MUZYKAPOZOSTAŁE

Fryderyk Festiwal 2023. Sanah i Mrozu triumfatorami. Laureaci

Nagrody muzyczne

Znamy laureatów Fryderyków 2023 – triumfuje Mrozu

  • Fryderyk Festiwal wrócił na Śląsk w wielkim stylu!
  • Uroczysta ceremonia wręczenia najważniejszych nagród muzycznych za nami. Artystką Roku – sanah, Artystą Roku – Mrozu, Sara James z Fryderykiem za Fonograficzny Debiut Roku.
  • Dwa Fryderyki dla Michała Barańskiego, tyle samo dla Dawida Podsiadło, Brodki i sanah.

W sobotę 22 kwietnia serce muzyki biło w Gliwicach. Jedno z najstarszych miast na Górnym Śląsku przeżyło prawdziwe oblężenie gwiazd polskiej sceny, które przyjechały tam, by świętować rozdanie najbardziej prestiżowych nagród muzycznych – Fryderyków. A choć jeszcze na dzień przed ceremonią wręczenia statuetek, spodziewano się, że większość z nich przypadnie Dawidowi Podsiadło albo Rubensowi, to tegorocznym triumfatorem okazał się Mrozu. To był jego wieczór, a nawet – zdaniem członków Akademii Fonograficznej – jego rok. Z Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Mrozu wyjechał aż z pięcioma Fryderykami, w tym w tak prestiżowych kategoriach jak Artysta Roku, Utwór Roku, czy Album Roku Pop za krążek Złote bloki.

Dwa Fryderyki odebrała Brodka – w kategorii Album Roku Alternatywa za Sadzę i Teledysk Roku za reżyserię klipu do utworu pod tym samym tytułem. Dwa przypadły sanah, w tym Fryderyk dla Artystki Roku oraz w kategorii Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka za sanah śpiewa Poezyje. Z dwiema statuetkami wyjeżdża z Gliwic Dawid Podsiadło, który wraz z Kubą Galińskim nagrodzony został jako Team Kompozytorski Roku, a jego album Leśna Muzyka otrzymał Fryderyka jako Najlepsze Nagranie Koncertowe. Także dwa Fryderyki przypadły Michałowi Barańskiemu – w kategorii Jazzowy Artysta Roku oraz Jazzowy Album Roku za płytę Masovian Mantra.

Najlepszym Rockowym Albumem Roku okazała się płyta 1986 Co będzie jutro? zespołu Dezerter, najlepszym albumem metalowym – Opvs Contra Natvram grupy Behemoth, a najlepszym krążkiem hip-hopowym wydawnictwo sygnowane przez Szczyla/Magierę 8171.

Z tytułem debiutantów roku wyjechali ze Śląska: Sara James, nagrodzona Fryderykiem w kategorii Fonograficzny Debiut Roku i Andrzej Gondek, wybrany głosami Akademii Fonograficznym Jazzowym Debiutantem Roku.

Kulminacyjnym punktem wieczoru było wręczenie Złotego Fryderyka Ewie Bem. Pierwsza Dama Polskiego Jazzu dedykowała tę nagrodę swojej rodzinie, a odbierając statuetkę dziękowała tym, którzy pozwalają jej być sobą w muzyce „nie bacząc na mody i oczekiwania”.

Tę szczególną nagrodę za całokształt osiągnięć artystycznych odebrali także w imieniu swojego dziadka wnukowie zmarłego w ubiegłym roku legendarnego kompozytora m.in. wielu przebojów muzyki filmowej – Andrzeja Korzyńskiego. Jego kompozycję z filmu Człowiek z żelaza usłyszeliśmy podczas gali w poruszającej wersji na dwie gitary w wykonaniu Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego.

Publiczność zgromadzoną w gliwickiej arenie wzruszył i rozbawił Szczyl. Odbierając Fryderyka, zadzwonił wprost ze sceny do swojej mamy i pochwalił się wygraną. „Gratuluję ci synku” usłyszało w odpowiedzi w głośnikach kilka tysięcy osób na sali i jeszcze więcej przed telewizorami. Brodka z kolei, obierając nagrodę za Teledysk Roku, motywowała do starań kobiety, które stoją za kamerami, a największy zwycięzca tego wieczoru Mrozu – przede wszystkim dziękował za wsparcie swoim fanom.

Jego występ należał też do najbardziej udanych tego wieczora. Koncerty Mroza są jak łyk energetycznego szaleństwa i porcja pozytywnej energii. I tak było również tym razem.

Wiele emocji wzbudził również występ Behemotha i to nie tylko w gronie miłośników black i death metalu. Pod gliwicką scenę zaroiło się od fanów muzyki, który specjalnie na ten moment opuścili trybuny, by być jak najbliżej Adama Darskiego i jego wybuchowej formacji.

29. edycja Fryderyków należała do wyjątkowo udanych – powiedział Andrzej Puczyński, przewodniczący ZPAV, organizatora Fryderyk Festiwal. Bardzo się cieszymy, że wzięło w niej udział tylu młodych, zdolnych artystów, pełnych pasji i zaangażowania. To przyjemność obserwować, jak się rozwijają, jak zmienia się dzięki nim muzyczna scena w Polsce.

Za rok 30. edycja Fryderyków.

FRYDERYKI 2023 LAUREACI:

MUZYKA ROZRYWKOWA

· ALBUM ROKU POP
MROZU
Złote bloki
 
· ALBUM ROKU INDIE POP
Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico
Amore assoluto per Ennio
 
· ALBUM ROKU HIP HOP
Szczyl, Magiera
8171
 
· ALBUM ROKU ROCK
Dezerter
1986 Co będzie jutro?
 
· UTWÓR ROKU
MROZU feat. Vito Bambino
Za daleko
 
· ALBUM ROKU BLUES
Maja Kleszcz
B.L. ues
 
· ALBUM ROKU METAL
Behemoth
Opvs Contra Natvram
 
· ARTYSTKA ROKU
sanah
 
· ARTYSTA ROKU
MROZU
 
· ZESPÓŁ / PROJEKT ARTYSTYCZNY ROKU
MIOUSH x Zespół „Śląsk”
· TELEDYSK ROKU
Brodka
za teledysk: Brodka – Sadza
 
· NAJLEPSZE NOWE WYKONANIE
Albo Inaczej feat. Kaśka Sochacka
Ostatnia prosta
 
· NAJLEPSZE NAGRANIE KONCERTOWE
Dawid Podsiadło
Leśna Muzyka
 
· PRODUCENT/PRODUCENTKA/TEAM PRODUCENCKI ROKU
Mrozu
 
· ALBUM ROKU MUZYKA FILMOWA, TEATRALNA, ILUSTRACYJNA
Hania Rani
Venice – Infinitely Avantgarde
(Original Motion Picture Soundtrack)
 
· FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU
Sara James
 
· KOMPOZYTOR/KOMPOZYTORKA/TEAM KOMPOZYTORSKI ROKU
Dawid Podsiadło, Jakub Galiński
 
· AUTOR/AUTORKA/TEAM AUTORSKI ROKU
Mrozu / Arek Sitarz
 
· ALBUM ROKU ELEKTRONIKA
Skalpel
Origins
 
· ALBUM ROKU ALTERNATYWA
Brodka
Sadza
 
· ALBUM ROKU MUZYKA DZIECIĘCA
Różni wykonawcy
The Best of Studio Filmów Rysunkowych
 
· ALBUM ROKU PIOSENKA POETYCKA I LITERACKA
sanah
sanah śpiewa Poezyje
 
· ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”
70-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny Największe przeboje
 

MUZYKA JAZZOWA

· FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU JAZZ
Andrzej Gondek
 
· ARTYSTA ROKU JAZZ
Michał Barański
 
· ALBUM ROKU JAZZ
Michał Barański
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button