POLSKA

Duchowni Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w Kaliszu potępili spalenie „Statutu Kaliskiego”

11 listopada

– Stanowczo potępiam wszelkie akty antysemityzmu.

Barbarzyństwo, którego dopuściła się grupa chuliganów w Kaliszu, stoi w sprzeczności z wartościami, na których oparta jest Rzeczpospolita. A wobec sytuacji na granicy i akcji propagandowych przeciwko Polsce jest wręcz aktem zdrady – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Duchowni Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w Kaliszu protestują przeciwko wydarzeniom, do których doszło w Święto Niepodległości. Podczas zgromadzenia narodowców m.in. wykrzykiwano tam antysemickie hasła i spalono tekst „Statutu Kaliskiego” – tolerancyjnego dla Żydów przywileju wydanego w XIII w.

„Przerażający antysemicki incydent w Polsce przypomina każdemu Żydowi siłę nienawiści, jaka istnieje na świecie. Jednoznaczne potępienie (antysemickich wydarzeń) przez polskie władze jest ważne i konieczne. Z przyjemnością przyjmuję ich słowa potępienia i oczekuję, że polski rząd podejmie bezkompromisowe działania przeciwko tym, którzy wzięli udział w tym szokującym akcie nienawiści” – napisał minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid.

Zobacz także: Kalisz – „śmierć Żydom”, spalono „Statut Kaliski”. Antyfaszystowski marsz w Święto Niepodległości

Oświadczenia przedstawicieli wspólnot chrześcijańskich w Kaliszu:

„Kalisz od wieków był miastem wielu religii i kultur, które współistniały, szanowały się oraz ubogacały. To dziedzictwo jest dziś dla nas – mieszkańców Kalisza – ważne i stanowi fundament, na którym budujemy dobre relacje między nami oraz pobudza nas do współpracy dla dobra naszej małej ojczyzny ziemi kaliskiej.

Wydarzenia z 11 listopada br., jakie miały miejsce w naszym mieście, są bolesne, gdyż podważają podstawowe wartości ogólnoludzkie i chrześcijańskie jak wzajemny szacunek, dialog i współpraca. Incydent spalenia Statutu Kaliskiego uderza w szczególny sposób w społeczność żydowską. Jest on przejawem antysemityzmu. Wyrażamy nasze współczucie wobec wszystkich osób, które to zdarzenie szczególnie dotyka i rani.

Jako chrześcijanie różnych wyznań i wspólnot kościelnych współistniejących w Kaliszu chcemy budować teraźniejszość i przyszłość naszego Miasta i naszej Ojczyzny w duchu Ewangelii, miłości bliźniego i wzajemnego szacunku.

Kalisz, 13.11.2021

Duchowni Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w Kaliszu”

Zachowania antysemickie w Kaliszu potępił też Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski

– Stanowczo potępiamy zachowania antysemickie w Kaliszu. Takie postawy nie mają nic wspólnego z patriotyzmem. Godzą w godność bliźniego, niszczą ład społeczny i pokój oraz stoją w jawnej sprzeczności z Ewangelią i nauczaniem Kościoła – napisał w imieniu Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski, jego przewodniczący bp Rafał Markowski.
(własne, ekai)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button