Poznań walczy o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2022.
Stolica Wielkopolski znalazła się w finale konkursu, razem z czterema innymi miastami – Baia Mare (Rumunia), Kazan (Rosja), Tirana (Albania) i Varaždin (Chorwacja).
Zwycięzcę poznamy w listopadzie 2019 roku.
Aplikacja Poznania została wysoko oceniona przez niezależne jury, w którym znaleźli się reprezentanci Parlamentu Europejskiego, Komitetu Regionów, Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy, Europejskiego Komitetu Gospodarczo-Społecznego, Rady Europejskich Gmin i Regionów, Rady Doradczej Młodzieży Rady Europy, Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Inicjatywy Otwarte Społeczeństwo w Europie, Europejskiego Ruchu Międzynarodowego, EURACTIV, Europejskiego Forum Młodzieży, International IDEA – Fundacji Schwarzkopf Młoda Europa.
Europejska Stolica Młodzieży to tytuł przyznawany przez Europejskie Forum Młodzieży. Celem konkursu jest promowanie wewnątrz-europejskiej współpracy, aktywizacja młodych ludzi i poprawa ich warunków życia. Tytuł przyznawany jest zwycięskiemu miastu na jeden rok. Czas ten obfituje zwykle w wiele wydarzeń i projektów, skierowanych do młodych ludzi.
– Uzyskanie przez Miasto Poznań tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2022 pozwoli na jeszcze większe zaangażowanie młodych ludzi w życie miasta. Realizacja wielu interesujących projektów i inicjatyw pomoże młodzieży na nawiązanie jeszcze bliższych kontaktów z rówieśnikami z Europy oraz integrację różnych grup społecznych. Wpłynie na zwiększenie atrakcyjności Poznania jako ośrodka akademickiego i turystycznego. Przyczyni się też do wzmocnienia istniejących organizacji młodzieżowych, które aktywnie włączą się w przygotowanie i realizację Europejskiej Stolicy Młodzieży – tłumaczy Iwona Matuszczak – Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP.
Pierwszą Europejską Stolicą Młodzieży, w 2009 r. był holenderski Rotterdam.
W 2019 r. został nią Nowy Sad, drugie pod względem wielkości miasto w Serbii. W tym roku o tytuł walczyło 12 europejskich miast: Poznań, Gdynia, Baia Mare (Rumunia),Bilbao (Hiszpania), Kazan (Rosja), Leiden (Holandia), Lviv (Ukraina), Ribeira Grande (Portugalia), Tirana (Albania),Ulyanovsk (Rosja), Varaždin (Chorwacja),Veszprém (Węgry). Do drugiej edycji konkursu zakwalifikowało się 5 z nich – Poznań, Baia Mare, Kazan, Tirana i Varaždin.
Wybrane miasta będą teraz musiały złożyć bardziej szczegółowy wniosek, w którym przedstawią obszerny program wydarzeń i imprez kulturalnych, społecznych i politycznych związanych z młodzieżą. Zwycięzca zostanie ogłoszony w listopadzie 2019 r. na oficjalnej ceremonii wręczenia nagród, organizowanej przez Amiens – Europejską Stolicę Młodzieży 2020.
(UMP)