Elektryczna hulajnoga staje się niebezpiecznym narzędziem, którą kierujący może doprowadzić do uszkodzeń ciała, a nawet śmierci potrąconych osób.
Oczywiście wypadki spowodowane przez rowerzystów ciągle zdarzają się, ale przez ostatnie miesiące to kierujący hulajnogami stworzyli ich najwięcej.
Europa walczy z elektrycznymi hulajnogami
Hiszpania
W katalońskim mieście Esplugues de Llobregat prowadzący hulajnogę mężczyzna, bawiąc się smartfonem, śmiertelnie potrącił kobietę.
W Barcelonie zginęła 92-letnia kobieta, z którą zderzyła się hulajnoga elektryczna.
Hiszpański rząd wprowadził obowiązek ubezpieczenia, noszenia kamizelek odblaskowych oraz ograniczył prędkość do 25 km/h dla elektrycznych hulajnóg.
Francja
W Paryżu po śmierci kolejnej osoby francuski minister od spraw drogowych wprowadził limit prędkości do 20 km/h, a w pewnych miejscach (duże natężenie ruchu pieszych) do 8 km/h dla poruszających się hulajnogami elektrycznymi.
Kara 135 euro grzywny dla tych, którzy będą jeździć po chodnikach.
Wielka Brytania
W Anglii obowiązuje całkowity zakaz poruszania się na hulajnogach elektrycznych po chodnikach oraz na publicznych drogach.
Hulajnogi elektryczne muszą posiadać tablice rejestracyjne, ubezpieczenie, a kierujący musi nosić kask i mieć prawo jazdy odpowiedniej kategorii.
Tak restrykcyjne prawo jest związane z tym, że hulajnogi elektryczne są traktowane jak motocykle.
Szwecja
W Szwecji też zginęły osoby wskutek kolizji z tymi pojazdami.
Tutaj hulajnogi z silnikiem do 250 watów mogą poruszać się do 20 km/h.
Niemcy
Hulajnogi elektryczne będą mogły jeździć do 20 km/h, a minimalny wiek to 14 lat. Pojazdy te muszą być ubezpieczone i mają bezwzględny zakaz poruszania się po chodnikach i miejscach przeznaczonych dla pieszych.
W Polsce opisywaliśmy już na łamach Kronika24.pl oto taki przypadek:
Nastolatek na hulajnodze elektrycznej potrącił pieszą. Doznała obrażeń ciała i otrzymała… mandat
Hulajnogi elektryczne na ścieżce rowerowej. Ograniczenie prędkości i minimalny wiek