Dzień Bez Samochodu. Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Pojazdy w miastach UMP

Liczba zarejestrowanych pojazdów w miastach UMP

22 września obchodzimy Dzień Bez Samochodu ustanowiony przez Komisję Europejską w 2000 roku.

Dzień Bez Samochodu jest międzynarodową kampanią proekologiczną wieńczącą obchodzony w większości krajów europejskich Europejski Tydzień Mobilności, w trakcie którego prowadzone są działania ROADPOL Safety Days, koordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL.

Zachęcamy do czynnego udziału w Dniu Bez Samochodu. Nikomu chyba nie trzeba przypominać, że transport rowerowy jest świetnym zamiennikiem dla transportu samochodowego. Jeśli korzystamy z niego z rozwagą, dbamy o stan techniczny i oświetlenie roweru oraz własne bezpieczeństwo zakładając kask, to na pewno zauważymy pozytywny wpływ tego środka transportu na jakość powietrza, nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Dzień Bez Samochodu niech będzie pretekstem do spędzenia aktywnej niedzieli z najbliższymi, ale też do poszukania i poznania nowych „ścieżek” rowerowych w swojej okolicy.

Trzymamy kciuki, aby tego dnia jak największa liczba kierowców przesiadła się z czterech kółek na dwa.

Dzień Bez Samochodu a liczba zarejestrowanych pojazdów w miastach UMP

Dzień Bez Samochodu, obchodzony 22 września, to zwieńczenie Europejskiego Tygodnia Mobilności. Jest wyjątkową okazją, by wesprzeć ekologiczne inicjatywy i aktywnie przyczynić się do redukcji spalin emitowanych przez auta. Ta prosta zmiana może znacząco poprawić jakość powietrza, a także zredukować hałas w miejskiej przestrzeni. 22 września kierowcy są zaproszeni do odkrywania alternatyw – roweru, spaceru lub komunikacji miejskiej, która tego dnia w wielu miastach jest bezpłatna.

Z tej okazji przyjrzeliśmy się, ile pojazdów obecnie jest zarejestrowanych w 12 miastach zrzeszonych Unii Metropolii Polskich. I od razu nasunął nam się wniosek-pytanie: czy na pewno aż tyle ich potrzebujemy?

Przez lata liczba pojazdów zarejestrowanych w Polsce stale rosła, a te, które nie były użytkowane lub nawet już nie istniały wciąż widniały w rejestrze. Sytuacja ta powodowała, że jeszcze w 2023 r. wszystkich pojazdów zarejestrowanych w kraju było więcej niż obywateli, co stawiało Polskę w ścisłej czołówce państw Unii Europejskiej pod względem liczby pojazdów przypadających na mieszkańca.

W czerwcu 2024 r. – w trosce, aby dane rejestrowe przedstawiały stan faktyczny – z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców usunięto tzw. „martwe dusze” czyli pojazdy, które zarejestrowano przed marcem 2005 r. i od przynajmniej 10 lat nie były ubezpieczone oraz nie posiadały ważnych badań technicznych. W efekcie w skali całego kraju z rejestru zniknęło aż 7,15 mln pojazdów (17% wszystkich pojazdów zarejestrowanych w kraju). W miastach UMP łącznie usunięto 1,2 mln pojazdów (18%).

Szczegółowe dane dotyczące liczby pojazdów, które usunięto z rejestrów, a także liczby pojazdów obecnie zarejestrowanych w miastach UMP prezentujemy w infografikach.

UMP. Pojazdy (grafika UMP)
UMP. Pojazdy (grafika UMP)
UMP. Pojazdy (grafika UMP)

Dzień bez Samochodu w Warszawie

Trwa Europejski Tydzień Mobilności. 22 września, jak co roku, Warszawa zachęca do zostawienia samochodu w garażu lub na parkingu. Dlatego w najbliższą niedzielę najlepiej przesiąść się do pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego, w których nie trzeba będzie kasować biletów.

– Tego dnia – od godz. 0:00 do 23:59 – bezpłatnie pojedziemy autobusami, tramwajami, metrem i pociągami SKM. Kasowniki będą wyłączone, automaty biletowe w pojazdach nie będą sprzedawały biletów papierowych, ale zakup biletów długookresowych kodowanych na kartach miejskich będzie możliwy. Otwarte zostaną też bramki metra – mówi Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego.

Specjalną ofertę mają także samorządowi przewoźnicy kolejowi – Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa. W niedzielę także podróże pociągami WKD i KM na wszystkich trasach będą bezpłatne.

Jeśli ktoś na co dzień nie korzysta z transportu publicznego, to 22 września będzie miał doskonałą okazję, żeby przetestować, jak działa komunikacja publiczna w stolicy, aglomeracji warszawskiej a także w województwie mazowieckim. Pociągi Kolei Mazowieckich dojeżdżają bowiem do miejscowości odległych nawet o kilkaset kilometrów od stolicy – np. do Czeremchy, przy granicy z Białorusią, jest aż 200 km.

Każdy się zmieści w WTP

Tego dnia ze wszystkich parkingów P+R będzie można korzystać bez opłat, a potem – również bezpłatnie – w dalszą podróż ruszyć transportem publicznym. A jest gdzie jeździć, bo długość linii WTP tylko na terenie Warszawy wynosi ponad trzy tysiące kilometrów.

Metro Świętokrzyska, pociąg metra na stacji (fot. UMW)

Warszawski Transport Publiczny to dziś ponad 1500 autobusów, ok. 400 składów tramwajowych, 62 pociągi metra oraz 20 pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej – codziennie w ruchu w Warszawie i aglomeracji. Stołeczne trasy obsługuje ponad 300 linii autobusowych, 24 tramwajowe, pięć linii SKM i dwie linie metra. Pojazdy WTP poruszające się po tych trasach mogą pomieścić bardzo wielu pasażerów – w zeszłym roku ze stołecznej komunikacji miejskiej skorzystało 956 mln osób.

Wygodnie i bezpiecznie

W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2004 roku. Z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności i Dnia bez Samochodu mogą skorzystać mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Białegostoku, Głogowa, Jeleniej Góry, Konina, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Nysy, Opola, Poznania, Stalowej Woli, Szczecina, Szczecinka, Torunia, Trójmiasta i Tychów.

Popularny „Dzień bez Samochodu” to doskonała okazja do przekonania się, jak komfortowa jest komunikacja publiczna w Warszawie. Warto pójść na przystanek i sprawdzić, że autobus, tramwaj, metro lub pociąg dowiozą nas sprawnie do celu. Wybierając komunikację miejską dodatkowo dbamy o środowisko, oszczędzamy pieniądze, a także możemy przeczytać gazetę lub książkę, posłuchać muzyki i nie musimy się martwić się o miejsce do parkowania.

Exit mobile version