KRAKÓWPOLSKA

Forum Ekonomiczne 2018 w Krynicy. Otwarcie i wizja Europy na przestrzeni lat

Forum Ekonomiczne 2018 w Krynicy

Krynica-Zdrój do 6 września będzie miejscem debaty poświęconej aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej.

Do krynickiego kurortu, który za sprawą 28. Forum Ekonomicznego, staje się nieformalną stolicą regionu przybyło 4 tysiące uczestników z ponad 60 państw z Europy, Azji i USA. W programie zaplanowano 6 sesji plenarnych, ponad 180 paneli dyskusyjnych, wykładów, warsztatów oraz debat. Małopolska jest głównym partnerem Forum Ekonomicznego, które oficjalnie otworzył gospodarz województwa – marszałek Jacek Krupa.

Dyskusje doświadczonych samorządowców, spotkania przedstawicieli świata biznesu i mediów, a nawet… rozmowy młodych liderów z całego świata – tak przebiegał pierwszy, bardzo intensywny dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Poszukiwanie wspólnoty europejskiej wokół idei wartości i biznesu – to główne przesłanie, które będzie przyświecać uczestnikom tegorocznego wydarzenia. Zaproszeni goście postarają się odpowiedzieć na kluczowe pytania: co tak naprawdę łączy Europejczyków i czy rzeczywiście coś nas jeszcze łączy? Stąd też motto tegorocznego forum: „Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów”.

Forum Ekonomiczne, dzięki swojej renomie i długoletniej tradycji, już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń, które gromadzi w tym pięknym krynickim kurorcie, na wspólnej rozmowie, niemal cały świat. A wszystko po to, by odpowiedzieć na aktualne problemy i wyzwania, z którymi każdy europejski kraj musi się zmierzyć.

Marszałek Jacek Krupa inaugurując XXVIII Forum Ekonomiczne i witając przybyłych gości nawiązał do tegorocznej, ważnej dla Polski rocznicy, którą będziemy celebrować już za dwa miesiące.

Już wkrótce Polska będzie świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

Jubileusz ten jest z jednej strony okazją do radości i świętowania, z drugiej to także dobry moment do zastanowienia się nad sytuacją naszego kraju, zarówno w stosunkach wewnętrznych, jak i międzynarodowych. Dobrym punktem wyjścia do refleksji w tym temacie jest hasło tegorocznego forum czyli: „Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów?” My jako członkowie Unii Europejskiej i obywatele prawie 40-milionowego kraju, nie możemy uciec od odpowiedzi na to pytanie – mówił marszałek Jacek Krupa.

Marszałek kontynuując, podkreślił, że w dzisiejszym zglobalizowanym i wielobiegunowym świecie patrzenie na własny kraj jak na wyizolowany byt, skupiony na partykularnych interesach zakrawa o lekkomyślność i arogancję. A przecież kryzysy, które dotykają dziś Europę, są problemem wszystkich Europejczyków – wspólnie też powinniśmy je rozwiązywać. Wspomniał o fali imigracyjnej, kryzysach gospodarczych, a także tych związanych z kryzysem wartości i tożsamości. Nadmienił, że przypomnienie i ponowne zdefiniowanie naczelnych zasad i idei, pomoże się uporać z tymi problemami. A tylko dzięki wspólnym wartościom będziemy mogli realizować nasze interesy i budować ponadnarodową solidarność.

Debaty podczas 3-dniowego Forum Ekonomicznego rozpoczęła sesja inauguracyjna „Między gospodarką a polityką. Europa w poszukiwaniu recept na wzrost społeczny i gospodarczy”.

W panelu dyskusyjnym uczestniczyli: pierwszy wicepremier Ukrainy i minister rozwoju gospodarczego i handlu – Stepan Kubiw, partner zarządzający Deloitte & Touche LLP – William Ribaudo, wicepremier Bułgarii ds. polityki gospodarczej i demograficznej – Valeri Simeonov, wicepremier Beata Szydło oraz członek Executive Committee Retail innogy SE, prezes zarządu innogy Polska S.A. – Filip Thon.

Podczas trzydniowych wydarzeń, jak co roku, w licznych dyskusjach biorą udział głowy państw, szefowie rządów, ministrowie, parlamentarzyści, samorządowcy, prezesi firm, eksperci, naukowcy oraz przedstawiciele świata kultury i mediów. A wszystko w pięknych okolicznościach krynickiej przyrody.

Wieczorna sesja plenarna pierwszego dnia XXVIII Forum Ekonomicznego

Debata dotyczyła wizji Europy na przestrzeni lat. Głos w dyskusji zabrali Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu, Tibor Navracsics, Komisarz Europejski ds. Edukacji, Kultury, Młodzieży i Sportu, Edgars Rinkēvičs, Minister Spraw Zagranicznych Łotwy, Virginijus Sinkevičius, Minister Gospodarki Litwy oraz Calin Popescu Tăriceanu, Marszałek Senatu Rumunii. Spotkanie poprowadził Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Partnerów EY, były premier RP.

Na początku wszyscy paneliści powiedzieli, co jak rozumieją tytułowe hasło sesji.

– Polska i Europa Wschodnia „wczoraj” to ta za żelazna kurtyną. Znaleźliśmy się nie po tej stronie co trzeba, pozbawieni wolności i demokracji. Mówienie o przyszłości zawsze odbywa się w kontekście tego, co było i jest obecnie. Unia stoi na zakręcie i jest to moment, by pomyśleć nie tylko nad sukcesami ale również i błędami, z jakich powinniśmy wyciągnąć konsekwencje – mówił Marszałek polskiego Senatu.

Podczas podkreślono fakt, że proces jednoczenia się Europy nie zaczął się wraz ze zburzeniem Muru Berlińskiego, ale wcześniej – w Polsce, dzięki działaniom Solidarności.

W kontekście postawionego postulatu jedności Europy poruszono problem Brexitu. Wszyscy dyskutujący zgodnie stwierdzili, że decyzja Wielkiej Brytanii to błąd.

– Brexit to nie tylko rozwód z Unią Europejską, to coś, co będzie mieć wpływ na przyszłość całego kontynentu. Powinniśmy trzymać Wielką Brytanię jak najbliżej – stwierdził Minister Spraw Zagranicznych Łotwy.

W kolejnych częściach debaty goście rozmawiali o niepokojących tendencjach w Europie i przedstawiali scenariusze przyszłości Europy, których należy uniknąć:

– Z mojej perspektywy negatywnymi aspektami są „Europą dwóch prędkości” oraz coraz mniejsza troska o bezpieczeństwo w szerokim rozumieniu tego słowa – komentował Stanisław Karczewski.

Calin Popescu Taricenau stwierdził, że w Europie dalej funkcjonują podziały sprzed lat i wyraził obawę, że w przyszłości się pogłębią. Dla kontrastu komisarz Tibor Navaracsics wymienił pozytywne strony Unii:

– Unia pomogła w osiągnięciu dobrobytu gospodarczego. Nie możemy również zapominać o programie Erasmus, który umożliwił młodym ludziom wyjazd za granice i dał im poczucie bycia obywatelem Europy.
(UMWM,org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button