Dzięki PiS, Polska najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej! Tęczowy ranking ILGA-Europe

Ranking ILGA-Europe

Ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej i 43 pozycja (wraz z Monako) na 49 w Europie, o to wynik Polski w tegorocznym rankingu ILGA-Europe.

To najważniejszy międzynarodowy ranking mierzący poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Nasz kraj już trzeci raz z rzędu zajmuje niechlubne ostatnie miejsce wśród krajów UE.

Kto notuje gorsze od Polski wyniki? Białoruś, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan.

– Za rządów PiS nie żadnej szansy na podniesienie pozycji Polski w tym rankingu. Polska 2022 to nie jest kraj dla osób LGBT! Z czym spotyka się ta społeczność w naszym kraju za rządów PiS? Nienawiść, systemowa dyskryminacja, pogarda i poniewieranie drugim człowiekiem – komentuje wyniki rankingu poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek. – Nie ma zgody na łamanie praw człowieka w Polsce – dodał

– Dzisiaj homofobia i dyskryminacja stała się elementem polityki rządowej. Pamiętamy na czym budował swoją kampanię wyborczą Andrzej Duda, właśnie na homofobii. Pamiętamy co mówił obecny minister edukacji narodowej, że „to nie są ludzie, ale ideologia”, że nie ma czegoś takiego jak prawa człowieka – mówił polityk.

– Ale mam też wrażenie, że Polska 2022 to Polska pięknych i odważnych ludzi. Politycy zostali w tyle a społeczeństwo idzie do przodu. Jeżeli popatrzymy na badania opinii publicznej to ponad 60 procent Polek i Polaków popiera związki partnerskie, a ponad 40 procent popiera równość małżeńską – ocenił.

Rainbow map 2022 (fot. ILGA-Europe)

Polska homofobem UE – znamy wyniki rankingu ILGA-Europe

– Polska jest krajem, którego prawodawstwo traktuje osoby LGBT+ najgorzej w całej Unii Europejskiej – znamy wyniki ogólnoeuropejskiego rankingu ILGA-Europe mierzącego poziom równouprawnienia osób LGBTI. Polska 3 raz z rzędu na ostatnim miejscu wśród krajów UE. Homofobiczne prawo w Polsce sytuuje nas tuż obok Rosji. Musimy natychmiast zmienić kurs obrany przez polskie władze – sygnalizuje KPH.

13 proc. na 100 możliwych, ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej i 43. pozycja (ex aequo z Monako) na 49. w Europie – to wynik Polski w tegorocznym rankingu ILGA-Europe – najważniejszym międzynarodowym rankingu mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Gorsze od Polski noty zajęło już tylko 5 krajów (o jeden mniej niż rok temu) – Białoruś, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan.

– Polska sięgnęła homofobicznego dna przez ostatnie 6 lat obniżając swoją pozycję w rankingu ILGA-Europe. W 2020 roku spadliśmy na ostatnią pozycję wśród krajów UE, którą konsekwentnie utrzymujemy. Polska jest krajem, którego prawodawstwo traktuje osoby LGBT+ najgorzej w całej Unii Europejskiej sytuując nas tuż obok Rosji. Musimy natychmiast zmienić kurs obrany przez władze konsekwentnie wywierając społeczną presję na polski rząd – stwierdza KPH.

Aktywność obywatelska jako narzędzie służące ochronie wartości demokratycznych, które obejmują prawa człowieka osób LGBT+ – na to uwagę zwraca również dyrektorka ILGA-Europe, Evelyne Paradis:

„Jak ILGA-Europe ostrzegała od lat, ostatnie wydarzenia w Europie dowodzą, że nie możemy popadać w samozadowolenie, gdy polityczne atakowanie mniejszości jest wykorzystywane przez siły antydemokratyczne. Antidotum na samozadowolenie jest działanie. W tej chwili konieczne jest, abyśmy aktywnie promowali równość poprzez tworzenie coraz bardziej solidnych polityk i praktyk, aby upewnić się, że nasze społeczeństwa są naprawdę sprawiedliwe, integracyjne i szanujące wszystkich”.

Prawodawstwo, a nie postawy społeczne – to bada ranking

Publikowany od 2009 roku ranking ILGA-Europe nie opiera się na badaniach opinii publicznej, ale ocenia prawodawstwo oraz praktykę stosowania prawa wobec osób LGBTI. W tym roku poziom równouprawnienia jest mierzony nie w 6, jak do tej pory, a w 7 kategoriach: 1. równość i zakaz dyskryminacji, 2. rodzina, 3. przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, 4. wolności obywatelskie (tj. wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji), 5. uzgodnienie płci i integralność cielesna, 6. prawo do azylu oraz w siódmej, nowej kategorii: integralność cielesna osób interpłciowych. Maksymalnie w rankingu można zdobyć 100 proc.

Kierunek równouprawnienie – pozytywne zmiany w Europie

Po raz 7 pierwsze miejsce w tęczowym rankingu zajęłą katolicka Malta z wynikiem 92 proc. Na podium stanęła również Dania (74 proc.) i Belgia (72 proc.). Ostatnie miejsca zajęły: Azerbejdżan (2 proc.), Turcja (4 proc.) oraz Armenia i Rosja (8 proc). Największy krok w stronę równouprawnienia, w stosunku do roku 2021, postawiła m.in. sąsiadująca z Polską Łotwa (17 proc. w 2021 roku do 22 proc. w 2022), która wprowadziła do Kodeksu karnego orientację seksualną jako przesłankę chronioną. Swój wynik w stosunku do zeszłego roku znacząco poprawiły również Islandia, Francja i Grecja. Zmianę na lepsze widać również w Słowacji (2021: 30 proc., 2022: 34 proc.) i Litwa (2021: 23 proc, 2022: 24 proc.), na tle których Polska z 13 proc. wypada katastrofalnie. Pozytywny trend przed wojną można było zaobserwować również na Ukrainie (19 proc.), która przygotowując się do wejścia do Unii Europejskiej podjęła określone działania na rzecz równouprawnienia osób LGBT+, takie jak zniesienie ograniczeń dot. oddawania krwi przez mężczyzn wchodzących w relacje seksualne z innymi mężczyznami.

Rainbow index 2022 (fot. ILGA-Europe)

Polsko, obudź się!

Przez ostatnie 12 miesięcy, czyli od czasu publikacji zeszłorocznego rankingu ILGA-Europe, Polska pod względem prawodawstwa nie zrobiła absolutnie nic, żeby poprawić dramatyczną sytuację osób LGBT+ żyjących w Polsce. Jak nie było równości małżeńskiej, tak nie ma. Kodeks karny nie chronił i nadal nie chroni osób LGBT+ przed homo- i transfobiczną przemocą. Sadystyczne pseudoterapie konwersyjne nie zostały zakazane. Osoby transpłciowe niezmiennie muszą pozywać swoich rodziców, aby przejść proces uzgodnienia płci. A to tylko kilka przykładów na to, że równouprawnienia osób LGBT+ nie ma.

– Jeżeli nie chcemy być Rosją Unii Europejskiej, to natychmiast musimy podjąć działania na rzecz równouprawnienia osób LGBT+. Potrzebna jest wielka społeczna mobilizacja i presja na władze. Musimy pokazać, że chcemy równych praw dla całego polskiego społeczeństwa. Bez wyjątku i bez podziałów! – apeluje KPH.

Tęczowy ranking ILGA-Europe ilustruje poziom równouprawnienia osób LGBTI (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i interpłciowe) w 49 krajach Europy, w oparciu o dane przygotowane przez europejskie organizacje społeczne działające na rzecz praw osób LGBT+. Analizę danych w Polsce przeprowadziły: Kampania Przeciw Homofobii i Fundacja Trans-Fuzja. Ranking publikowany jest co roku w okolicach 17 maja, na kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii #IDAHOBIT. W ten sposób ILGA-Europe – międzynarodowa organizacja zrzeszająca organizacje LGBT+ w Europie – zwraca uwagę opinii publicznej na palące problemy związane z równościowymi regulacjami prawnymi.
(KPH)

Exit mobile version