Prawie w 3000 miejscach na całym świecie, nawet na Antarktydzie, można było usłyszeć „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego podczas wielkiego finału akcji Narodowe Czytanie.
Tegoroczna edycja ma wyjątkowy charakter – w związku z Jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego podczas finału akcji, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości. To przygotowany specjalnie na tę okazję zbiór powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
– W tym roku akcja Narodowe Czytanie będzie miała rekordowy zasięg: Przedwiośnie Stefana Żeromskiego odczytane zostanie w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 miejscach poza granicami Polski, w 33 krajach. Powieść czytana będzie na wszystkich kontynentach. Dosłownie na wszystkich, bo nawet na Antarktydzie polscy polarnicy w Bazie Arctowskiego sięgną po tę lekturę – zapowiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Narodowe Czytanie odbyło się w różnych strefach czasowych. Rozpoczęło się w Nowej Zelandii w Christchurch. Potem Przedwiośnie czytane było m.in. w chińskiej Bibliotece Esperanto w Shimonoseki, w Biszkeku, Astanie i Koklczetawie, w Baku, gdzie rozgrywają się fragmenty powieści, w Wilnie, Lwowie i kilkunastu innych miejscach na Ukrainie, Litwie i Białorusi, a także m.in. w Londynie, Edynburgu, Dublinie, Lyonie, Barcelonie, Rzymie, Monachium. Przedwiośnie można było usłyszeć także w Nowym Jorku i Toronto, a najpóźniej w Chicago.
We wspólnym czytaniu Przedwiośnia wzięli udział aktorzy m.in. Antoni Pawlicki, Grażyna Szapołowska, Piotr Cyrwus, Jolanta Fraszyńska, Ewa Wiśniewska, Joanna Trzepiecińska, Edyta Jungowska, a towarzyszyła im muzyka na żywo w wykonaniu wybitnych muzyków i multiinstrumentalistów.
Zabrzmiał także prawdziwy głos Stefana Żeromskiego.
Para Prezydencka wzięła udział w ogrodzie Domu Artystów Weteranów Scen Polskich im. Wojciecha Bogusławskiego w akcji Narodowe Czytanie – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Prezydent Andrzej Duda mówił, że w spotkaniu wzięli udział artyści, który są bohaterami czterech pokoleń. – To dla mnie jedyna w swoim rodzaju okazja, aby podziękować Państwu za pielęgnowanie polskiego słowa, za pielęgnowanie polskiej kultury, a tym samym za budowanie polskiej kultury – zaznaczył Andrzej Duda.
Prezydent powiedział, że wizyta w Skolimowie i spotkanie ze znamienitymi artystami scen polskich i świata filmowego jest dla niego ogromnym przeżyciem. – Chcemy podziękować, że zechcieliście się państwo włączyć akcję – mówił.
Andrzej Duda odpowiedział też na pytanie, czy ma tremę. – Proszę Państwa, nie wiem, jak to porównać obrazowo, żeby młodzi też zrozumieli – ale to tak, jakby publicznie zagrać w piłkę z Robertem Lewandowskim. Tak więc jest to dla nas wielkie przeżycie i dziękujemy, że mogliśmy z Państwem tutaj być – przyznał Prezydent.
Pierwsza Dama podkreślała, że odczytane fragmenty powieści pokazują, że jest ona niezwykle ciekawą i różnorodną lekturą. – A przede wszystkim pokazują, jak piękna jest nasza polska literatura – zaznaczyła.
Agata Kornhauser-Duda zwróciła uwagę, że Narodowe Czytanie wyróżnia od samego początku otwartość, to znaczy każdy może uczestniczyć w akcji i każdy może organizować Narodowe Czytanie na swój oryginalny sposób.
Małżonka Prezydenta zachęcała do czytania przywołując słowa Umberto Eco: „Kto czyta książki – żyje podwójnie”.
Prezydent z Małżonką przekazali do biblioteki Domu Artystów Weteranów Scen Polskich faksymile rękopisu ,,Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.
(KP)