Dzień Ryby 2021 w Helu. Odkryj „srebro Bałtyku”

Stacja Morska im. Prof. Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego

W najbliższą sobotę 24 lipca (sobota) 2021 r. w godz. od 11.00 do 21.00 odbędzie się 17. Dzień Ryby w Helu.

Stacja Morska im. Prof. Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Klub Gaja oraz partnerzy zapraszają wszystkich chętnych na wydarzenie i stoiska edukacyjne na terenie Parku Wydmowego przy małej plaży i na placu przed fokarium. W tym roku wspólnie odkrywać będziemy „srebro Bałtyku” czyli śledzia. Dziś połowy tego gatunku są limitowane, a mimo to stan stad śledzia w Morzu Bałtyckim, z wyjątkiem Zatoki Ryskiej, jest zagrożony.

Dzień Ryby, zainicjowany przez prof. Krzysztofa Skórę, twórcę Stacji Morskiej i Jacka Bożka twórcę Klubu Gaja, na stałe wpisał się w kalendarz ekologicznych wydarzeń w Helu. W tym roku, bohaterem Dnia Ryby będzie śledź, który odegrał kluczową rolę w życiu społeczeństw północnej Europy, Azji i Ameryki. Nazywany „srebrem morza” był oczywiście przede wszystkim źródłem pożywienia dla mieszkańców powyższych rejonów, stał się również przedmiotem handlu, a nawet źródłem ogromnych bogactw. Odegrał także ważną rolę w powstaniu takich miast jak Kopenhaga, Amsterdam czy Hel.

Śledź był zawsze ważnym gatunkiem dla rybaków z Półwyspu Helskiego. Dzięki niemu rozwinęło się tu osadnictwo, a miejscowości takie jak Hel czy Jastarnia uzyskały szansę zaistnienia na mapie. Niestety, coraz częściej zapomina się tu o tym ważnym elemencie historii i tradycji. Niewiele mówi się o jego biologii, o znaczeniu bałtyckich zasobów śledzia nie tylko dla człowieka, ale także innych gatunków ryb oraz ssaków morskich. Połowy tego gatunku są limitowane, a mimo to stan stad śledzia w Morzu Bałtyckim, z wyjątkiem Zatoki Ryskiej, jest zły i nie zapewnia reprodukcji na bezpiecznym poziomie. O znaczeniu śledzia, o jego biologii i ekologii, ale także innych gatunkach bałtyckiej ichtiofauny opowiemy podczas Dnia Ryby w Helu.

Dzień Ryby w Helu (fot. org.)

Jak co roku, zawita na Hel załoga Klubu Gaja, która przypominać będzie o znaczeniu czystych, żywych polskich rzek dla Morza Bałtyckiego i jego mieszkańców. Na stoisku Klubu Gaja na placu przed fokarium będzie można zagrać w rybne domino, własnoręcznie wykonać nadruk srebrnego śledzia na błękitnej wstędze czy przyniesionych własnych koszulkach. Na dzieci czekać będą materiały edukacyjne MSC Polska na temat zrównoważonego rozwoju oceanów oraz zrównoważonego rybołówstwa. Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszyć będzie happening Klubu Gaja, mieszkańców i turystów, który rozpocznie się o godz. 16.00 przed głównym wejściem do fokarium.

„Kilkanaście lat tradycji Dnia Ryby w Helu zobowiązuje, a przyroda i zasoby morskie potrzebują nadal naszej pracy i wsparcia. Dlatego wyruszamy z południa Polski, gdzie biorą początek źródła Wisły i wspólnie z innymi tłumaczymy, edukujemy i informujemy jak ważny jest dla nas Bałtyk i jego zasoby. Zapraszam do wspólnej nauki i zabawy” – powiedział Jacek Bożek szef Klubu Gaja.