ŁÓDŹ

Edukacja seksualna w łódzkich szkołach. W 2015 roku nastolatki urodziły w Polsce 12 tysięcy dzieci

Nowa formuła edukacji seksualnej w łódzkich szkołach

Na przełomie marca i kwietnia ruszą zajęcia w szkołach z profilaktyki ciąż wśród nastolatek i chorób przenoszonych drogą płciową.

Spotkania będą skierowane do młodzieży w wieku 13-15 lat, czyli do ostatnich klas podstawówek. W sumie, przez cały rok, będzie mogło wziąć w nich udział ok. 800 uczniów.

Trwa konkurs, w którym miasto wybierze organizację lub organizacje mogące prowadzić zajęcia w szkołach. Spotkania rozpoczną się pod koniec marca lub na początku kwietnia. Wybrane organizacje zwrócą się do szkół z pytaniem, czy te są zainteresowane prowadzeniem takich zajęć w ich placówkach. Ostatecznie zgodę na udział ucznia w spotkaniu wyraża rodzic lub opiekun. W tej edycji miasto zaplanowało również warsztaty dla nauczycieli oraz dla rodziców.

– Ruszymy z nową edycją zajęć, ale w zmienionej formule – mówi Iwona Iwanicka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi, dodając: – Do tej pory każdy z organizatorów zajęć mógł wybrać sobie ich formułę. Mogły być to zarówno zajęcia na zasadzie wykładu dla kilku klas na sali gimnastycznej, jak i warsztaty dla kilkorga uczniów. W tej edycji zdecydowaliśmy, że stawiamy na ten drugi rodzaj spotkań, czyli warsztaty dla wąskiej grupy młodzieży, maksimum do 30 osób. Ponadto założyliśmy, że organizacje, które będą prowadziły lekcje dla uczniów – przeszkolą również naszych nauczycieli w szkołach, np. tych którzy mogą prowadzić zajęcia z przygotowania do życia w rodzinie. Warsztaty będą skierowane również do rodziców.

Zajęcia są zaplanowane na trzy najbliższe lata. W 2019 r. w budżecie miasta na ten cel znalazło się 100 tys. zł.

W latach 2016 – 2018 prowadzone były w łódzkich szkołach zajęcia dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Profilaktyka ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową, w tym profilaktyka HIV”. Zajęcia adresowane były do uczniów w wieku gimnazjalnym (13 – 15 lat).

W zajęciach uczestniczyło odpowiednio:

w roku 2016: 689 uczniów,
w roku 2017: 880 uczniów,
w roku 2018: 788 uczniów,

Z zajęć korzystali uczniowie gimnazjów nr: 3, 6, 8, 12, 13, 14, 15, 23, 24, 31, 33, 36, 37, 41, 44, 47, Gimnazjum ABIS, Gimnazjum OO. Bernardynów, Gimnazjum SPSK im. Św. Faustyny Kowalskiej, SOS Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, Stowarzyszenia Słyszę Serce, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 3, Ośrodka Kształcenia Zawodowego, Gimnazjum w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych, Gimnazjum Lykeion, Gimnazjum Mikron, Gimnazjum przy Fundacji Słoneczna Kraina, Navicula Centrum Terapii i Autyzmu w Łodzi, Szkoły Mistrzostwa Sportowego, Salezjańskiej Szkoły Podstawowej, Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łodzi, Bernardyńskiej Szkoły Podstawowej, Szkoły Podstawowej SPSK w Łodzi, Prywatnego Gimnazjum ABiS i Świetlicy Podwórkowa w Łodzi.

Według danych GUS w 2015 r. nastoletnie matki urodziły w Polsce 12 tysięcy dzieci.

Przez trzy ostatnie lata do łódzkiej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej szkoły z Łodzi zgłosiły 17 przypadków potrzeby indywidualnego toku nauczania dla uczennic z gimnazjów – właśnie ze względu na ciążę.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button