FILM I SERIALE

Filmy „Mistrz” i „Lamb” kandydatami do Złotych Globów

Złote Globy

Filmy „Mistrz” i „Lamb” znalazły się na liście produkcji zgłoszonych do Złotych Globów w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Ogłoszenie nominacji nastąpi 13 grudnia, a wręczenie nagród odbędzie się 9 stycznia 2022 roku.

Złote Globy przyznaje Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Inaczej niż przy Oscarach, nie ma ograniczenia liczby filmów reprezentujących dany kraj, dlatego w przypadku polskiej kinematografii w tym roku są to dwa obrazy.

Łącznie o nominację zabiega ponad sześćdziesiąt produkcji. Są to m.in. „Jeźdźcy sprawiedliwości” Andersa Thomasa Jensena, „Freaks Out” Gabriele Mainettiego, „Komedianci debiutanci” Emmanuela Courcola i „Matki równoległe” Pedro Almodovara. Pełna lista kandydatów do Złotego Globu znajduje się tutaj.

„Mistrz”

Pełnometrażowy debiut Macieja Barczewskiego to dramat historyczny oparty na prawdziwych wydarzeniach. Przedstawia nieznaną historię polskiego sportowca Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego (w tej roli Piotr Głowacki, który w miejscu zagłady stał się dla współwięźniów symbolem nadziei na przetrwanie i zwycięstwo nad nazistowskim terrorem.

Akcja filmu rozgrywa się w początkowym okresie funkcjonowania obozu koncentracyjnego Auschwitz. Przedwojenny mistrz Warszawy w wadze koguciej Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski, trafił do niego w pierwszym transporcie w 1940 roku. Więzień 77, bo takim numerem został oznaczony, stoczył podczas 3-letniego pobytu kilkadziesiąt zwycięskich pojedynków na ringu, w których stawką było jego życie. Dla współwięźniów stał się symbolem nadziei na przetrwanie i pokonanie nazistowskiego terroru. Dostawał za nie jedzenie, którym dzielił się z innymi więźniami.

Film „Mistrz” Macieja Barczewskiego (fot. Robert Pałka)

W rolach głównych: Piotr Głowacki („Bogowie”), Grzegorz Małecki („Kurier”), Marcin Bosak („W ciemności”), Marian Dziędziel („Dom zły”), Piotr Witkowski („Proceder”), Rafał Zawierucha („Pewnego razu…w Hollywood”), Marcin Czarnik („Syn Szawła”) i Jan Szydłowski („Planeta Singli”).

„Mistrz” jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Macieja Barczewskiego („My Pretty Pony”), zarazem autora scenariusza do filmu. Za zdjęcia odpowiada Witold Płóciennik („Ikar. Legenda Mietka Kosza”), scenografię przygotowała Ewa Skoczkowska („Kamienie na szaniec”), autorem muzyki jest Bartosz Chajdecki („Bogowie”). W grudniu 2020 roku film wziął udział w konkursie głównym 45. FPFF w Gdyni.

„Lamb”

Film islandzkiego reżysera Valdimara Jóhannssona jest koprodukcją islandzko-szwedzko-polską. Za montaż filmu odpowiada Agnieszka Glińska.

W opisie filmu czytamy: islandzka para, María (Noomi Rapace) i Ingvar (Hilmir Snaer Gudnason), mieszkają wraz ze stadem owiec na pięknej, odległej farmie. Kiedy znajdują na niej niezwykłego noworodka, postanawiają go zatrzymać i wychować jak własne dziecko. Niespodziewana perspektywa powiększenia rodziny przynosi im wiele szczęścia, ostatecznie jednak prowadzi do tragedii.
(PISF)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button