POLSKA

Fundacja WOŚP spełnia prośby. Łóżka dla pacjentów z koronawirusem już trafiają do szpitali

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Po apelu Jurka Owsiaka Fundacja WOŚP otrzymała ogromną ilość próśb od szpitali o zakup łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Tak jak obiecała, WOŚP zajmuje się zamówieniem i dostarczeniem potrzebnego sprzętu.

Kilka dni temu Jurek Owsiak na swoim Facebooku zwrócił się z prośbą do szpitali, aby nie zamieniały łóżek zakupionych dla różnych oddziałów szpitalnych (m.in. geriatrii czy psychiatrii) na łóżka dla pacjentów z COVID-19. Zapewnił, że w tej sytuacji Fundacja zajmie się zakupem łóżek dla chorych na koronawirusa.

Zobacz TAKŻE: Fundacja WOŚP kupi łóżka dla oddziałów COVID-19. Owsiak do MZ: „Nie demontujcie naszego sprzętu”

Kilka dni temu podałem do wiadomości, że Fundacja zdecydowała się kupować łóżka na tworzone odgórnie oddziały do walki z COVID-19. Ilość próśb przeszła nasze najśmielsze wyobrażenie. Ale tak jak zapowiedzieliśmy – postaramy się, żeby oddziały, które spełniają nasze zasady i dołączyły całą dokumentację związaną z zaleceniem tworzenia takiego oddziału – takie łóżka otrzymały. Do tej pory wpłynęło do nas 65 próśb łącznie na blisko 1400 łóżek.

Wobec ogromnych zapotrzebowań na łóżka – realnie patrząc – możemy na jeden szpital zapewnić kupno 20 łóżek. Są to łóżka do intensywnej terapii. W tym tygodniu już pierwsze łóżka wyjadą z polskich fabryk do szpitali. Oczywiście zamawiamy kolejnie – w miarę jak będą wyprodukowane, będą trafiać do kolejnych szpitali. Niestety nie jesteśmy w stanie kupować kardiomonitorów i respiratorów. A to tylko czubek góry lodowej spośród próśb, które otrzymujemy z całej Polski.

Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Niezmiennie Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pracuje na pełnych obrotach. Między innymi rozesłała już 13 000 masek, czyli pozostałości magazynowe po pierwszym etapie pomocy covidowej. Rozdysponowała również 600 kombinezonów dla zespołów pogotowia ratunkowego, tym samym wyczerpując zapasy magazynowe.

Działania Fundacji w ramach walki z koronawirusem

Przypomnijmy, że Fundacja WOŚP od początku pandemii przekazała sprzęt o wartości niemal 50 milionów PLN, m.in. 200 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej, 34 respiratory (w tym 10 transportowych) i 2,6 miliona trójwarstwowych maseczek chirurgicznych. Do szpitali trafił również sprzęt o wartości 2.503.078,54 zł, który Fundacji przekazały firmy medyczne i nie tylko, m.in. 30 pomp infuzyjnych objętościowych, 25 zestawów USG czy 3 tys. masek sportowych, które po prostym dostosowaniu mogą być wykorzystywane jako wielorazowe maski ochronne.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button