WARSZAWA

Dzielnica Wisła. Rekordy nadwiślańskich brzegów w Warszawie

Warszawa

Ponad 130 000 wypożyczonych leżaków, 7 400 godzin zabawy na miejskich plażach i blisko 2000 uczestników warsztatów.

W Warszawie padły kolejne rekordy nadwiślańskich brzegów.

– Upalne lato przyciągnęło setki tysięcy osób nad warszawskie bulwary i plaże. Wisła już na stałe wpisała się w mapę atrakcji stolicy. W ciągu 12 lat udało nam się zmienić oblicze nadrzecznych brzegów i sprawić, że stały się wizytówką Warszawy. Mieszkańcy korzystają z uroków wody, bogatej oferty żeglugi, gastronomii, wypoczywają na plażach i chętnie biorą udział w wiślanych wydarzeniach kulturalnych i sportowych – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy. – Cieszę się, że kolejne kilometry oddanych deptaków pieszo-rowerowych cieszą się niezwykłą popularnością, a miasto rozwija się w zgodzie z naturalnym środowiskiem. Jeszcze w tym roku, przed kolejnym sezonem, oddamy warszawiakom następny odcinek odnowionych bulwarów – zapowiada prezydent stolicy.

W letnim sezonie 2018 padł rekord we frekwencji osób wypoczywających na miejskich plażach. W punktach obsługiwanych przez warszawskich plażowych odnotowano ponad 136 500 bezpłatnie wypożyczonych leżaków i równie wiele książek. W dziesięciu głównych lokalizacjach Dzielnicy Wisła, od czerwca odbyło się przeszło 200 godzin darmowych warsztatów związanych m.in. z ekologią, żeglugą i sportem. Warszawiacy przez 7 400 godzin mieli do dyspozycji bezpłatne boiska do gry a także piłki, paletki czy rakietki. Na terenie miejskich bulwarów i plaż blisko 1800 godzin poświęcono edukacji na temat ochrony przyrody. W ramach warszawskiej kampanii Dzielnica Wisła z hasłem „To się nosi nad Wisłą” procowało blisko 30 edukatorów, którzy co weekend przypominali mieszkańcom, że warto dbać o czystość wspólnej przestrzeni. W związku z inicjatywą wyrobienia nawyku sprzątania, rozdano nad Wisłą ponad 10 000 biodegradowalnych worków na śmieci i 10 000 ekopopielniczek.

Recykling nad Wisłą

Entuzjastycznie przyjęte przez mieszkańców maszyny revendingowe, służące do wymiany odpadów na wodę do picia, pracowały na czterokrotnie wyższych obrotach w porównaniu z zeszłym rokiem. Z dwóch automatów, od końca czerwca do początku września, wydano blisko 12 tysięcy sztuk wody, co łącznie można przeliczyć na 24 000 butelek i puszek, które trafiły do recyklingu. W ramach odnawiania surowców, nad Wisłą postawiono także 100 beczek do segregacji szkła, która mieszczą nawet 200 litrów butelek.

– Tegoroczna odsłona kampanii Dzielnicy Wisła pokazała nam, że mieszkańcy chętnie uczestniczą w miejskich działaniach związanych z ochroną środowiska i aktywnie przyłączają się do sprzątania nadwiślańskich brzegów. W weekendy prowadziliśmy warsztaty z upcyklingu, podczas których dzieci i dorośli poznawali kreatywne sposoby na wykorzystanie odpadów – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy – Warszawiacy coraz częściej przychodzą nad rzekę, aby spędzić przyjemnie czas. Wysoka frekwencja jest dowodem na to, że obraliśmy dobry kierunek – jednocześnie dbamy o czystość, edukujemy i promujemy dobre nawyki. Zależy nam też na ocenie mieszkańców, dlatego zbieramy od nich opinie, aby jeszcze lepiej przygotować się do następnego sezonu – dodaje wiceprezydent stolicy.

Warszawiacy mogą wyrazić swoje zdanie na temat kampanii Dzielnica Wisła: To się nosi nad Wisłą, wypełniając internetową ankietę, dostępną tutaj do 30 września 2018 roku.

Bezpieczne brzegi

W trosce o bezpieczeństwo miasto doświetliło w tym roku najbardziej popularne tereny bulwarów wiślanych. Na odcinku od Płyty Desantu do bulwaru Flotylli Wiślanej dostawiono dodatkowe latarnie. Więcej światła pojawiło się także na deptaku i ścieżce rowerowej wzdłuż bulwaru gen. Pattona. W czerwcu uruchomiona została nadwiślańska placówka Straży Miejskiej, dzięki czemu na brzegach rzeki pojawiło się dodatkowe 20 patroli. Z analizy zgłoszeń, które zostały skierowane do Straży Miejskiej przez mieszkańców, wynika, że liczba przypadków zakłócania porządku publicznego zmniejszyła się ponad dwukrotnie. Dodatkowo, w tym sezonie odpoczywający na plaży Poniatówka i Rusałka mogli korzystać spokojnie z uroków Wisły będąc pod okiem ratowników medycznych. Z kolei wodę i brzegi stale kontroluje policja rzeczna a także WOPR.

Pod szyldem Dzielnicy Wisła prowadzone są nie tylko kampanie edukacyjno-informacyjne, lecz także inne działania animujące przestrzeń – m.in. wydarzenia sportowe i kulturalne. Celem jej powstania była zmiana nastawienia do nadrzecznych terenów, jako przestrzeni wspólnej i otwartej na mieszkańców.

Warszawa wróciła nad Wisłę. Przez ostatnie 11 lat miasto przywróciło rzekę warszawiakom, którzy bardzo zżyli się z tą przestrzenią. Nowe Bulwary Wiślane, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum nad Wisłą, odnowiony port Czerniakowski, sześć miejskich plaż, to tylko niektóre inwestycje miasta, które odmieniło wizerunek Warszawy. Mieszkańcy chętnie korzystają z Warszawskich Linii Turystycznych – rejsu do Serocka i bezpłatnych promów. Rozwinięta również została Warszawska Żegluga Rekreacyjna. Dzięki niej warszawiacy i turyści w sezonie letnim uczestniczą w rejsach łodziami drewnianymi: batami, szkutami, krypami; katamaranem, a uprawiają w sporty wodne, m.in. kajakarstwo, wakeboard czy jazda na desce SUP.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button