CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

Dzień Europy. 70-lecie podpisania Deklaracji Schumana [WIDEO]

Unia Europejska

Unia Europejska świętuje w tym roku 70-lecie podpisania Deklaracji Schumana, która zapoczątkowała proces tworzenia wspólnoty europejskiej.

Z tej okazji wrocławskie Biuro Parlamentu Europejskiego oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu wyprodukowały spot opowiadający historię jednoczenia kontynentu.


W tym roku z okazji Dnia Europy instytucje UE chcą przez internet wyrazić uznanie dla Europejczyków, którzy w duchu solidarności pomagają Unii przezwyciężyć kryzys wywołany koronawirusem.

Dzień Europy (9 maja) jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny.

Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

W tym roku niemożliwe było zorganizowane tradycyjnego dnia otwartego i dlatego Parlament i inne instytucje europejskie przygotowały Dzień Europy online, aby połączyć ludzi w tym trudnym czasie i podkreślić europejską solidarność i działania UE w walce z pandemią.

Można także odwiedzić wystawę online z okazji 70. rocznicy Deklaracji Schumana, zawierającą materiały z archiwów Parlamentu.

Przywódcy europejscy oraz 27 prezydentów i premierów państw UE obchodzą Dzień Europy 2020

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button