Finlandia i Szwecja o krok od wstąpienia do NATO. Rządy podjęły decyzje

Sojusz Północnoatlantycki

16 maja premier Szwecji Magdalena Andersson przekazała, że jej rząd złoży wniosek o członkostwo w NATO.

Decyzja ta opiera się na analizie bezpieczeństwa, do udziału w której rząd zaprosił inne partie Riksdagu oraz na jej wnioskach przedstawionych w raporcie z 13 maja.

W ocenie rządu członkostwo w NATO jest najlepszym sposobem ochrony bezpieczeństwa Szwecji w świetle fundamentalnie zmienionego środowiska bezpieczeństwa po inwazji Rosji na Ukrainę.

Większość partii w parlamencie Szwecji zagłosowało za wstąpieniem ich kraju do NATO.

17 maja parlament Finlandii także zaaprobował wniosek o akcesję kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Za członkostwem zagłosowało 188 z 200 zasiadających w jednoizbowym parlamencie posłów.


Wnioski te oba kraje przekażą do centrali NATO w Brukseli.

Proces akcesyjny Szwecji i Finlandii może potrwać do roku. Nieoficjalnie liczą, że zostaną przyjęci do Sojuszu Północnoatlantyckiego już w czerwcu 2022 roku.

Putin jak zwykle grozi krajom NATO konsekwencjami. Podobnie było z wysyłaniem przez inne kraje ciężkiego sprzętu wojskowego Ukrainie. Wtedy też straszył. I co zrobił? Nic!

ZOBACZ WIĘCEJ: Finlandia ubiega się o członkostwo w NATO. Turcja przeciwna rozszerzenia o dwa kraje nordyckie

Czy Turcja zablokuje wejścia Szwecji i Finlandii do NATO?

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan twierdzi, że Szwecja i Finlandia pomagają członkom organizacji terrorystycznych. Rozszerzenie organizacji wymaga jednomyślnej zgody wszystkich jej członków.

Wśród krajów nordyckich do NATO należą Norwegia, Dania oraz Islandia.
Ważnym strategicznym punktem jest należąca do Szwecji wyspa Gotlandia. Leży na środku Morza Bałtyckiego, która jest ważna, by ewentualnie bronić kraje bałtyckie.

„Bardzo dobra decyzja rządu Szwecji o rozpoczęciu procesu wstąpienia do NATO. Gratuluję Wam tego odważnego kroku. Polski rząd w pełni popiera wniosek. Szybki i sprawny proces akcesyjny jest kluczowy dla wzmocnienia bezpieczeństwa Europy” – premier Mateusz Morawiecki.

Min. Kumoch: przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO byłoby momentem historycznym

Przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO byłoby historycznym momentem oraz tak naprawdę wielką porażką Rosji, której utrudniałoby to całą politykę bezpieczeństwa; jestem przekonany, że Turcja też zdaje sobie z tego sprawę – powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Rząd Szwecji podjął w poniedziałek decyzję o rozpoczęciu procesu akcesyjnego do NATO. W niedzielę podobne stanowisko przyjęły władze Finlandii. W piątek Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Szwecja i Finlandia oferują schronienie dla organizacji terrorystycznych i Ankara nie podziela pozytywnego zdania na temat ich możliwego przystąpienia do NATO.

„Przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO byłoby historycznym momentem i tak naprawdę byłoby wielką porażką Rosji i utrudniałoby jej całą politykę bezpieczeństwa”

– Jestem głęboko przekonany, że Turcja też sobie z tego zdaje sprawę, bo jest krajem, który przez wieki graniczył z Rosją, wie, co to znaczy. (Jest krajem), który też raczej nie jest zainteresowany tym, by Rosji życie ułatwiać – podkreślił prezydencki minister.

Jakub Kumoch wyraził również głębokie przekonanie, że „po pewnym sformułowaniu pretensji dojdzie do porozumienia w tej sprawie”.

Pytany, jak – według niego – Rosja może odpowiedzieć na wejście tych krajów do Sojuszu, odparł: – Myślę, że Rosja popełni ten sam błąd, który popełnia zawsze, czyli odpowie zbyt mocno, zbyt radykalnymi odpowiedziami, straszeniem i tak naprawdę przeorientuje sposób myślenia Finlandii.

– Jeżeli w momencie, w którym Finlandia wejdzie do NATO, i w którym Rosja na to odpowie, to Finlandia po prostu będzie bardzo silnie antyrosyjskim krajem, tego można się spodziewać – ocenił Jakub Kumoch.

Oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z deklaracją Finlandii i Szwecji o chęci przystąpienia do NATO

„Z zadowoleniem przyjmujemy deklaracje rządów Finlandii i Szwecji o woli przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ten historyczny krok potwierdza radykalną zmianę sytuacji bezpieczeństwa w Europie w rezultacie agresji Rosji przeciwko Ukrainie.

Stanowi również potwierdzenie wagi zobowiązań sojuszniczych w zmienionej sytuacji na obszarze euroatlantyckim. W opinii Polski członkostwo obu państw w NATO wzmocni bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego i przyczyni się do poszerzenia strefy stabilności w Europie.

Drzwi NATO powinny pozostać otwarte dla wszystkich krajów, które podzielają wartości i cele Sojuszu Północnoatlantyckiego. Oceniamy, że Finlandia i Szwecja spełniają te kryteria i dołączą wkrótce do organizacji jako jej pełnoprawni członkowie.”

Exit mobile version