Fentanyl. Czy policjanci monitorują skalę tego zjawiska w Polsce?

Narkotyki

Zwalczanie przestępczości narkotykowej jest jednym z priorytetów Komendanta Głównego Policji.

Dlatego też pojawiające się w przestrzeni filmy prezentujące, np. osoby ze Stanów Zjednoczonych po użyciu syntetycznego opioidu, znanego pod nazwą fentanyl rodzą pytania o skalę tego zjawiska w Polsce. Od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. zabezpieczono dokładnie 252,2 g tej substancji i jej pochodnych. Dla porównania w całym ubiegłym roku policjanci zabezpieczyli w naszym kraju około 21 ton środków odurzających, a tylko przez 5 miesięcy tego roku było to 17,5 tony.

Warto podkreślić, że w Polsce nie stwierdzono dotychczas przypadków wytwarzania fentanylu. Nie skonfiskowano również prekursorów wykorzystywanych do jego produkcji. Fentanyl i jego pochodne, zabezpieczane przez Policję, występują w różnych postaciach m.in. w kryształach i proszkach. Fentanyl jest także składnikiem recepturowanych leków przeciwbólowych w formie plastrów czy ampułek do wstrzykiwań.

Najczęściej do nielegalnego obrotu leków zawierających fentanyl i jego pochodne dochodzi poprzez: poświadczenie nieprawdy przez osoby uprawnione do wystawiania recept i ich realizację przez osoby nieuprawnione, podrabianie recept czy kradzież leków (np. z karetki pogotowia, aptek, ośrodków zdrowia). Proszek lub tabletki zawierające fentanyl mogą również pochodzić z przemytu i być następnie wprowadzane do nielegalnego obrotu.

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy polska Policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych powiązanych z fentanylem. W toku spraw ustalono łącznie 22 podejrzanych.

Trzeba zaznaczyć, że przypadki zabezpieczenia fentanylu i jego pochodnych oraz liczba prowadzonych w tych sprawach postępowań przygotowawczych stanowi marginalny udział w całości rynku narkotykowego w Polsce. Dla porównania w roku 2023 Policja wszczęła 37 728 postępowań o czyny określone w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, zaś w od stycznia do maja 2024 r. liczba wszczętych postępowań wyniosła 16 577.

Pod koniec maja policjanci z KWP w Radomiu zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o udział w nielegalnym obrocie fentanylem.

Dilerzy fentanylu w rękach mazowieckich policjantów

Policjanci z KWP zs. w Radomiu wraz z mundurowymi z Żuromina zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o udział w obrocie fentanylem, który jest syntetycznym opioidem. Obaj zatrzymani zostali w miniony weekend tymczasowo aresztowani. Mężczyznom grozi do 12 lat więzienia. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi Wydział Dochodzeniowo-Śledczy KWP zs. w Radomiu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Mławie.

Od pewnego czasu policjanci z KWP zs. w Radomiu zajmowali się sprawą nielegalnego handlu fentanylem m.in. na terenie Żuromina. Pod koniec minionego tygodnia policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową, Wydziału Kryminalnego oraz Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP przy współpracy z funkcjonariuszami z Żuromina zatrzymali dwóch mężczyzn (34 i 35 lat) podejrzanych o udział w obrocie znacznej ilości narkotyków w postaci fentanylu. Policjanci zatrzymali w centrum miasta samochód, którym poruszali się mężczyźni. Obaj mieszkańcy Żuromina nie kryli zaskoczenia akcją mazowieckich policjantów. Policjanci zabezpieczyli przy zatrzymanych kilkadziesiąt plastrów przeciwbólowych, z których można pozyskać fentanyl.

Obaj zatrzymani zostali w miniony weekend tymczasowo aresztowani przez Sąd Rejonowy w Mławie. Mężczyznom grozi do 12 lat więzienia. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi Wydział Dochodzeniowo-Śledczy KWP zs. w Radomiu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Mławie. Sprawa jest rozwojowa.

Exit mobile version