FESTIWALEMUZYKAPOZOSTAŁE

Fryderyk Festiwal 2021 w Szczecinie. Przed nami gala muzyki poważnej

Fryderyki 2021

Gala wręczenia najważniejszych polskich nagród muzycznych odbędzie się na Pomorzu Zachodnim.

  • Szczecin i Pomorze Zachodnie oficjalnymi gospodarzami Fryderyk Festiwal 2021
  • Gala muzyki poważnej: 25 czerwca w Operze na Zamku w Szczecinie
  • Wręczenie Fryderyków w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej: 5 sierpnia z udziałem publiczności

Najważniejsze polskie nagrody muzyczne – Fryderyki – zawitają do Szczecina. Tego lata Pomorze Zachodnie gościć będzie największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Już 25 czerwca odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród w kategoriach muzyki poważnej. Artyści scen rozrywkowej i jazzowej swoje święto w Szczecinie obchodzić będą 5 sierpnia.

– Fryderyki to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w naszym kraju. Cieszę się, że w tym roku ta nagroda muzyczna zawita do Szczecina. Nasz region słynie z wydarzeń muzycznych na najwyższym artystycznym poziomie i jestem przekonany, że także gale Fryderyk Festiwal dostarczą wielu niezapomnianych emocji i artystycznych wzruszeń – komentuje Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Gala muzyki poważnej

Fryderyki to nagroda polskiej branży muzycznej, przyznawana za dokonania fonograficzne minionego roku. W dziedzinie muzyki poważnej wręczana jest w dziesięciu kategoriach, reprezentujących różne style i gatunki muzyczne, od nagrań muzyki solowej i kameralnej po operową i symfoniczną oraz od baroku do współczesności.
O tym, które albumy muzyki poważnej uhonorowane zostaną Fryderykiem 2021 dowiemy się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Operze na Zamku w Szczecinie w piątek 25 czerwca br.

W tym roku szansę na tę wyjątkową statuetkę mają m.in. śpiewaczki Aleksandra Kurzak, Agata Zubel i Agnieszka Rehlis, skrzypek Jakub Jakowicz w duecie z pianistą Bartoszem Bednarczykiem, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, Wrocław Baroque Ensemble, a także Polska Orkiestra „Sinfonia Iuventus”.

Tego dnia zostaną wręczone także szczególne nagrody – Złote Fryderyki, którymi Rada Akademii Fonograficznej sekcji muzyki poważnej uhonorowała w tym roku dwie wybitne postaci polskiej kultury muzycznej: śpiewaczkę i pedagożkę Jadwigę Rappé, której kariera obejmuje tysiące recitali, koncertów symfonicznych i przedstawień operowych w najsłynniejszych salach świata, oraz znakomitego dyrygenta, dyrektora naczelnego i artystycznego Polskiego Chóru Kameralnego „Schola Cantorum Gedanensis” – Jana Łukaszewskiego.

Wręczeniu statuetek w zabytkowych murach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, gdzie mieści się Opera na Zamku, towarzyszyć będą koncerty w wykonaniu znakomitych polskich artystów.

Wieczór otworzy energiczna i uroczysta muzyka Antonia Vivaldiego (Allegro z opery Olimpiada). Elwira Janasik (mezzosopran), jedna z najzdolniejszych śpiewaczek młodego pokolenia, przedstawi arię z opery Orlando Furioso, a towarzyszyć jej będzie orkiestra barokowa Capella Cracoviensis pod kierunkiem Jana Tomasza Adamusa.
Jedną z gwiazd wieczoru będzie wybitna polska flecistka Ania Karpowicz, laureatka tegorocznego Paszportu „Polityki”, propagatorka muzyki Mieczysława Weinberga, kompozytora związanego z trzema kulturami: polską, żydowską i rosyjską. Mieczysław Weinberg pochodził z Warszawy, gdzie urodził się w roku 1909, i choć większość życia spędził w Moskwie, zachował poczucie przynależności do kultury i języka polskiego. Jego do niedawna zapomniana muzyka stała się jednym z największych odkryć w muzyce ostatnich dekad. Weinberg to od wielu lat gorące nazwisko w świecie muzyki poważnej. Ania Karpowicz wykona pięć z 12 miniatur na flet i smyczki tego kompozytora.

Capella Cracoviensis_(fot. Jacek Poremba)

Nominowany do Fryderyka 2021 w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna Kwartet Śląski uczci pamięć Krzysztofa Pendereckiego, zmarłego 29 marca ubiegłego roku mistrza muzyki współczesnej. W wykonaniu tego znakomitego zespołu zabrzmi IV Kwartet smyczkowy (2016), w którym kompozytor w esencjonalny sposób podsumował swoje doświadczenia kompozytorskie, od awangardowych poszukiwań po próbę osiągnięcia syntezy z tradycją i duchowym wymiarem muzyki.

Pianista Piotr Sałajczyk przypomni mazurki z op. 50 (nr 1 i 16) Karola Szymanowskiego, wielkiego kontynuatora tradycji chopinowskiej i niezmiennie „drugiego po Chopinie” polskiego kompozytora.

W programie koncertu znalazło się też miejsce na małą galę operową w wykonaniu wybitnych polskich śpiewaków: Aleksandry Olczyk (sopran) i Łukasza Golińskiego (baryton). Aleksandra Olczyk to jedna z najbardziej cenionych dziś w Europie koloratur. Jej rolą popisową stała się Królowa Nocy z Czarodziejskiego fletu Wolfganga Amadeusza Mozarta, którą kreowała na scenie Staatsoper Unter den Linden w Berlinie. Przed sobą ma debiut w tej partii w nowojorskiej Metropolitan Opera, opóźniony przez pandemię koronawirusa. Artystka wykona popisową arię Królowej Nocy Der Hoelle Rache. Z barytonem Łukaszem Golińskim, szczecinianinem, który odnosi obecnie triumfy na scenach operowych Frankfurtu, Zurychu, Barcelony i Londynu (Royal Opera House), artystka wykona także duet La ci darem la mano z opery Don Giovanni Mozarta, a sam Łukasz Goliński wcieli się na moment w postać Figara z Mozartowskiej opery Wesele Figara.

Solistom towarzyszyć będzie orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka.

Współczesną odsłonę koncertu, inspirowaną smooth jazzem i muzyką filmową, reprezentować będzie pianista Aleksander Dębicz. W towarzystwie Łukasza Kuropaczewskiego (gitara) przedstawi własną aranżację utrzymanego w iberyjskim klimacie utworu Isaaca Albeniza Asturias. To fragment znakomitej tegorocznej płyty duetu Dębicz-Kuropaczewski, zatytułowanej Adela.

Kolejną odsłoną Fryderyk Festiwal 2021 w Szczecinie będzie gala muzyki rozrywkowej i jazzu

Wyjątkowe koncerty z udziałem nominowanych artystów odbędą się w czwartek 5 sierpnia w Hali Netto Arena. Organizatorzy wydarzenia zapowiadają wprowadzenie do sprzedaży puli biletów dla fanów muzyki. Szczegóły zostaną podane już wkrótce.

Fryderyki to nagrody przyznawane od 1995 roku przez Akademię Fonograficzną. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.

Zwycięzcy zostają wybrani w drugiej turze tajnego głosowania. Rezultat tego głosowania pozostaje tajny aż do momentu ogłoszenia laureatów na uroczystych gala – muzyki poważnej oraz muzyki rozrywkowej i jazzu.

Autorką statuetki Fryderyk jest rzeźbiarka Dorota Dziekiewicz-Pilich.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button