Podczas ceremonii w trakcie rozdania Europejskich Nagród Filmowych w Berlinie ujawniono trzy filmy zakwalifikowane do Nagrody Publiczności 2022 LUX.
Przewodnicząca Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego Sabine Verheyen (PPE, DE) powiedziała:
„Kino europejskie jest lustrem naszego społeczeństwa. To jeden z najłatwiejszych sposobów komunikowania naszych europejskich wartości, takich jak równość, wolność słowa i demokracja. Jako Komitet Kultury jesteśmy z tego niezwykle dumni.
Filmy nominowane do Nagrody Filmowej Publiczności LUX charakteryzują się jak zawsze wysoką jakością artystyczną, a każdy z nich reprezentuje odmienny kąt naszej europejskiej historii. Zasługują na naszą uwagę, ponieważ poruszają nas i zawsze zmuszają do myślenia. Gratuluję wszystkim, którzy pracowali przy wybranych filmach. Teraz wybór należy do nas. Jako Europejczycy wszyscy możemy oglądać i głosować na ulubione filmy. Decyzja o tym, który film zdobędzie Nagrodę Publiczności LUX, należy do nas”.
„Przeżyć” duńskiego reżysera Jonasa Pohera Rasmussena to film wyprodukowany przez Danię, Francję, Szwecję, Norwegię. W tej animacji Amin opowiada o swojej podróży jako afgańskie dziecko-uchodźca, które samotnie przybyło do Danii. Próbuje pogodzić się z przeszłością, ale także z samym sobą i sekretami, które skrywa.
„Wielka wolność” austriackiego reżysera Sebastiana Meise, wyprodukowana przez Austrię i Niemcy. W powojennych Niemczech Hans raz po raz trafia do więzienia za bycie gejem. Systematycznie odmawia mu się wolności za naruszenie paragrafu 175 niemieckiego kodeksu karnego. Jedynym stałym elementem jego życia staje się jego długoletni towarzysz z celi, Viktor, skazany za zabójstwo.
„Quo vadis, Aida?” bośniackiej reżyserki Jasmili Žbanić, wyprodukowany przez Bośnię i Hercegowinę, Austrię, Holandię, Francję, Polskę, Norwegię, Niemcy, Rumunię i Turcję. Aida jest tłumaczką dla sił pokojowych latem 1995 roku w Srebrenicy. Jej rodzina należy do tysięcy cywilów szukających schronienia w obozie ONZ. Aida dowiaduje się, że jej rodzinę i ludzi czeka straszny los, ale czy może zrobić coś, aby go powstrzymać?
Kolejne kroki
Trzy nominowane filmy będą teraz miały napisy w 24 językach urzędowych UE, a pokazy w kinach UE będą promowane i wspierane.
Obywatele UE będą mogli głosować na te filmy od 12 grudnia. Zwycięzca zostanie wybrany wspólnie przez posłów do Parlamentu Europejskiego i opinię publiczną, każdy z nich będzie stanowił po 50% głosów.
Głosowanie zakończy się 25 maja 2022 r., kiedy zwycięski film zostanie ogłoszony 8 czerwca 2022 r. na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
Bądź częścią największego jury filmowego w Europie! Zobacz i zagłosuj – masz czas na wybranie swojego ulubionego filmu do 25 maja 2022.
Od 2020 roku LUX – Europejska Nagroda Filmowa Publiczności jest przyznawana przez Parlament Europejski i Europejską Akademię Filmową we współpracy z Komisją Europejską i siecią Europa Cinemas.
Parlament Europejski ustanowił Nagrodę Filmową LUX w 2007 r., aby pomóc w dystrybucji europejskich filmów o wysokiej jakości artystycznej, które odzwierciedlają różnorodność kulturową w Europie i poza nią oraz poruszają tematy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, takie jak godność ludzka, równość, niedyskryminacja, integracja, tolerancja, sprawiedliwość i solidarność.