WARSZAWA

Edukacja wg Trzaskowskiego. Podwyżki dla nauczycieli. 100 złotych na rok dla warszawskiego ucznia

Program „Warszawa dla uczniów”

Jedna trzecia budżetu miasta przeznaczona na edukację, 15 mln zł na wyjścia uczniów do teatrów, kin czy muzeów, podwyżki dla nauczycieli, budowa szkół.

Wzmocnienie indywidualnego doradztwa dla młodzieży i przygotowanie szkół na podwójny rocznik. Te projekty są dowodem, że Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy realizuje obietnice.

– Warszawa jest dla uczniów. Dlatego w tym roku przeznaczyliśmy rekordową kwotę na edukację – 4,9 mld zł. Dzięki finansowaniu wyjść pozaszkolnych wyrównujemy szanse młodych ludzi. W czasach „deformy” oświaty naszym priorytetem jest zachowanie jakości w warszawskich szkołach, stąd podwyżki dla nauczycieli, indywidualne doradztwo dla uczniów oraz przygotowanie miejsc dla podwójnego rocznika – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy podczas prezentacji programu „Warszawa dla uczniów” w wolskiej szkole podstawowej.

Warszawa dla uczniów to:

„1. 100 złotych rocznie dla stołecznych uczniów na wyjścia do instytucji kultury, nauki czy sportu

Już w marcu 2019 r. dyrektorzy warszawskich szkół dostaną z budżetu miasta dodatkową pulę pieniędzy – 15 mln zł – na finansowanie udziału uczniów w wydarzeniach kulturalnych, naukowych, sportowych, odbywających się poza szkołą, w tym na zakup biletów do instytucji nauki, kultury, sportu, kin, teatrów, muzeów, galerii. Na wyjścia do takich miejsc jak Centrum Nauki Kopernik, zoo, Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.

W Warszawie jest ponad 600 miejsc edukacji kulturalnej, a już 22 tys. uczniów ma Indeks Qulturalny, czyli dokument potwierdzający ich aktywność! To oznacza, że wielu młodych ludzi realizuje się poza szkołą, przez działania artystyczne w nieformalnych grupach, domach kultury, stowarzyszeniach, fundacjach czy teatrach. Teraz ten dostęp do kultury będzie łatwiejszy. Chcemy wyrównać szanse – nie każdego rodzica stać na bilet do kina, teatru czy ośrodka sportu.

Pieniądze będą dzielone na klasy – na każdego warszawskiego ucznia będzie przypadało 100 złotych na rok. Gdy ósmoklasista kończy w czerwcu szkołę podstawową pieniądze „idą” za nim do jego nowej szkoły – liceum, technikum czy branżowej szkoły I stopnia.

2. Podwyżki dla nauczycieli

Warszawa zabezpieczyła w tegorocznym budżecie 39 mln zł na zapowiedziane w programie „Warszawa dla wszystkich” podwyżki dla nauczycieli – 250 zł dla stażystów z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym oraz 270 zł dla nauczycieli kontraktowych z tymi samymi kwalifikacjami. Już teraz podwyżki otrzymają także nauczyciele mianowani, którzy mają najniższą płacę zasadniczą. 7 marca 2019 r. Rada Warszawy ma podjąć stosowną uchwałę, na podstawie której nauczycielom zacznie być wypłacana wyższa pensja zasadnicza, z wyrównaniem od początku roku. Wyższe wynagrodzenie otrzyma 9,6 tys. nauczycieli. To pierwszy etap podwyżek.Przypomnijmy, w grudniu 2018 r. podnieśliśmy też zarobki pracowników obsługi szkół.

3. Budujemy szkoły

Zgodnie z zapowiedzą z programu, przyspieszyliśmy budowę nowych szkół i przedszkoli. W tej chwili powstaje 15 nowych szkół podstawowych dla ponad 10 tys. uczniów. Z dwóch z nich – przy ul. Warzelniczej i ul. Myśliborskiej – uczniowie będą korzystać już we wrześniu 2019 r. Za kilka dni podpiszemy umowy na budowę dwóch szkół na Targówku i jednej na Żoliborzu. Rozbudowujemy i modernizujemy szkoły. Na 12 największych modernizacji szkół przeznaczyliśmy blisko 190 mln zł. To m.in. szkoły przy ul. Kawęczyńskiej, ul. Cietrzewia, szkoła specjalna przy Różanej czy budynek przy ul. Twardej przeznaczony na ośrodek dla dzieci niedosłyszących.

4. Indywidualne doradztwo dla nastolatków

Pomagamy warszawskim uczniom w wyborze dalszej ścieżki kształcenia. Już udało nam się zwiększyć liczbę doradców i ich dyżurów (w Pałacu Młodzieży i na ul. Starej). W związku z falą „podwójnego rocznika” organizujemy Warszawskie Dni Doradztwa Zawodowego w Pałacu Młodzieży. Pierwsze spotkanie, które było 23-24 lutego, cieszyło się tak dużym powodzeniem, że zamiast w jeszcze jeden weekend, organizujemy spotkania w aż trzy (23-24 i 30-31 marca oraz 6-7 kwietnia). Przedłużyliśmy marcowe targi edukacyjne oraz wydaliśmy nowy poradnik dla uczniów i rodziców. Warszawa ubiega się także o dotację unijną na program kształcenia nowych doradców zawodowych. Rozstrzygnięcie konkursu już w marcu.

5. Przygotowujemy szkoły na podwójny rocznik

Ochronimy nasze dzieci przed złymi skutkami PiS-owskiej „deformy” systemu edukacji. Choć w tym roku do szkół ponadpodstawowych pójdzie podwójny rocznik uczniów, wszystkim zagwarantujemy możliwość nauki. Dzięki lepszemu zagospodarowaniu przestrzeni, modernizacjom oraz – tam gdzie to konieczne – zwiększeniu liczby uczniów w klasach, w warszawskich szkołach ponadpodstawowych utworzymy rekordowe 43 tys. miejsc. To wiąże się także z rekordowymi wydatkami na oświatę. Koszty dostosowania szkół do podwójnego rocznika wzięła na siebie Warszawa, rząd nie pomógł finansowo rozwiązać problemu, który sam wywołał.

6. Edukacja samorządowa

Rozwijamy unikatowe projekty dla młodzieży wspierające jej aktywność społeczną i obywatelską. To m.in. „Warszawska Akademia Młodych Liderów”, „Samorządna młodzież”, „Aktywna warszawska młodzież” oraz „Tym razem głosuję” zachęcający młodych ludzi do uczestnictwa w wyborach do europarlamentu. Jeden z nich to „Samorządy mają moc”, który jako pierwszy w Polsce systemowo pomaga uczniom, wspólnotom szkolnym – czyli samorządom uczniowskim, radom pedagogicznym, radom rodziców w uspołecznienia szkoły. W szczególności w prowadzeniu dialogu i współdecydowaniu uczniów o statucie czy regulaminie szkoły, ofercie zajęć pozalekcyjnych, przestrzeni szkolnej, finansach szkolnych. W projekcie uczestniczy 70 szkół, z warsztatów i pomocy mentorów oraz doradców korzysta 600 uczniów, 500 nauczycieli i rodziców. Będziemy ten projekt rozwijać.

7. Dłużej działające świetlice

Już w 106 szkołach świetlice działają do godz. 18.00. Tylko w osiemnastu szkołach świetlice działają do 17.00. W nowym roku szkolnym (od września 2019 r.) ponownie przeanalizujemy sytuację i podejmiemy decyzje o przedłużaniu czasu pracy w kolejnych świetlicach.

8. Opieka psychologa i pedagoga w każdej szkole

We wszystkich warszawskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych jest zatrudniony psycholog lub pedagog. W 83 procentach szkół podstawowych i 58 procentach szkół ponadgimnazjalnych zatrudniony jest jednocześnie psycholog i pedagog – do końca 2019 r. podniesiemy oba te wskaźniki.

9. Pilotażowy program zajęć dodatkowych dla każdego ucznia

W marcu 2019 r. rusza pilotażowy projekt finansowania zajęć pozalekcyjnych dla warszawskich uczniów szkół podstawowych. Dyrektorzy 18 wybranych szkół w czterech dzielnicach (Ursynów, Praga-Południe, Wesoła, Wola) otrzymają specjalną pulę pieniędzy – 4 mln zł, z której będą finansowane dodatkowe, pozalekcyjne zajęcia językowe, sportowe, muzyczne itp. Zajęcia będą realizowane w grupach co najmniej 8-osobowych, na podstawie projektów zgłaszanych przez nauczycieli, w porozumieniu z rodzicami. Wybrany model będzie pozwalał na finansowanie np. zajęć z native speakerami. Pilotaż będzie trwał kilka miesięcy i posłuży wypracowaniu najlepszego sposobu finansowania zajęć pozalekcyjnych przez Warszawę. Głównym celem projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych wszystkich uczniów oraz ułatwienie życia rodzicom, którzy nie będą musieli wozić dzieci na zajęcia poza szkołą. Pilotażem objęliśmy ponad 10 tys. uczniów „.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button