MOTOSPORT

F1. Max Verstappen dwukrotnym mistrzem świata. Statystyki z sezonu 2022

Formuła 1

Poznajcie najważniejsze statystyki, które towarzyszyły Maxowi Verstappenowi w mistrzowskim sezonie 2022 Formuły 1.

Max Verstappen ma za sobą epicki sezon 2022, w trakcie którego zgarnął rekordowych, piętnaście zwycięstw. Drugie mistrzostwo świata wywalczył stosunkowo wcześnie, bo już po GP Japonii, gdy do końca sezonu wciąż pozostawały cztery wyścigi (a Max wygrał trzy z nich). Zespół Red Bull Racing zdobył z kolei tytuł mistrza konstruktorów, po raz pierwszy od 2013 roku. Teraz przypominamy z kolei najważniejsze statystyki dotyczące Maxa w minionym sezonie.

Najważniejsze liczby Maxa z mistrzowskiego sezonu 2022 Formuły 1:

616

Max jechał w tym roku na prowadzeniu przez 616 okrążeń. To dokładnie 47,6% tegorocznych okrążeń wyścigowych! Verstappen blisko dwukrotnie przebił wynik Charlesa Leclerca (311 okr. na czele). Dla porównania – poza Maxem, na czele przynajmniej przez jedno okrążenie jechało siedmiu kierowców. W sumie pokonali na prowadzeniu 678 okrążeń.

454

Liczba punktów wywalczona przez Maxa na koniec sezonu 2022 to nowy rekord F1. Poprzedni najlepszy rezultat wynosił 413 punktów i należał do Leiwsa Hamiltona (2019 rok). Biorąc pod uwagę procent punktów wywalczonych w sezonie, Verstappen osiągnął wynik 76,17%. Mając na uwadze, że kalendarz F1 nieustannie się rozrasta, już wkrótce prawdopodobne będzie zdobycie ponad 500 punktów przez kierowcę.

159

Max przypieczętował zdobycie drugiego mistrzostwa świata w swoim 159. starcie w Formule 1. Pierwszych 23 z nich miało miejsce w barwach Scuderii Toro Rosso. Potem, od GP Hiszpanii 2016 Verstappen dołączył do Red Bull Racing i wygrał w debiutanckim wyścigu! A reszta… to już historia. Na razie Verstappen ma na koncie w sumie 163 starty w F1 i licznik ten dalej bije.

F1 – Max Verstappen (fot. Getty Images/Red Bull Content Pool)

146

Tyle wynosiła przewaga punktowa Verstappena w klasyfikacji generalnej nad drugim Leclerkiem. To drugi najlepszy wynik w historii F1. Większą przewagę miał tylko Sebastian Vettel w 2013 roku, pokonując Fernando Alonso o 155 punktów. Warto jednak mieć na uwadze, że dopiero od niedawna kierowcy nagradzani są dodatkowym punktem za najszybsze okrążenie w wyścigu (o ile finiszują w TOP10), a także mogą zgarnąć punkty za sprinty.

100%

Zarówno Max jak i Checo mają na koncie po jednym tegorocznym wyścigu, w którym prowadzili od startu do mety. Verstappen był liderem na każdym okrążeniu GP Emilii Romanii, a Perez – GP Singapuru.

98,22%

Verstappen przejechał w tym roku 1271 okrążeń wyścigowych, a więc aż 98,22% dystansu wyścigowego całego sezonu. To najwyższy wynik spośród wszystkich kierowców.

46

Tyle w szczytowym momencie wynosiła strata Maxa do ówczesnego lidera mistrzostw Leclerca. Dokładnie 46 punktów dzieliło ich po trzecim wyścigu sezonu – GP Australii. Trzy rundy później, po GP Hiszpanii, to Verstappen prowadził już w „generalce”.

28

Team Red Bull Racing wywalczył w tym roku w sumie 28 finiszów na podium, co jest nowym, zespołowym rekordem. Tym samym Max i Checo zgarnęli 63,6% możliwych finiszów w TOP3.

17

Max stał w tym roku na podium w 17 z 22 rozegranych wyścigów, dzięki czemu jego licznik podiów dobił do 77. Od początku sezonu 2018, Verstappen stawał na podium w 66 z 103 wyścigów, co oznacza, że w ciągu pięciu ostatnich lat finiszował w TOP3 w 64% rund Grand Prix!

Zespół Red Bull Racing wygrał 17 tegorocznych wyścigów, co plasuje go na drugim miejscu w tabeli teamów, które zwyciężały najwięcej razy w jednym sezonie. Rekord należy do Mercedesa, który w 2016 roku zgarnął 19 triumfów w 21 startach.

F1. GP Abu Dhabi. Max Verstappen i Sergio Perez (fot. Getty Images/Red Bull Content Pool)

15

Max Verstappen wygrał w sezonie 2022 aż piętnaście wyścigów, ustanawiając tym samym nowy rekord Formuły 1. Dotychczasowy rekord wynosił 13 wygranych i należał do Michaela Schumachera (2004 rok) i Sebastiana Vettela. Holender wygrał 68,18% z tegorocznych wyścigów, co plasuje go na piątym miejscu w tabeli kierowców, którzy procentowo zgarniali najwięcej triumfów w sezonie.

14

Max ruszał do wyścigu o GP Belgii z czternastego pola. Nie przeszkodziło mu to jednak w sięgnięciu po zwycięstwo! Ba, Holender po raz pierwszy objął prowadzenie już na 12. okrążeniu.

10

W 10 z 22 rozegranych w tym roku wyścigów, ekipa Red Bull Racing była autorem najszybszego pit-stopu. Miało to miejsce w Australii, Miami, Monako, na Węgrzech, w Holandii, we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych i Brazylii (w bolidzie Checo Pereza) oraz we Francji i Singapurze (u Verstappena).

7

Max aż siedmiokrotnie w tym roku startował z pole position.

6

Mistrzostwo świata Maxa w sezonie 2022 to w sumie szósty tytuł mistrzowski wśród kierowców wywalczony przez team Red Bull Racing. Cztery mistrzostwa zgarnął dla ekipy w latach 2010-2013 Sebastian Vettel, z kolei dwa tytuły do listy dopisał w dwóch ostatnich sezonach właśnie Verstappen.

5

Przez ostatnich pięć lat team Red Bull Racing zgarniał nagrodę DHL Fastest Pit Stop Award, dla zespołu najszybciej wykonującego pit-stopy w całym sezonie. Z najlepszych pit-stopów w tym roku, Red Bull miał aż pięć wyników w TOP10 (a kolejne 4 należały do Scuderii AlphaTauri).

Max zanotował w sezonie 2022 w sumie 5 najszybszych okrążeń w wyścigu, za każdym razem zgarniając za to dodatkowy punkt, bo finiszował jednocześnie w TOP10 – na Imoli, w Miami, Austrii, Belgii i Holandii. Dzięki temu wywalczył, po raz pierwszy w karierze, nagrodę DHL Fastest Lap.

Team zgarnął w tym roku aż pięć dubletów, co jest jego nowym rekordem. Max i Checo zdobywali dwa pierwsze miejsca na mecie wyścigów w GP Emilii Romanii, GP Hiszpanii, GP Azerbejdżanu, GP Belgii oraz GP Japonii.

2

Podczas GP Emilii Romanii Verstappen wywalczył swój drugi w karierze tzw. Wielki Szlem, a więc w jeden weekend zgarnął pole position, potem wygrał sprint i wyścig, a także zgarnął punkt za najlepsze okrążenie.
Max wywalczył też w tym roku dwa hat-tricki, na które składają się pole position, wygrana w wyścigu i najszybsze okrążenie podczas niedzielnej rywalizacji. Sztuka ta udała mu się na Imoli oraz w trakcie domowego GP Holandii.

1

Po wywalczeniu drugiego tytułu mistrza świata z rzędu, Max Verstappen znów będzie numerem #1 w Formule 1.
(Red Bull)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button