PIŁKA RĘCZNA

EHF. Liga Mistrzów bez Orlen Wisły Płock i PGE VIVE Kielce. Rewolucja od sezonu 2020/21

EHF Liga Mistrzów 2019/20 i 2020/21

Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF) zdecydowała o odwołaniu fazy Last 16 i ćwierćfinałów w tegorocznej odsłonie Ligi Mistrzów.

Do planowanego na grudzień 2020 roku turnieju Final4 trafią dwie najlepsze drużyny grup A i B.

Zapadła oficjalna decyzja na temat zakończenia sezonu 2019/20 na europejskich parkietach. Oznacza to, że do Kolonii pojadą ekipy Barcy, PSG, THW Kiel i Telekomu Veszprem. Zespół PGE VIVE Kielce i Orlen Wisły Płock, podobnie jak jedenaście innych, w tym sezonie nie będzie miał już szansy na wywalczenie miejsca w turnieju finałowym Ligi Mistrzów.

Liga Mistrzów od sezonu 2020/21

Rozgrywki Ligi Mistrzów w sezonie 2020/21. EHF zmniejsza liczbę drużyn, powraca do dwóch grup i modyfikuje przebieg zawodów. Pewny udział w rozgrywkach ma zespół PGE VIVE Kielce.

Sezon Ligi Mistrzów rozpocznie się 1 lipca 2020 r (tzn. nie ma przesunięć w obowiązujących kontraktach zawodniczych, jest to data rozpoczęcia sezonu, a nie samych rozgrywek). Przystąpi do niego szesnaście, a nie jak w obecnym sezonie dwadzieścia osiem drużyn. EHF rezygnuje z grup C i D, pozostaną tylko silne grupy A i B. Pewny udział w rozgrywkach Ligi Mistrzów ma dziewięć drużyn – miejsca przyznawane są według rankingu EHF bazującego na wynikach zespołów poszczególnych krajów w Lidze Mistrzów i Pucharze EHF (który od sezonu 2020/21 znany będzie pod nazwą Ligi Europejskiej). W rankingu tym Polska znalazła się na szóstym miejscu.

RANKING EHF, NA PODSTAWIE KTÓREGO PRZYZNANE ZOSTANĄ MIEJSCA W ROZGRYWKACH LIDZE MISTRZÓW 2020/21

 1. Francja
 2. Niemcy
 3. Macedonia
 4. Węgry
 5. Hiszpania
 6. Polska
 7. Dania
 8. Chorwacja
 9. Portugalia
 10. Białoruś
 11. Ukraina
 12. Szwecja
 13. Rumunia
 14. Słowenia
 15. Szwajcaria
 16. Norwegia
 17. Rosja
 18. Słowacja
 19. Finlandia
 20. Turcja
 21. Izrael
 22. Austria
 23. Islandia
 24. Belgia
 25. Luksemburg
 26. Niderlandy
 27. Czechy
 28. Grecja
 29. Kosowo
 30. Serbia

Pierwsze dziewięć krajów rankingu do Ligi Mistrzów desygnuje aktualnych mistrzów rozgrywek ligowych. Oznacza to, że pewny udział w zawodach ma m. in. ekipa PGE VIVE Kielce. Dodatkowo, Francja jako lider rankingu ma prawo desygnować do rozgrywek wicemistrza kraju. Do rozdysponowania pozostaje więc sześć miejsc, które trafią do wicemistrzów państw z miejsc 2-9 lub mistrzów lig państw z miejsc 10-30. O ich przyznaniu zadecyduje EHF.

Wszystkie drużyny biorące udział w rozgrywkach Ligi Mistrzów 2020/21 muszą spełnić szereg kryteriów narzuconych przez EHF, tj. m. in. pojemności hali (minimum 2.500 miejsc; od sezonu 2023/24 będzie to minimum 4.000 miejsc), odpowiedniego pokrycia parkietu, instalacji ledowych ekranów i band reklamowych.

Sezon podzielony będzie na fazę grupową, fazę play-off, ćwierćfinały i Final4. W fazie grupowej weźmie udział 16 drużyn podzielonych na dwie grupy A i B. Dwa najlepsze zespoły z każdej grupy (czyli w sumie cztery) awansują bezpośrednio do ćwierćfinałów, w których zostaną rozstawione. Ekipy sklasyfikowane na miejscach 3-6 rozegrają dwumecze w fazie play-off, a ich zwycięzcy staną się rywalami rozstawionych w ćwierćfinale drużyn. Zwycięzcy dwumeczów ćwierćfinałowych awansują do Final4, gdzie rozegrane zostaną półfinały, mecz o 3. miejsce oraz finał.

Nowością, poza samą reorganizacją przebiegu rozgrywek, są terminy meczów Ligi Mistrzów – spotkania wszystkich faz poza Final4 będą miały miejsce w środy i czwartki o godz. 18:45 (CET) lub 20:45 (CET).

W tym sezonie niestety nie zobaczymy już Mistrzów Polski na parkietach Ligi Mistrzów. Decyzją EHF z zeszłego tygodnia, sezon został zakończony dla wszystkich zespołów poza czterema najlepszymi ekipami grup A i B, tj. THW Kiel, Telekomem Veszprem, Barcą i PSG, które zmierzą się ze sobą w grudniowym Final4. Ekipom, które miały walczyć o awans do kolejnych etapów w fazie Last 16 (tj. PGE VIVE Kielce, Orlen Wisła Płock, Montpellier HB, Aalborg Handbold, RK Celje Pivovarna Lasko, MOL-Pick Szeged, FC Porto Sofarma, HC Vardar, SG Flensburg-Handewitt, C. S. Dinamo Bukaresti) europejska federacja wypłaci po 25.000 EUR rekompensaty.
(PGE VIVE Kielce)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button