Europejskie Nagrody Filmowe 2023. „Anatomia upadku” Justine Triet zwycięzcą

The European Film Academy

9 grudnia br. w Berlinie odbyła się 36. ceremonia Europejskich Nagród Filmowych.

Europejskie Nagrody Filmowe (European Film Awards, EFA) to europejskie „Oscary”. Europejskim Filmem został „Anatomia upadku” Justine Triet.

Film ten nagrodzony został także Złotą Palmą Festiwalu Filmowego 2023 w Cannes.

Więcej o triumfatorach.

Na liście nominowanych do 36. EFA był film „Zielona granica” Agnieszki Holland. Produkcja ta nie mogła otrzymać żadnej nagrody za oszustwo samej reżyserki, która prawdopodobnie wiedziała, że większość „rewelacji” z granicy polsko-białoruskiej jest zmyślona.

Europejskie Nagrody Filmowe 2023. Laureaci

Anatomia upadku zdobywa Europejską Uniwersytecką Nagrodę Filmową (EUFA) 2023

Studenci uniwersytetów z całej Europy wybrali „Anatomię upadku” Justine Triet do tegorocznej Nagrody Filmowej Europejskiego Uniwersytetu Filmowego. Europejska Akademia Filmowa i Filmfest Hamburg ogłosiły tę decyzję w piątkowy wieczór podczas oficjalnego przyjęcia dla nominowanych do Europejskich Nagród Filmowych 2023 w przeddzień uroczystej gali, która odbyła się w sobotę 9 grudnia w berlińskiej Arenie.

Od października pięć nominowanych filmów, na podstawie Europejskich Nagród Filmowych „Wybór filmów fabularnych i dokumentalnych 2023”, było oglądanych i omawianych na 24 uniwersytetach w 25 krajach, zanim każda instytucja wybrała swój ulubiony film. Na początku grudnia po jednym przedstawicielu studentów z każdego uniwersytetu wziął udział w spotkaniu w Hamburgu, aby wyłonić zwycięzcę.

Jury mówi: „W wywrotowej dekonstrukcji dramatów sądowych Triet w równym stopniu stawia przed sądem samą prawdę, jak jej bohaterka Sandra. Sztuczność i to, co można postrzegać jako prawdziwe, to palące, współczesne problemy dotykające wszystkich, zwłaszcza dzisiejszej podatnej na wpływy młodzieży i niebezpieczeństw związanych z mediami społecznościowymi. Wszystko można wyrwać z kontekstu, nawet z prywatnych rozmów i intymności związku. W cyfrowej epoce tak wielu sprzecznych „prawd” Triet po mistrzowsku pokazuje, jak każdy może oślepnąć.

Celem tej inicjatywy Europejskiej Akademii Filmowej i Filmfest Hamburg jest zaangażowanie młodszej publiczności, szerzenie idei europejskiej i przeniesienie ducha kina europejskiego do publiczności składającej się ze studentów uniwersytetów. Będzie także wspierać upowszechnianie filmów, edukację filmową i kulturę debaty.

Polskie nominacje

W gronie nominowanych, jak co roku, nie zabrakło polskich twórców i polskich produkcji: „Zielona granica” Agnieszki Holland została nominowana za najlepszą reżyserię i za najlepszy scenariusz. Polska koprodukcja „Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera będzie ubiegać się o nagrody w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepsza aktorka i najlepszy aktor. Z kolei w kategorii najlepszy europejski film dokumentalny wśród finalistów znalazła się duńsko-polska koprodukcja „Apolonia, Apolonia” Lei Glob.

Exit mobile version