CIEKAWOSTKI

Dwa ziemskie żywioły. Banknoty WOŚP 0 Euro w sprzedaży

Pamiątkowy banknot

0 Euro Souvenir to pamiątkowy banknot zaprojektowany przez Jurka Owsiaka i wyemitowany z okazji 31. Finału WOŚP.

Druk nawiązuje do tematu 31. Finału WOŚP – „Żyj zdrowo w zdrowym świecie”.

Banknot ukazał się 29 stycznia w nakładzie zamkniętym 2 000 sztuk. Banknoty można zakupić w symbolicznej cenie 31 zł, a także wylicytować na aukcjach dla WOŚP. Cała kwota z ich sprzedaży wesprze cel 31. Finału WOŚP, czyli walkę z sepsą.

– Znak graficzny 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to dwa ziemskie żywioły. Ziemia oraz wody, morza i oceany — zdrowe, pełne życia i całej mozaiki barw. Ich wielorakość gatunkowa i krajobrazowa niechaj zawsze będzie razem z nami całą swoją pełnią i mocą, i niech zawsze wita nas swoją ogromną żywotnością. Ta grafika jest oficjalną grafiką 31. Finału i to ona wraz z hasłem „żyj zdrowo w zdrowym świecie” jest prezentowana na wszystkich finałowych gadżetach, które towarzyszyły styczniowemu graniu – Jurek Owsiak.

Banknot WOŚP 0 Euro (fot. org.)

Dodatkowo do banknotu dodawana jest jego wersja cyfrowa NFT. W wersji papierowej dołączony jest blankiet z indywidualnymi zaszyfrowanymi danymi w formie zdrapki, który umożliwia darmowe pobranie pierwszego w Polsce kryptobanknotu.

Cena banknotu w wersji podstawowej wynosi 31 zł i nawiązuje tym samym do 31. edycji Finału WOŚP. Dodatkowo została przygotowana wersja premium – GOLD. W tej partii banknoty od numeru 1 do 31 mają nadrukowane złote serduszko WOŚP z lewej strony na awersie i są zapakowane w specjalne, dedykowane etui, z certyfikatem potwierdzającym jego autentyczność i wyjątkowość. Każde etui jest numerowane i własnoręcznie podpisane przez autora projektu banknotu – Jurka Owsiaka oraz dra Szymona Bereskę – prezesa firmy Banknoty Pamiątkowe, która jest emitentem banknotu i wyłącznym przedstawicielem projektu 0 Euro Souvenir w Polsce.

Wyjątkową cechą pamiątkowego banknotu 0 Euro Souvenir jest możliwość przedstawienia na nim wizerunków interesujących miejsc lub rozpoznawalnych postaci, zarówno historycznych, jak i współczesnych, które dotychczas nie znalazły się na banknotach będących w oficjalnym obiegu. Dzięki walorom kolekcjonerskim pamiątka dociera do masowego odbiorcy na całym świecie. Choć banknoty 0 Euro Souvenir nie są środkiem płatniczym i jedynie swoim wyglądem przypominają oryginalne banknoty euro, mają podobne zabezpieczenia, m.in. znak wodny, hologram, mikrodruk czy elementy UV. Banknoty 0 Euro Souvenir powstają z papieru w 100% bawełnianego, w drukarni papierów wartościowych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button