Fryderyki 2021. Sanah, Zalewski, Lanberry? Lista nominowanych w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej

Polskie nagrody muzyczne Fryderyki 2021

Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do Fryderyków 2021 w dziewiętnastu kategoriach muzyki rozrywkowej i trzech kategoriach jazzowych.

Aż cztery nominacje do tegorocznych Fryderyków otrzymał Krzysztof Zalewski – jako autor, kompozytor (wspólnie z Andrzejem Markowskim), producent muzyczny oraz za płytę Zabawa – w kategorii Album Roku Pop Alternatywny. O statuetkę w czterech kategoriach ubiegać się będzie także sanah – jako autorka i kompozytorka oraz z albumem Królowa dram – w kategorii Album Roku Pop i utworem Szampan. Nominacje otrzymały też teledyski Krzysztofa Zalewskiego i sanah – Annuszka w reżyserii Moniki Brodki i Przemka Dzienisa oraz Szampan w reżyserii Michała Pańszczyka. Czterema nominacjami wyróżniono także Lanberry – za utwór Plan awaryjny, album Co gryzie Panią L? – w kategorii Album Roku Pop oraz jako autorkę i kompozytorkę (w teamie kompozytorskim z Kayah, Dominikiem Buczkowskim-Wojtaszkiemi Patrykiem Kumórem).

W kategorii Fonograficzny Debiut Roku cztery z pięciu nominacji przypadły artystom hiphopowym. Otrzymali je Mata (nominowany także za płytę 100 dni do matury w kategorii hip hop), Miły ATZ, Sobel i Zdechły Osa. W gronie debiutantów znalazła się także jedna kobieta – Ptakova, reprezentująca pop alternatywny.

Zdecydowanym liderem w muzyce jazzowej okazał się Michał Tomaszczyk, który otrzymał nominacje we wszystkich trzech kategoriach: jako jazzowy artysta, debiutant oraz dla albumu Sketches from the North, nagranego wspólnie ze szwedzkim kontrabasistą Petterem Olofssonem. Nominację uzyskały także dwie płyty wydane w legendarnej wytwórni ECM: Lonely Shadows Dominika Wani oraz Arctic Riff nagrany przez Trio Marcina Wasilewskiego z amerykańskim saksofonistą Joe Lovano. Obaj muzycy wyróżnieni zostali także nominacją w kategorii Jazzowego Artysty Roku.

Krzysztof Krawczyk (fot. org.)

Ikona polskiej piosenki – Krzysztof Krawczyk, światowej sławy pianista jazzowy – Adam Makowicz oraz wybitna śpiewaczka – Jadwiga Rappé i znakomity dyrygent Jan Łukaszewski – oto laureaci tegorocznych Złotych Fryderyków. Te szczególne wyróżnienia przyznaje Akademia Fonograficzna najbardziej zasłużonym postaciom polskiej kultury muzycznej za całokształt osiągnięć artystycznych.

Adam Makowicz (fot. org.)

Fryderyki to nagrody przyznawane przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1,5 tys. artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.

W tegorocznej edycji Fryderyków o nominacje ubiegało się 321 albumów, 402 teledyski i 355 utworów, w tym 54 jako nowe wykonania dawnych piosenek. Niemal 260 twórców rywalizowało w kategoriach Autor Roku i Kompozytor Roku, a 127 producentów – w kategorii Producent Muzyczny Roku. O miejsce w pierwszej piątce najważniejszych debiutantów ubiegłego roku walczyło 85 artystów.

O miano najlepszych płyt jazzowych ubiegało się 99 albumów. O nominację w kategorii Jazzowy Artysta Roku walczyło 103 muzyków, a piątkę najlepszych debiutantów Akademia wybrała z grona 19 jazzmanów i jazzmanek.

NOMINOWANI W KATEGORIACH MUZYKI ROZRYWKOWEJ i JAZZOWEJ

Utwór roku:

Fonograficzny debiut roku:

Teledysk roku:

Najlepsze nowe wykonanie

Muzyka Świata:

Producent Muzyczny Roku:

Autor roku:

Kompozytor roku:

Album Roku Rock:

Album Roku Alternatywa:

Album Roku Metal:

Album roku Blues:

Album roku Soul, R&B, gospel:

Album Roku Muzyka Filmowa, Teatralna, Ilustracyjna:

Album roku Muzyka poetycka:

Album roku Jazz:

Artysta Roku Jazz:

Debiut Roku Jazz:

Album Roku Pop:

Album roku Hip-Hop:

Exit mobile version