Z powodu wielu ograniczeń związanych z pandemią nie mógł zostać zorganizowany w Tokio, w słynnej sali koncertowej Suntory Hall.
Odbył się więc w Polsce – w skromnej, ale wyjątkowej formule. W Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie na tradycyjnym „Dniu Polskim” spotkali się członkowie i przyjaciele Polskiego Ruchu Olimpijskiego. Gościem honorowym spotkania był prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Uczestnicy wydarzenia wysłuchali koncertu utworów Fryderyka Chopina.
– Cieszę się, że mimo tak wielu trudności i ograniczeń spotykamy się na „Dniu Polskim”, dokładnie 23 dni przed rozpoczęciem igrzysk w Tokio. Cieszę się, że w tych nadzwyczajnych okolicznościach sport żyje, a nasi zawodnicy przygotowują się do tego najważniejszego startu. Już teraz życzę im wszystkim powodzenia, wspaniałych zwycięstw, a nam wielu pięknych emocji i wrażeń. Mamy nadzieję, że w Tokio polska kolekcja medalowa się powiększy. Igrzyska to nie tylko spotkanie sportowców, ale też cywilizacji i kultur. Jestem przekonany, że mimo wielu restrykcji i ograniczeń będzie to wspaniałe wydarzenie – powiedział podczas „Dnia Polskiego” Andrzej Duda.
W imieniu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wystąpiła Sekretarz Stanu Anna Krupka, która podkreśliła związki sportu z kulturą i sztuką.
– Więzi sportu ze sztuką widoczne były już podczas antycznych Igrzysk Olimpijskich, a także konkursów sztuki i literatury towarzyszącym igrzyskom w latach 1912-1948. Cieszę się, że „Dzień Polski”, organizowany przez Polski Komitet Olimpijski, pielęgnuje tradycję łączenia kultury i sportu promując przy tym nasz kraj, naszą kulturę i tożsamość narodową – powiedziała minister Anna Krupka.
W spotkaniu uczestniczył także Ambasador Pełnomocny i Nadzwyczajny Japonii w Polsce Pan Miyajima Akio. W języku polskim pozdrowił wszystkich uczestników wydarzenia i zapewnił, że Tokio i Japonia są gotowe do organizacji bezpiecznych Igrzysk Olimpijskich.
– Pracowaliśmy i pracujemy ciężko by Tokio 2020 zakończyło się sukcesem. Zorganizujemy to wydarzenie zgodnie z wartościami ważnymi dla nas i Międzynarodowego Ruchu Olimpijskiego, którymi są dążenie do jak najlepszych wyników, wzajemna akceptacja, szacunek i solidarność, dzieląc się przy tym tak ważnym dla Japonii dziedzictwem przyszłości – podkreślił Ambasador Japonii w Polsce.
Z kolei Paweł Milewski – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczpospolitej Polskiej w Japonii zapewnił, że w Tokio coraz szybciej bije olimpijskie i paraolimpijskie serce. – Jestem zaszczycony, że mogę wziąć udział w „Dniu Polskim”, w którym uczestniczy Prezydent naszego kraju. Zapewniam, że japoński rząd robi wszystko by było tu bezpiecznie i by były to jednocześnie wspaniałe igrzyska. Przypomnę, że Japonia organizuje je po raz drugi w historii. Te w 1964 roku były dla Polski wyjątkowe i bogate w sukcesy. Nasi zawodnicy zdobyli wtedy 23 medale, w tym 7 złotych. Wierzę, że także w tym roku polscy zawodnicy dadzą nam wielu powodów do dumy – powiedział Paweł Milewski.
„Dzień Polski” to wspólna inicjatywa prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego oraz prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Elżbiety Pendereckiej.
– Jestem zaszczycony, że w realizacji naszej misji, jaką jest również promocja Polski poprzez sport i sztukę wspiera nas Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena oraz Polska Organizacja Turystyczna. Podczas każdego „Dnia Polskiego” prezentujemy zawsze muzykę na najwyższym poziomie i tak jest w tym roku. Życzę Państwu, aby muzyka Chopina oraz Igrzyska XXXII Olimpiady w Tokio przyniosły wiele niezapomnianych wrażeń. Dziękuję wszystkim, dla których sport i dobro Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej są ogromną wartością – podkreśli Andrzej Kraśnicki.
W tym roku koncert fortepianowy e-moll op. 11 (wersja kameralna) w kompozycji Fryderyka Chopina zagrała Aleksandra Świgut – laureatka I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie. Towarzyszyli jej: Maria Machowska (I skrzypce), Ada Dobrowolska (II skrzypce), Grzegorz Groblewski (altówka), Aleksandra Ohar-Sprawka (wiolonczela) oraz Tomasz Januchta (kontrabas).
Polski Komitet Olimpijski, kierując się ideałami założycieli PKOl, dba by Polska promowana była nie tylko na sportowych arenach. Od 2012 roku – podczas każdych Igrzysk Olimpijskich – organizowany jest „Dzień Polski”. Jego celem jest między innymi prezentacja więzi sportu ze sztuką poprzez nawiązanie do antycznych igrzysk olimpijskich. Muzyka i sport – idea harmonijnego łączenia kultury fizycznej i sztuki, zaspokojenia potrzeb ducha i ciała – wznoszą się ponad bariery językowe łącząc ludzi różnych kręgów kulturowych. Paralele te doceniono w Olimpii, wprowadzając na równi z rywalizacją sportową rywalizację poetów i śpiewaków. Sport, sztuka i środowisko to trzy główne filary olimpizmu i na tym oparta jest idea organizacji „Dni Polskich”.
Dotychczas podczas tego wydarzenia miały miejsca wykonania utworów najwybitniejszych polskich kompozytorów – między innymi Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego i Jerzego Kilara.
(PKOl)