Już od teraz możemy zagłosować na najciekawsze europejskie drzewo 2025 roku.
W tegorocznym konkursie bierze udział piętnaście drzew z Europy, które zwyciężyły w plebiscytach krajowych. Polskę reprezentuje 300-letni buk rosnący w zabytkowym parku w Dalkowie nazywany Sercem Wzgórz Dalkowskich (Heart of the Dalkowskie Hills – NR 2 na liście plebiscytu). Drzewo zwyciężyło w polskiej edycji konkursu Drzewo Roku 2024 organizowanego przez Klub Gaja. Zachęcamy do oddawania głosów na polskie drzewo – https://www.treeoftheyear.org/vote/heart-of-the-dalkowski-hills
15. plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku potrwa od 3 lutego (godz. 8.00) do 24 lutego (godz. 16.00) na stronie https://www.treeoftheyear.org/vote i odbywać się będzie tylko w języku angielskim. Podczas głosowania wybieramy dwa drzewa spośród 15 finalistów. Każdy może zagłosować tylko jeden raz ze swojego adresu e-mail. Głosowanie przez cały czas jest tajne i nie będziemy mogli zobaczyć ile głosów mają poszczególne drzewa. Zwycięzca zostanie ogłoszony 19 marca podczas ceremonii European Tree of the Year 2025 w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Wszystkie drzewa biorące udział w konkursie mają swoje numery. Polskie drzewo Serce Wzgórz Dalkowskich – Heart of the Dalkowskie Hills otrzymało NR 2. Ten 300-letni pomnik przyrody to buk pospolity odm. purpurowej (Fagus sylvatica 'Atropunicea’). Rośnie w zabytkowym parku przy XVI wiecznym pałacu w Dalkowie w gminie Gaworzyce w województwie dolnośląskim. W polskim konkursie buk zdobył 10,5 tysiąca głosów internautów.
„Po raz kolejny piękne drzewo z Polski startuje w europejskim konkursie. To czy wygra zależy od naszych głosów, jednak niezwykle ważna jest promocja ojczystej przyrody i zaangażowania społecznego wokół drzew. To właśnie dzięki społecznikom i lokalnym organizacjom możemy pokazywać innym uczestnikom tego plebiscytu jak ważne są drzewa. Ich wartość przyrodnicza, kulturowa czy historyczna jest bezcenna. Zachęcam też do zapoznawania się z opisami drzew z innych krajów. Będzie to niezwykła podróż przez zaczarowany świat natury i jego miłośników” – powiedział Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.
Anna Gomułka, prezeska Fundacji na rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi w Dalkowie, tak mówi o zgłoszonym przez nich do konkursu drzewie – „Nazywamy go „Sercem Wzgórz Dalkowskich” z trzech powodów: po pierwsze – rośnie w centralnej części Wzgórz Dalkowskich, po drugie – jego liście przybierają wiosną kolor czerwony, czyli symboliczny kolor serca. Po trzecie – najważniejsze – pod swoimi gałęziami jednoczy ludzi. Odbywają się tu koncerty, spotkania czytelnicze i katolickie Msze Święte oraz nabożeństwa. W warsztatach z hortiterapii organizowanych tu przez naszą fundację wzięło udział już ponad 5000 osób. Kilkanaście tysięcy dzieci i młodzieży skorzystało z udziałem buka z zajęć z edukacji ekologicznej. Turyści, myśląc o własnych marzeniach, wrzucają łupinki bukowe do dziury w drzewie, bowiem krąży legenda, że drzewo to spełnia marzenia”.
Wśród kontrkandydatów polskiego drzewa do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2025 znalazło się 14 ulubionych przez lokalne społeczności drzew z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych. Wszystkie je łączą niezwykłe historie i fakt, że są ważną częścią lokalnego życia i dumą mieszkańców. Posadzony w 1785 roku miłorząb dwuklapowy z Holandii jest jednym z najstarszych okazów w Europie. 700-letni dąb z Czech oparł się próbom zniszczenia go jeszcze przed I wojną światową i nadal stanowi ważną część lokalnej społeczności. Łotewski dąb uważany jest za drzewo o największej koronie w krajach bałtyckich, która rzuca cień o powierzchni 0,1 hektara. Portugalska sosna pinia ma 400 lat i od pokoleń daje schronienie i odpoczynek pracownikom dorywczym z okolicznych sadów. Platan z Egeru na Węgrzech przypomina o wydarzeniach z 1849 roku, kiedy to pod drzewem odbyła się narada wojenna przed bitwą pod Kápolną. Włoski cis jest jednym z najdłużej żyjących na Sardynii. Z kolei wiecznie zielony figowiec wielkolistny z Portugali został posadzony w XIX wieku przez arystokratycznego kolekcjonera drzew w wyniku wymiany nasion z Ogrodem Botanicznym w Sydney. Dąb z Litwy to żywa legenda, symbol siły, miłości i litewskiej tradycji. Wiekowy kasztan jadalny z Belgii rośnie w samym środku Centrum Ortopedycznego i jest żywym świadkiem dziejów tego miejsca. Francuski dąb rośnie samotnie nad rzeką i jest uwielbiany przez mieszkańców i turystów, a także pewną wydrę. 400-letni dąb w Szkocji daje dom wielu rzadkim porostom. Chorwacki dąb ostrolistny, charakterystyczny dla wyspy Rab, stanowi centrum życia społecznego, a 140-letnia robinia akacjowa z Ukrainy jest ulubionym miejscem spotkań siedmiu pokoleń mieszkańców Iwano-Frankowska. Wiekowa 150-letnia słowacka grusza jest ważnym punktem orientacyjnym dla fanów paralotniarstwa.
ZAGŁOSUJ NA POLSKIE DRZEWO >>>>>
Konkurs Europejskie Drzewo Roku od 15 lat odkrywa w całej Europie drzewa z najciekawszymi historiami, zwracając tym samym uwagę na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy chronić. W konkursie biorą udział zwycięzcy etapów krajowych z całej Europy. W Polsce Konkurs Drzewo Roku organizuje Klub Gaja.
Polskie drzewa mają już swoje osiągnięcia w tym europejskim plebiscycie. W 2017 roku zwycięzcą konkursu został Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, w 2022 roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku otrzymał Dąb Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej. W 2023 roku zwycięzcą został Dąb Fabrykant z Łodzi, a w 2024 roku Buk Serce Ogrodu z Arboretum w Wojsławicach, na którego zagłosowało blisko 40 tysięcy internautów.