POLSKA

Dwóch żołnierzy i ratownik medyczny zatrzymani. Wystawiali fałszywe certyfikaty covidowe

5 osób podejrzanych o przyjmowanie korzyści majątkowych zatrzymane

10 stycznia Żandarmeria Wojskowa zatrzymała 5 osób podejrzanych o przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za wystawianie fikcyjnych zaświadczeń o odbyciu szczepienia przeciw COVID-19.

Chodzi o 2 żołnierzy i 3 osoby cywilne.

Wydział Żandarmerii Wojskowej we Wrocławiu w toku śledztwa, wszczętego na podstawie materiałów własnych, zatrzymał 5 osób. Zatrzymania miały miejsce na terenie województw łódzkiego, małopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

W ramach prowadzonych czynności procesowych żołnierze Żandarmerii Wojskowej przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych, zabezpieczyli przedmioty mogące stanowić dowody w sprawie, zabezpieczyli tymczasowo znaczne ilości gotówki oraz doprowadzili podejrzanych do prokuratury.

Zatrzymani podejrzani są o czyny z art. 228 § 3 kk, art. 271 § 3 kk i art. 286 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk. Grozi im za to kara pozbawienia wolności do lat 10. Sprawa jest rozwojowa.

Tymczasowe aresztowania w sprawie poświadczania nieprawdy w certyfikatach COVID-19

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Wydziału do spraw Wojskowych Żandarmeria Wojskowa zatrzymała 5 osób w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych za nieprzeprowadzenie szczepienia przeciwko COVID-19, a następnie poświadczenie jego odbycia w unijnym certyfikacie. Zatrzymań dokonano 10 stycznia 2022 r. na terenie województw łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego i małopolskiego. Wśród zatrzymanych znalazło się dwóch żołnierzy zawodowych – st. szer. Przemysław Dz. z 1. Pułku Saperów w Brzegu i st. kpr. Tomasz P. z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu oraz ratownik medyczny.

Przestępczy proceder

Postępowanie dotyczy zaistniałego w dwóch placówkach medycznych w Krakowie i w Warszawie procederu przyjmowania korzyści majątkowych w kwotach po 100 zł, w tym od żołnierzy zawodowych, w zamian za odstąpienie od podania szczepionki przeciwko COVID-19 i zniszczenie jej dawki, a następnie wystawienie poświadczającego nieprawdę unijnego certyfikatu. Jak ustalono, w centrach medycznych objętych postępowaniem, od czerwca do listopada 2021 r. wystawiono łącznie około 100 poświadczających nieprawdę certyfikatów szczepień przeciwko COVID-19. W przestępczy proceder były zaangażowane osoby uprawnione do wprowadzania do systemu NFZ E-Zdrowie danych o wykonanych szczepieniach, w tym pielęgniarka.

Zarzuty i tymczasowe aresztowania

Wszystkim zatrzymanym ogłoszono zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze korupcyjnym. Cztery zatrzymane osoby usłyszały również zarzuty dotyczące przestępstw związanych z poświadczeniem nieprawdy w dokumentach oraz oszustwa na szkodę Małopolskiego i Mazowieckiego NFZ. Wobec czterech podejrzanych, w tym st.szer. Przemysława Dz. na wniosek prokuratora, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W stosunku do st. kpr. Tomasza P. prokurator zastosował dozór Policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe w wysokości 8 tys. zł.

Zabezpieczenia majątkowe

Na poczet przyszłych kar i środków karnych, na mieniu czterech podejrzanych – Renaty W., Łukasza Sz., Przemysława Dz. i Piotra D. prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego pieniędzy w gotówce w wysokości po około 50 tys. zł w odniesieniu do każdej z osób.

Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są dalsze zatrzymania.
(gov)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button