FESTIWALE

Festiwal Łódź Czterech Kultur – „kultura buntu”

Festiwal Łódź 4 Kultur

10 dni i ponad 40 wydarzeń spiętych wspólnym hasłem: Kultura buntu. W piątek staruje najbardziej łódzki z łódzkich festiwali. Zapraszamy na Stary Rynek.

Artyści z Izraela, Niemiec, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Francji oraz znakomitości rodzimych scen muzycznych i teatralnych. Wystawy fotograficzne, instalacje artystyczne, pokaz mody. Premiery i głośne tytuły. Słowem: wielkie święto Łodzi wielokulturowej, nowoczesnej i otwartej.

Już pierwszego dnia, 7 września, na festiwalowej scenie na Starym Rynku w ramach projektu Rebel Babel wystąpią Kayah, L.U.C., Bovska, Grubson czy Zeus wsparci przez orkiestry reprezentacyjne łódzkiego MPK i OSP Konopiska.

– Koncert poprzedzi rowerowo-muzyczna parada. Zachęcamy do przyłączenia się do niej. Wsiadajcie na rowery i jedźcie z nami o 19:00 Piotrkowską od ulicy Struga, do placu Wolności, przez Rynek Manufaktury, aż na Stary Rynek, gdzie odbędzie się koncert – zachęcają artyści z Rebel Babel.

Na Starym Rynku pojawi się też Balkanscream, grupa grająca bałkański mix jazzu, sampli i hip-hopu, a porządku pilnować będą SuperCops, czyli performerzy z Izraela.

W sobotę, 8 września, performans-instalację zaprezentuje Anna Baumgart.

Wraz z 55 innymi kobietami zasiądzie przy stole na scenie w Teatrze Nowym po to, by dyskutować aktualną sytuację kobiet w Polsce. Z kolei w Art._Inkubatorze w Fabryce Sztuki otwarta zostanie wystawa główna festiwalu: Biegnij. Stary świat jest za tobą. Jej kuratorka, Agnieszka Zawadowska zbuduje pejzaż dekady lat 60. i 80., wykorzystując filmowe kadry i etiudy ówczesnych studentów łódzkiej Szkoły Filmowej, a także cytaty literackie czy fragmenty reklam.

To nie jedyne sobotnie wydarzenie w Fabryce Sztuki. Tamtejsza klubokawiarnia Format stanie się sceną dla trzech koncertów o wspólnym tytule Na Wschód. Wystąpią: rosyjski duet AIGEL, Igor Boxx, a także w dj-skim secie Konstatnty Usenko.

Festiwal Łódź Czterech Kultur to tradycyjnie już działania edukacyjne i spotkania, odwołujące się do wielokulturowej historii miasta. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowało program lekcji dla uczniów w różnym wieku. Całe rodziny mogą się wybrać na wędrówkę szlakiem otwartych świątyń, wysłuchać wykładów i poznać cztery wielkie wyznania, które budowały Łódź. Zainteresowani lepszym rozpoznaniem lokalnego kontekstu tytułowego buntu mogą wziąć udział w panelach dyskusyjnych, poświęconych włókniarkom łódzkim i łódzkiej kontrkulturze.

Niedziela, 9 września, to przede wszystkim czas gwiazdorskiego koncertu Serge Gainsbourg.

Piosenki w Teatrze Muzycznym w Łodzi z udziałem między innymi Marii Peszek, Darii Zawiałow, Tymona Tymańskiego czy Tomka Makowieckiego. Wcześniej, w Muzeum Miasta Łodzi studenci z Rosji zagrają spektakl Turgieniew w Polsce, a w Ośrodku Propagandy Sztuki otwarta zostanie wystawa fotografii Clausa Friedricha Rudolpha i rzeźb Tanyi Krylovej. Też w niedzielę warszawski Teatr Dramatyczny i Malabar Hotel pokażą w Arlekinie Tutli Putli. Kto jest dziki? – głośne przedstawienie, oparte na operetce Witkacego.

W tygodniu festiwal nie zwalnia. W poniedziałek, 10 września, zaprasza do Studia im. H. Debicha w Radiu Łódź na nastrojowy koncert w jidysz Libelid, w wykonaniu Oli Bilińskiej z zespołem i do piwnic okazałej kamienicy Pinkusa, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy Pusto-stan nienawiści Karoliny Wiktor.

Wtorek, 11 września, to dzień premiery spektaklu Agnieszki Jakimiak Gala `68. Wolność to luksus, wyprodukowanego we współpracy z Teatrem Nowym. Wieczorem w Fabryce Sztuki wystąpi legenda łódzkiej kontrkultury grupa JUDE.

Na festiwal do Łodzi po raz kolejny przyjeżdża Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska, który pokaże sztukę Kariera doktora Rusa, zainspirowaną postacią Franciszka Skaryny. W czwartek, 13 września, wystawiony zostanie też Dybuk, w reżyserii Mai Kleczewskiej, Teatru Żydowskiego w Warszawie, któremu towarzyszyć będzie jubileusz 50-lecia pracy scenicznej Gołdy Tencer.

Drugi piątek festiwalu to czas Dakh Daughters z Ukrainy.

Do Teatru Nowego powinni wybrać się ci, którzy lubią energetyczne połączenie teatru, kabaretu, burleski, słowa mówionego, tradycyjnego śpiewu, punka i sztuk wizualnych. Piątkowy wieczór zakończy się w Hotelu Grand, gdzie na potańcówkę zaprasza Big Band Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów.

W tym samym miejscu rozpocznie się festiwalowa sobota, bo Hotel Grand stanie się scenografią dla gry miejskiej Kładę cię teraz do snu, przygotowanej przez Stowarzyszenie Topografie. Po rozgrywce można się przenieść na Pasaż Schillera, gdzie Klinika Lalek zaprezentuje swój Cyrk Tarabumba.

Sobotni wieczór publiczność spędzić może na premierowym koncercie Hani Rani i Christiana Loefflera. Program NEST, łączący muzykę klasyczną z elektroniczną powstaje specjalnie dla łódzkiego festiwalu. Dzień zakończy widowiskowy podniebny site specific Lepiej, przygotowany przez grupę LineAct tak, by korespondował z przestrzenią Starego Rynku i rozpościerającą się nad nim artystyczną instalacją SPREAD autorstwa Adama Cieślaka i Bartka Świąteckiego.

Ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę, 16 września na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze francuski teatr Pipototal uruchomi swoje imponujące machinarium w barwnym i radosnym programie dla całych rodzin.

Na zakończenie tegorocznej edycji przygotowano podwójny koncert. W Teatrze Nowym wystąpi najpierw Ania Rusowicz ze swoim najnowszym projektem niXes, a następnie izraelska kompozytorka i wokalistka Efrat Cohen z formacją Fafa Galoure.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button