Europejska Nagroda dla Młodzieży im. Karola Wielkiego 2023. Zwycięzcy

Unia Europejska

Belgijska aplikacja dla uchodźców zdobyła Europejską Nagrodę dla Młodzieży im. Karola Wielkiego 2023.

Jak co roku, krajowe i europejskie jury wybrały jeden projekt spośród projektów nominowanych do nagrody z każdego kraju UE. 26 krajowych zwycięzców zostało zaproszonych na ceremonię wręczenia nagród 12 maja w Akwizgranie, podczas której ogłoszono trzech zwycięzców na szczeblu europejskim.

Europejscy zwycięzcy

Pierwszą nagrodę, w wysokości 7500 euro, otrzymała inicjatywa „AILEM” z Belgii – pierwsza w historii aplikacja językowa dostosowana do uchodźców i osób ubiegających się o azyl, opracowana w konsultacji z nimi. Używa języka do przełamania międzykulturowych nieporozumień między uchodźcami a ich krajem przyjmującym i zawiera przydatne zwroty, historie i gry do nauki języka, a także sposoby nawiązywania kontaktu z innymi użytkownikami. Projekt ma na celu zbliżanie ludzi z różnych środowisk, o różnych doświadczeniach i statusie społecznym.

Drugie miejsce ex aequo zajęły dwa projekty: „Mobilne Muzeum Klimatu” z Litwy oraz „Europejski Korespondent” z Holandii. Oba otrzymają po 3750 euro.

„Mobilne Muzeum Klimatu” (Mobili Klimato muziejaus paroda) zostało założone w maju 2022 r., aby skłonić ludzi do przejścia na przyjazny dla klimatu styl życia. Składa się z czterech mobilnych kontenerów morskich na cztery tematy:

– Zmiana klimatu – przyczyny i skutki

– Zielony Ład UE

– Zrównoważone rolnictwo i zdrowa żywność

– Praktyczne wskazówki dotyczące ograniczania konsumpcji

„Europejski Korespondent” („The European Correspondent”) to założona w 2022 r. inicjatywa zrzeszająca ponad 140 młodych dziennikarzy z całej Europy w celu tworzenia dziennikarstwa europejskiego. Wysyłają e-mailem codzienny newsletter z najistotniejszymi wiadomościami europejskimi, każdego dnia o innym regionie. Badają również, co dzieje się w istotnych kwestiach w różnych krajach europejskich.

Krajowi zwycięzcy

Jury w Polsce wybrało inicjatywę Ratownictwo bez granic. Celem projektu jest utrwalenie, pogłębienie i nadanie nowych form współpracy pomiędzy mieszkańcami polskich, niemieckich i czeskich gmin oraz wzmocnienie partnerstwa na poziomie społeczności lokalnej pomiędzy różnymi organizacjami strażackimi.

Nagroda dla Młodzieży im. Karola Wielkiego

Nagroda, przyznawana wspólnie przez Parlament Europejski i Międzynarodową Fundację Nagrody im. Karola Wielkiego, przeznaczona jest dla inicjatyw młodych ludzi w wieku 16-30 lat, zaangażowanych w projekty promujące europejskie i międzynarodowe porozumienie. Od 2008 r. o nagrodę walczyło łącznie 5000 projektów.

Exit mobile version