Fotowoltaika na blokach. 50 proc. dofinansowania na instalację z KPO, którego Polska nie ma

Rząd wprowadzi instytucję prosumenta lokatorskiego

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadza kolejne rozwiązanie zachęcające do stosowania odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym fotowoltaiki w Polsce.

To prosument lokatorski dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Będzie można odzyskać 100% wartości energii przekazanej do systemu energetycznego i otrzymać 50% dofinansowania na instalację – Grant na OZE.

PiS szykuje dotacje, tj. 500 mln zł ze środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Przypominamy, że przez brak praworządności w Polsce jeszcze nie otrzymaliśmy ich z UE.

Co oznacza kolejny „program widmo”, który może zostać spełniony dopiero, gdy PiS jesienią 2023 roku przegra wybory.

W Polsce od 2017 r. obserwujemy dynamiczny wzrost udziału OZE w energetyce rozproszonej w krajowej generacji, w tym dynamiczny przyrost mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach, głównie fotowoltaicznych – do ponad 1,2 mln instalacji na koniec czerwca tego roku. Mamy duże wzrosty jeśli chodzi o inwestycje w OZE oraz w cały sektor OZE.

– Dla Polski jedną z najważniejszych spraw jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i przeprowadzenie sprawiedliwej transformacji energetycznej. Rosyjski atak na Ukrainę przyczynił się do kryzysu energetycznego w całej Europie. Dlatego tak ważne są wszelkie działania mające zwiększyć udział OZE w rodzimej energetyce – zaznacza minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 

Jak jest

Jak będzie

Wprowadzimy prosumenta lokatorskiego:

Grant na OZE

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 1 lutego 2023 r. do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dofinansowanie do 50% instalacji ze środków przeznaczonych na prefinansowanie KPO (PFR).

Grant pokryje:

Dofinansowaniem będą też objęte instalacje wspomagające – magazyny energii, pompy ciepła itp.