzeźby piłkarzy ręcznych.

W uroczystości wzięli udział ministrowie w KPRP i doradcy Prezydenta, a także Minister Sportu Witold Bańka oraz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Związku Piłki Ręcznej w Polsce Andrzej Kraśnicki wraz z członkami prezydium zarządu Związku.

Wieczorem w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej Prezydent z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w Jubileuszowej Gali 100-lecia piłki ręcznej. Gala była kulminacyjnym punktem jubileuszowych obchodów i historią 100-lecia polskiego szczypiorniaka opowiedzianą przez muzykę, pieśni i piosenki.

W 2018 roku mija 100 lat od momentu, kiedy piłka ręczna miała swoją pierwszą odsłonę na ziemiach polskich, a dokładnie w Szczypiornie. W spopularyzowaniu i rozpowszechnieniu tej obecnie niezwykle popularnej dyscypliny sportu w naszym kraju duży udział mieli polscy legioniści internowani w jenieckim obozie w Szczypiornie koło Kalisza. Obóz ten powstał jeszcze pod koniec 1914 roku, a do listopada 1918 roku przebywało w nim kilkanaście tysięcy osób różnej narodowości, w tym m.in. działacze niepodległościowi i żołnierze Legionów Polskich. Legioniści w ramach życia obozowego często organizowali zajęcia gimnastyczne, w trakcie których grano m.in. właśnie w piłkę ręczną.
(KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button