REPREZENTACJASIATKÓWKA

Europejska siatkówka po koronawirusie. 11,5 mln euro na „Plan Marshalla”

„Plan Marshalla” dla europejskiej siatkówki po koronawirusie

Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (CEV) poinformowała o planie awaryjnym na wznowienie działalności i odbudowę europejskiej siatkówki.

„Plan Marshalla” dla europejskiej siatkówki uwzględnia inwestycje i ulgi w wysokości około 11,5 mln EUR.

Europejskie Puchary 2020

Zarząd CEV zdecydował się odwołać pozostałą część Europejskich Pucharów 2020, w tym Superfinały Ligi Mistrzów i Mistrzyń zaplanowane na 16 maja w Berlinie, po tym jak wybuch pandemii koronawirusa wstrzymał te zawody w marcu. Niezależnie od niemożności ukończenia sezonu Europejskich Pucharów, Zarząd zgodził się przyznać ponad 80% przewidywanej puli nagród drużynom z trzech Pucharów.

Ponadto Zarząd CEV już zobowiązał się do utrzymania nagrody pieniężnej na edycję 2020/2021 Europejskich Pucharów i zatwierdził dodatkowe wsparcie dla klubów na nadchodzący sezon.

W chwili przerwania rozgrywek, w grze o europejskie trofea wciąż pozostawały dwie polskie drużyny. Jastrzębski Węgiel nie zdołał rozegrać ćwierćfinałowych meczów Ligi Mistrzów z włoskim Itas Trentino, a Chemik Police wywalczył awans do półfinału Pucharu CEV, w którym miał zmierzyć się z francuskim klubem Volero Le Cannet.

Rozgrywki reprezentacyjne

Zarząd odwołał edycję 2020 Europejskiej Złotej i Srebrnej Ligi, planowaną początkowo na koniec maja i czerwiec.

Plan odnosi się również do kwalifikacji do Mistrzostw Europy EuroVolley 2021, a CEV opracowuje środki mające ułatwić organizację meczów u siebie i na wyjeździe, a także określa przedział czasowy ich ewentualnego przeprowadzenia w styczniu 2021 r. Ostateczna decyzja w tym zakresie na zapaść do 1 lipca.

Jeśli chodzi o cztery mistrzostwa Europy w grupach wiekowych (kobiety U17 i U19, mężczyźni U18 i U20), mających odbyć się w 2020 r., członkowie zarządu zatwierdzili plan przełożenia rund kwalifikacyjnych na późniejszy termin letni. Ponadto CEV będzie współpracować z organizatorami poszczególnych rund finałowych w celu znalezienia, w razie potrzeby, odpowiednich nowych terminów rozegrania tych zawodów. Plan awaryjny obejmuje terminy, w których CEV potwierdzi faktyczną organizację wszystkich wspomnianych turniejów, biorąc pod uwagę rozwój pandemii, a także wszelkie zmiany w obecnych ograniczeniach nakładanych przez rządy krajowe na podróżowanie, publiczne imprezy itp. CEV zapewni wsparcie finansowe organizatorom wszystkich turniejów mistrzostw Europy w grupach wiekowych i ich turniejów kwalifikacyjnych, a także drużynom podróżującym i wprowadzi szereg ulg w ramach poszczególnych zawodów dla na rzecz ich organizatorów.

Siatkówka plażowa

CEV będzie współpracować z organizatorami turniejów cyklu World Tour zaplanowanych na lato 2020 r. i wyznaczył miesięczny termin wypowiedzenia dla ewentualnego odwołania tego typu turniejów. Ponadto CEV ponownie otworzy proces przesyłania ofert na organizację drugiej, a także finałowej fazy CEV Beach Volleyball Continental Cup, którego zwycięzcy zakwalifikują się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Zarząd zgodził się również na zapewnienie wsparcia finansowego organizatorom i zespołom podróżującym na mistrzostwa grup wiekowych w 2020 i 2021 r., a także na kilka ulg, z których skorzystają organizatorzy.

Decyzje ws. rozgrywek siatkówki plażowej

Seniorskie rozgrywki CEV w siatkówce plażowej

 • Ponownie zaplanować na późne lato wszystkie potwierdzone turnieje Beach Volleyball World Tour zarządzane przez CEV.
 1. W przypadku konieczności odwołania turnieju ostateczny termin takiego odwołania to jeden miesiąc przed zaplanowaną datą turnieju.
 • Postarać się zorganizować CEV EuroBeachVolley 2020 późnym latem w Holandii, jeśli ogólna sytuacja na to pozwoli.

CEV Mistrzostwa Europy grup wiekowych w siatkówce plażowej (młodzieżowe)

 • Zmienić harmonogram CEV Mistrzostw Europy w Siatkówce Plażowej 2020 w grupach wiekowych na okres sierpień/wrzesień 2020:
 1. Ostateczny termin na odwołanie Rund Finałowych ustalono na 15 lipca 2020 r.;
 2. W przypadku konieczności odwołania rundy finałowej, należne europejskim zespołom miejsca w odpowiednich FIVB Mistrzostwach Świata w Siatkówce Plażowej 2021 w grupach wiekowych zostaną obsadzone zgodnie z europejskim rankingiem danej grupy wiekowej na 2020 r.

Puchar Kontynentalny CEV

 • Ponownie otworzyć przetarg na organizację 2. fazy Pucharu Kontynentalnego CEV w siatkówki plażowej, który ma odbyć się w kwietniu-maju 2021 r., przy czym pierwszeństwo będzie dane Narodowym Federacjom wyznaczonym do organizacji przełożonych w tym roku wydarzeń.
 • Ponownie otworzyć przetarg na Finał Pucharu Kontynentalnego CEV, który odbędzie się w dniach 21–27 czerwca 2021 r., oraz ponowne rozważyć wyjątkowo warunki organizacyjne i finansowe, tak aby uczynić go bardziej atrakcyjnym dla organizatora.

Decyzje ws. rozgrywek halowych

Rozgrywki klubowe CEV

 • Wstrzymać sezon 2019/2020 Europejskich Pucharów i anulować pozostałe mecze. Nie wyznaczać Mistrzów w żadnych z trzech Pucharów.
 • Odroczyć termin rejestracji do Europejskich Pucharów 2020/2021 do 1 sierpnia 2020 r.
 • Zaliczyć wszystkie rozegrane podczas sezonu 2019/2020 mecze Europejskich Pucharów odpowiednio do rankingów na sezon 2020/2021 Ligi Mistrzów i Mistrzyń, Pucharu CEV oraz Pucharu Challenge.
 • Komisja Europejskich Pucharów ma opracować informacje zwrotne dostarczone przez 56 federacji członkowskich w odniesieniu do ich ostatecznej pozycji i przydziału miejsc na sezon 2020/2021 Europejskich Pucharów, zachowując w wyjątkowych przypadkach konieczną elastyczność, tak aby uwzględnić przeszłe inwestycje i osiągnięcia klubów.

Seniorskie rozgrywki reprezentacyjne CEV

 • Anulować Srebrną i Złotą Ligę Europejską 2020.
 • Plan awaryjny dla kwalifikacji CEV EuroVolley 2021 zaplanowanych na 15 sierpnia – 6 września 2020 r .:
 1. Ostateczny termin na przełożenie meczów kwalifikacyjnych: 1 lipca 2020 r .;
 2. W przypadku, gdy NF nie może gościć u siebie ani wyjeżdżać, należy znaleźć indywidualne rozwiązanie;
 3. Alternatywna data meczów, które musiały zostać przełożone: 01–17 stycznia 2021 r.
 • Potencjalne odroczenie turniejów CEV EuroVolley 2021, ma zostać omówione z ich ośmioma współorganizatorami, zgodnie z przewidywaną decyzją FIVB w sprawie międzynarodowego kalendarza.
 1. Wstępna data CEV EuroVolley 2021 kobiet: 19 sierpnia – 05 września 2021 r.;
 2. Wstępna data CEV EuroVolley 2021 mężczyzn: od 2 września do 19 września 2021 r.

Rozgrywki reprezentacyjne CEV w grupach wiekowych (młodzieżowe)

 • Anulować trzecią rundę kwalifikacji do Mistrzostw Europy U19/U20 w piłce siatkowej i zakwalifikować drużyny na wszystkie pozostałe miejsca w rundzie finałowej w ramach drugiej rundy:
 1. Kobiety: 7 zwycięzców i 3 najlepsze drugie miejsca;
 2. Mężczyźni: 7 zwycięzców i 4 najlepsze drugie miejsca.
 • Przełożyć drugą rundę kwalifikacji do Mistrzostw Europy U17/U18 i U19/U20 w piłce siatkowej na początek sierpnia 2020 r.
 1. Termin odwołania turniejów kwalifikacyjnych podany najpóźniej do 15 czerwca 2020 r.;
 2. W przypadku odwołania turniejów kwalifikacyjnych wolne miejsca w Rundach Finałowych będą przydzielane zgodnie z odpowiednim rankingiem europejskim.
 • Zmienić harmonogram rund finałowych Mistrzostw Europy grup wiekowych (koniec sierpnia / wrzesień 2020 r.):
 1. U17 kobiet: Czarnogóra;
 2. U18 mężczyźni: Włochy i Grecja i GRE;
 3. U19 kobiety: Bośnia i Hercegowina oraz Chorwacja;
 4. U20 mężczyzn: Czechy.
 1. Termin odwołania tych rund najpóźniej do 15 lipca 2020 r.;
 2. W przypadku konieczności anulowania rundy finałowej, należne europejskim zespołom miejsca w odpowiednich Mistrzostwach Świata FIVB w 2021 r. zostaną przydzielone zgodnie z odpowiednim rankingiem europejskim.

(własne, PZPS)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Back to top button