Europejski Tydzień Młodzieży 2024. Wyraź swoją wizję w kształtowaniu polityki Unii Europejskiej

Europejski Rok Młodzieży

Europejski Rok Młodzieży – silniejszy głos młodzieży w kształtowaniu polityki Unii Europejskiej.

Młodzi Europejczycy będą mieli większy wpływ na unijną politykę W oparciu o osiągnięcia Europejskiego Roku Młodzieży 2022 Komisja zapowiedziała szereg działań, które zapewnią młodym ludziom większy wpływ na ważne dla nich decyzje. Problematyka młodzieży ma też być w większym stopniu uwzględniana w różnych dziedzinach unijnej polityki.

Inicjatywy stawiające potrzeby młodzieży w centrum zainteresowania to sposób na konstruktywne zaangażowanie młodych ludzi przed wyborami europejskimi w 2024 r. i w przyszłości.

Uwzględnianie punktu widzenia młodzieży w polityce UE

W procesie kształtowania unijnej polityki Komisja stosować będzie „test wpływu na młodzież”, który zapewni systematyczne uwzględnianie skutków polityki dla młodych ludzi. W tym celu wykorzysta maksymalnie możliwości istniejących narzędzi lepszego stanowienia prawa, w tym konsultacje i oceny skutków, które uzupełni nowymi instrumentami przewidzianymi w strategii UE na rzecz młodzieży 2019–2027. Pozostałe planowane inicjatywy obejmują: dialogi na temat polityki między młodzieżą a komisarzami, serię specjalnych debat okrągłego stołu poświęconych uwzględnianiu problematyki młodzieży w polityce oraz nową platformę zainteresowanych stron w dziedzinie młodzieży, która ułatwiać będzie stałą wymianę poglądów z organizacjami młodzieżowymi, naukowcami, przedstawicielami państw członkowskich i innymi instytucjami UE. Komisja wzmocni także dialog z młodzieżą na szczeblu UE – największy mechanizm uczestnictwa młodzieży w Europie – aby nakierować go bardziej na program prac Komisji.

Problemy młodzieży w najważniejszych dziedzinach polityki

Komisja przedstawiła też konkretne działania dotyczące problemów zgłaszanych przez młodzież w pięciu istotnych dla nich dziedzinach: zdrowie i dobrostan, środowisko i klimat, kształcenie i szkolenie, współpraca międzynarodowa i wartości europejskie, zatrudnienie i włączenie społeczne.

W ramach tych działań Komisja między innymi:

Europejski Tydzień Młodzieży 2024

Komisja stara się przybliżyć UE młodzieży, dlatego 12–19 kwietnia, na dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, zorganizuje Europejski Tydzień Młodzieży 2024 poświęcony demokratycznemu uczestnictwu i wyborom. Podczas tego tygodnia w całej Europie odbywać się będą różne imprezy i zajęcia zachęcające młodzież do aktywnego udziału w życiu obywatelskim.

Kontekst

Ogłoszone działania opracowano w oparciu o doświadczenia zebrane podczas Europejskiego Roku Młodzieży 2022. Odbyło się wówczas ponad 13 tys. różnych wydarzeń zorganizowanych przez ponad 2,7 tys. zainteresowanych podmiotów z całej UE i innych krajów, między innymi instytucji UE, państw członkowskich UE, organizacji działających na rzecz młodzieży i samych młodych ludzi. W ramach obchodów Komisja wyłoniła ponad 130 inicjatyw na rzecz młodzieży, z których wiele opracowano we współpracy z samą młodzieżą.

Zapowiedziane dzisiaj działania na rzecz uwzględniania problematyki młodzieży w priorytetach i polityce UE są odpowiedzią na apele Parlamentu Europejskiego i Rady, a także kluczowych organizacji zainteresowanych stron, takich jak Europejskie Forum Młodzieży.

Exit mobile version