Fuzja Orlenu z Lotosem. Stracone miliardy złotych. Jest zawiadomienie do prokuratury

Polska po PiS

Najwyższej Izby Kontroli wkrótce poinformuje, że Saudi Aramco zapłaciło o 7 miliardów 200 milionów złotych mniej za część Lotosu, niż była ona warta!

Zatem Polska straciła na transakcji miliardy.

Chodzi o informacje o raporcie NIK ws. nieprawidłowości przy sprzedaży Lotosu.

Połączenie Orlenu z Lotosem miało doprowadzić do budowy europejskiego giganta na rynku paliw. Jest dokładnie odwrotnie. Orlen stracił na sprzedaży aktywów Grupy Lotos 4,4 mld zł.

„Przypominam, że zawiadomienie ws.nieprawidłowości przy sprzedaży Lotosu złożyliśmy w grudniu 2022 roku i wielokrotnie apelowaliśmy o zajęcie się sprawą. Prokuratura pod nadzorem Ziobry nie kiwnęła w tej sprawie palcem. Ale podejrzenia zostają w mocy.

Wg NIK Saudi Aramco zapłaciło o 7,2 mld złotych mniej za Lotos niż był wart. Sasin wnioskował o zgodę RM na fuzję z Orlenem, mimo, że nie widział umów i nie wiedział, że Saudi Aramco będzie miało prawo weta. Sasin, Morawiecki, Obajtek odpowiedzą za to!

Jak to jest, że polska duma narodowa, jaką miał być Orlen, na Węgrzech pojawia się obok loga rosyjskiego Łukoilu? Jak to jest, że sprzedaje się aktywa polskiego giganta Arabii Saudyjskiej, która ma różnego rodzaju powiązania z Rosjanami, gdy w tym samym czasie na Zachodzie głównym dostawcą ropy naftowej są Amerykanie?

Maciej Mataczyński, pełnomocnik Orlenu do umowy sprzedaży Lotosu, pracował nad ustawą chroniącą polskie firmy (w tym Orlen) przed wrogim przejęciem. Tłumaczy, że mógł, bo nad ustawą pracował za darmo. Za obsługę prawną Orlenu mógł dostać nawet 20 mln.zł. To samo się komentuje” – powiedziała posłanka Agnieszka Pomaska z KO.

Posłanka KO Barbara Nowacka z Agnieszką Pomaską i Cezarym Tomczykiem złożyli wniosek do Centralnego Biura Antykorupcyjnego w tej sprawie.

Według Daniela Obajtka Rosja nie była tłem fuzji Orlenu z Lotosem. Blisko 80 stacji benzynowych na Węgrzech (rosyjskiego Łukoil) zamieniono na Orleny.


Mimo, iż zawiadomienie zostało złożone przez posłankę Agnieszkę Pomaską w grudniu 2022 roku do tej pory prokuratura nie wszczęła postępowania w tej sprawie.

Zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz w związku z możliwymi nieprawidłowościami przy sprzedaży Lotosu.

ZAWIADOMIENIE O PODEJRZENIU POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz

„Działając w imieniu własnym, niniejszym zawiadamiam o istotnym podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej, polegającego na tym, że osoby działające w imieniu PKN Orlen w związku z zawartą umową sprzedaży udziałów spółki LOTOS z saudyjską spółką Saudi Aramco dopuściły się sprzedaży z pominięciem przepisów Ustawy o kontroli niektórych inwestycji oraz innych nieprawidłowości proceduralnych, zagrażających interesom Rzeczypospolitej Polskiej.

UZASADNIENIE

Okoliczności sprzedaży udziałów LOTOS przez PKN ORLEN saudyjskiej spółce Saudi Aramco wskazują na to, że transakcja sprzedaży odbyła się poza kontrolą służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa i że ta transakcja jest nielegalna. Sprzedaż przez Orlen części Lotosu spółce Saudi Aramco odbyła się z naruszeniem Ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Służbom specjalnym nie pozwolono ocenić, czy transakcja zagraża bezpieczeństwu Polski mimo że Saudi Aramco współpracuje z Rosją. Ponadto sprzedaży przez Orlen udziałów w Lotosie spółce Saudi Aramco nie konsultowano pod kątem bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nie wiadomo, czy Saudi Aramco przedstawiła polskim władzom informacje o swoich powiązaniach z rosyjskimi firmami energetycznymi. Bezpieczeństwa transakcji nie oceniał także zobowiązany do tego Komitet Konsultacyjny. Działa on przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w jego skład wchodzą 22 osoby, w tym przedstawiciele Prezesa Rady Ministrów, 16 ministrów oraz szefów: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego. Stwarza to ryzyko niekontrolowanego zbycia udziałów posiadanych
przez Saudi Aramco bez zgody Rady Ministrów i zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski.

Mając na uwadze powyższe, wnoszę jak w petitum zawiadomienia.

Z poważaniem

Agnieszka Pomaska

Poseł na sejm RP”

Agnieszka Pomaska wybrana wiceprzewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (fot. org.)

Posłanka Agnieszka Pomaska wybrana wiceprzewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

22 stycznia podczas posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu posłanka Agnieszka Pomaska została wybrana wiceprzewodniczącą Zgromadzenia.

Rada Europy jest międzynarodową organizacją rządową skupiająca prawie wszystkie państwa Europy oraz kilka państw spoza tego kontynentu. Jej głównym celem jest „osiągnięcie większej jedności między jej członkami, aby chronić i wcielać w życie ideały oraz zasady stanowiące ich wspólne dziedzictwo, a także by ułatwić ich postęp ekonomiczny i społeczny” (art. 1a Statutu Rady Europy). Realizując tak określony cel, organizacja ta zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji i współpracą państw członkowskich w dziedzinie kultury.

Exit mobile version