easyJet, LOT, Wizz Air i Ryanair odwołały loty z/do Polski. Jak wrócić do Polski samolotem LOT-u?

easyJet, LOT, Wizz Air i Ryanair. #LOTdoDomu

Polski przewoźnik razem z rządem polskim rozpoczyna operację #LOTdoDomu.

Skierowana jest w pierwszej kolejności do obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, którzy pozostają poza granicami kraju i ze względu na znaczną odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski drogą lądową. Dzięki wsparciu polskiego rządu otrzymają możliwość powrotu do kraju drogą lotniczą.

LOT i Ryanair zdecydowały się także na anulowanie rejsów na trasach krajowych.

Od niedzieli 15 marca na 14 dni granice Polski będą zamknięte dla cudzoziemców. Ponadto w związku z decyzją polskiego rządu o zawieszeniu międzynarodowych połączeń lotniczych, spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, z dniem 15 marca br. wstrzymane zostaną także wszystkie połączenie lotnicze.

By pomóc powrócić do kraju obywatelom polskim znajdującym się poza jego granicami, rząd we współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT rozpoczyna operację #LOTdoDomu.

Mimo zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty wykonujące wcześniej zaplanowane loty czarterowe z Polakami oraz uprawnionymi do tego cudzoziemcami, czyli małżonkami obywateli polskich, dziećmi obywateli polskich, osobami posiadającymi Kartę Polaka i osobami posiadającymi prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

W ramach operacji #LOTdoDomu Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, aby zabrać naszych rodaków do domu.

W ramach operacji zaplanowane są dodatkowe serie rejsów z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cypru, Malty oraz Stanów Zjednoczonych. Osoby znajdujące się w miejscach niewymienionych powyżej także będą mogły skorzystać z pomocy polskiego przewoźnika. Wszyscy Polacy, którzy będą chcieli powrócić do kraju, a także uprawnieni do tego cudzoziemcy będą mogli zgłaszać zapotrzebowanie na przelot za pośrednictwem platformy internetowej LOT-u dostępnej pod adresem https://LOTdoDomu.com. Zakup biletu jest możliwy przez stronę www.lot.com. Polski przewoźnik będzie na bieżąco analizował liczbę potrzebujących z danego kraju, a także możliwości organizacji lotu.

Za powrót do Polski specjalnymi lotami organizowanym przez LOT podróżujący zapłacą zryczałtowaną stawkę. Jej wysokość będzie zależała od kierunku, z którego realizowany będzie przelot: 400 – 800 PLN w granicach Europy i 1600 – 2400 PLN za przelot dalekiego zasięgu. Pozostałą kwotę dopłaci polski rząd.

Informacja o zawieszonych lotach

Bezpieczeństwo Pasażerów i Personelu Pokładowego jest dla Polskich Linii Lotniczych lot najwyższym priorytetem.

W związku rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 i mniejszym zainteresowaniem podróżami, wprowadziliśmy następujące zmiany dotyczące poniższych kierunków:

Warszawa – Miami, Warszawa – Newark, Warszawa – Los Angeles i Budapeszt – Nowy Jork (JFK) – rejsy zawieszone od soboty 14 marca do 13 kwietnia 2020,

Pozostałe rejsy do USA tj. z Warszawy do Nowego Jorku oraz z Warszawy i Krakowa do Chicago będą wykonywane zgodnie z planowanym rozkładem.

Jeśli posiadasz bilet na przelot na trasie Warszawa – Newark – Warszawa lub Budapeszt – Nowy Jork (JFK) – Budapeszt, automatycznie będziemy zmieniać rezerwację na przelot trasą Warszawa – Nowy Jork (JFK) – Warszawa lub Budapeszt – Warszawa – Nowy Jork (JFK) – Warszawa – Budapeszt w terminie najbliższym oryginalnej daty podróży.

Możesz również zmienić lotnisko wylotu i lotnisko docelowe na Toronto (YYZ) lub Chicago (ORD) – nowa podróż musi odbywać się wtedy w dniach 13 marca – 12 kwietnia 2020.

W przypadku zmiany planów, umożliwiamy Ci zmianę terminu podroży na oryginalnej trasie przelotu – zmiana możliwa jest w okresie 13 kwietnia – 17 maja oraz 12 października – 13 grudnia 2020. Obowiązuje dostępność miejsc na rejsie.

Jeśli Twoje plany całkowicie się zmieniły, w terminie do 24 kwietnia umożliwiamy zmianę trasy Warszawa – Newark i Budapeszt – Nowy Jork (JFK) na dowolną inną trasę z siatki lotów operowanych przez PLL lot.

Warszawa – Oslo – rejsy zawieszone od 13 do 27 marca 2020,

Warszawa – Pekin – rejsy zawieszone do 25 kwietnia 2020,

Budapeszt – Seul – rejsy zawieszone do 8 kwietnia 2020,

Warszawa – Mediolan – rejsy zawieszone do 3 kwietnia 2020,

Warszawa – Wenecja – rejsy zawieszone do 3 kwietnia 2020,

Warszawa – Londyn-City – rejsy zawieszone do 24 kwietnia 2020,

Budapeszt – Londyn-City – rejsy zawieszone do 24 kwietnia 2020,

Kraków – Bukareszt – rejsy zawieszone do 24 kwietnia 2020,

Warszawa – Zaporoże – rejsy zawieszone do 24 kwietnia 2020

easyJet

Mając na uwadze sytuację z panującym wirusem Covid-19 oraz związane z tym ograniczenia i niepewność odnośnie podróżowania, easyJet proponuje klientom, którzy chcą zmienić plany swojej podróży, możliwość przeniesienia swoich lotów na inny termin lub inną trasę bez opłaty za zmianę, jedynie za ewentualną różnicę w cenie biletu.

Dotyczy to wszystkich rezerwacji aż do odwołania. Zmian można dokonywać na stronie easyJet.com za pośrednictwem sekcji zarządzaj rezerwacjami.

GRUPA RYANAIR ODWOŁUJE WSZYSTKIE LOTY Z/DO Z POLSKI OD NIEDZIELI 15 MARCA DO WTORKU 31 MARCA

W odpowiedzi na decyzję polskiego rządu o zakazie ruchu lotniczego w całym kraju w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19, Grupa Ryanair (w tym Buzz i Lauda) została zmuszona do odwołania wszystkich lotów z/do Polski od godziny 24:00 w sobotę 14 marca do wtorku 31 marca.

Ryanair – komunikat:

„Kontaktujemy się ze wszystkimi klientami, których loty anulowano drogą e-mailową, aby poinformować ich o wszystkich opcjach i zachęcamy klientów, aby do nas nie dzwonili.

Jest to szybko zmieniająca się i złożona sytuacja, a bezpieczeństwo i dobre samopoczucie naszych pracowników i klientów jest naszym głównym priorytetem. Będziemy nadal w pełni przestrzegać wszystkich wytycznych WHO i EASA, a także dostosujemy się do wszelkich nałożonych ograniczeń podróży.

Ryanair Group Airlines szczerze przeprasza wszystkich klientów dotkniętych tymi ograniczeniami rządu mającymi na celu zwalczanie wirusa Covid-19.”

OGŁOSZONY ZAKAZ PODRÓŻY ZMUSZA WIZZ AIR DO ZAWIESZENIA WSZYSTKICH LOTÓW DO i Z POLSKI

Wizz Air ogłosił, że w wyniku restrykcji dotyczących lotów międzynarodowych ogłoszonej przez premiera Mateusza Morawieckiego obowiązujących od północy 15 marca 2020 roku, linia zawiesza wszystkie loty w polskiej siatce połączeń do odwołania.

Ograniczenia dotyczące podróży mają na celu zminimalizowanie szerzenia pandemii COVID-19. Od północy czasu lokalnego 15 marca 2020 roku, cudzoziemcy nie będą wpuszczani do Polski, a obywatele Polski powracający z zagranicy będą kierowani na kwarantannę. Pasażerowie z rezerwacjami, których dotyczą zawieszone loty i którzy dokonali rezerwacji bezpośrednio na stronie wizzair.com lub poprzez aplikację mobilną, będą automatycznie informowani drogą elektroniczną. 120% pierwotnej wartości rezerwacji zostanie automatycznie przesłane na konto klienta Wizz Air do wykorzystania przez kolejne 24 miesiące na produkty i usługi Wizz Air. Pasażerowie mogą również wybrać zwrot pieniędzy – co zajmie więcej czasu – i będą informowani w osobnej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną o koniecznych krokach do otrzymania przelewu bankowego lub przelewu na kartę. W tym przypadku, klienci mogą ubiegać się o zwrot 100% pierwotnej wartości rezerwacji. Pasażerowie, którzy dokonali rezerwacji za pośrednictwem agencji – włącznie z internetowymi biurami podróży – powinni skontaktować się z firmą, w której wykupili bilety.

Wizz Air przeprasza za niedogodności związane z zakazem podróży i jednocześnie zapewnia, że bezpieczeństwo i dobre samopoczucie pasażerów oraz załogi jest priorytetem linii.

Autobusy i busy wjadą do Polski

Polacy podróżujący busami i autobusami będą mogli bez przeszkód wrócić do Polski. Kategoria pojazdów dopuszczonych do ruchu na przejściach granicznych zostanie poszerzona o busy i autobusy. Takie wytyczne wydał Komendant Główny Straży Granicznej gen.dyw. SG Tomasz Praga.

Ruch osobowy na granicy będzie dotyczył nie tylko aut osobowych, ale również busów i autobusów. Obywatele RP, oraz wszystkie inne osoby, których nie dotyczy zakaz wjazdu, bez problemu wjadą do Polski. Zostaną poddani kontroli sanitarnej i zarejestrowani, podobnie jak osoby podróżujące autami osobowymi. Wszyscy otrzymają także informację o obowiązku poddania się 14-dniowej kwarantannie. Kwarantanna nie będzie dotyczyła kierowców.

Exit mobile version