SPORTY WALKI

Dubrownik i Paryż. Grand Slam i Puchar Europy w judo: worek biało-czerwonych medali

Judo

W dniu swoich 22 urodzin Angelika Szymańska (-63 kg) zdobyła brązowy medal w Grand Slamie w Paryżu.

Również w sobotę medale wywalczyła Polki startujące w wadze -48 kg w Pucharze Europy w Dubrowniku – srebro Natalia Stokłosa i brąz Paulina Szlachta.

We francuskiej stolicy Angelika Szymańska wygrała przez ippon w eliminacjach z Francuzką Melodie Turpin i w ćwierćfinale z Niemką Sappho Coban. W półfinale doznała porażki z Portugalką Barbarą Timo, ale w walce o brąz pokonała w dogrywce Rosjankę Ekaterinę Valkovą.

To był dopiero 3 start reprezentantki Polski w zawodach rangi Grand Slam. Zadebiutowała rok temu w Budapeszcie, gdzie osiągnęła 1/8 finału. Ten wynik powtórzyła w lutym tego roku w GS w Tel Avivie.

Judoczka Olimpijczyka Włocławek ma w dorobku m.in. srebrne medale Mistrzostw Europy Juniorek w 2018 roku w Sofii i Młodzieżowych Mistrzostw Europy w 2020 roku w chorwackim Porecu.

Angelika Szymańska odnosiła sukcesy w młodszych kategoriach, a także dobrze spisuje się w rywalizacji seniorskiej. W tym sezonie uczestniczka MŚ i ME Seniorek zajęła 3 miejsce w Pucharze Świata w Zagrzebiu i 5 miejsce w Grand Prix również w stolicy Chorwacji.

W 2020 roku była 5 w Mistrzostwach Europy w Pradze. Wygrała też Puchar Świata w Warszawie i to jej 2 taki sukces po zwycięstwie w rumuńskim Cluj w 2019 roku.

W sobotę bardzo dobrze spisały się też Polki w Pucharze Europy w Dubrowniku. W chorwackich zawodach w kategorii -48 kg srebro zdobyła Natalia Stokłosa, a brąz Paulina Szlachta.

Natalia Stokłosa wygrała w ćwierćfinale z Brytyjką Amy Platten, w półfinale z Chorwatką Sarą Matijević i w finale przegrała z Włoszką Sofią Petitto. Z kolei Paulina Szlachta uległa w pierwszej walce Niemce Sarze Ischt, a następnie pokonała Maltankę Katrynę Esposito i Sarę Matijević.

Angelika Szymańska z medalem Grand Slam w Paryżu (fot. pzjudo)

Trzy medale biało-czerwonych w Pucharze Europy w Chorwacji

Z trzema medalami – jednym srebrnym i dwoma brązowym – wracają nasi judocy z Pucharu Europy w chorwackim Dubrowniku. W niedzielę na najniższym stopniu podium stanęła Karolina Miller -70 kg. W tej samej kategorii 7. pozycję zajęła Eliza Wróblewska.

Srebro wywalczyła Natalia Stokłosa, a brąz Paulina Szlachta – obie w wadze -48 kg. W turnieju nad Adriatykiem bardzo dobrze spisała się Karolina Miller, wicemistrzyni Polski kat. -70 kg.

Polska zawodniczka wygrała z Dunką Lauritsen, w ćwierćfinale z Belgijką Femke De Bruyn i o brąz z Rumunką Serafimą Moscalu. Karolina Miller przegrała tylko w półfinale z Chorwatką Karlą Kulić.

Natomiast Mistrzyni Polski Eliza Wróblewska doznała porażki w pierwszym pojedynku z Aleksandrą Samardzić z Bośni i Hercegowiny, a następnie w repesażach pokonała Chorwatkę Luciję Babić i uległa Rumunce Moscalu, z którą wcześniej przegrała także Natalia Nowaczyk.

Podczas niedawnych 65 MP Seniorek Natalia wywalczyła 3 lokatę w Opolu. Brąz w wadze -70 kg zdobyła też Maria Bączek.

Sławomir Smater: zadowolony będę z jednego medalu w Mistrzostwach Świata

– Mamy kilka szans na podium, ale zadowolony będę z jednego medalu w Mistrzostwach Świata w judo kata – mówi Sławomir Smater, trener polskiej reprezentacji. Turniej odbędzie się w dniach 26 – 27 października w Lizbonie.

– O ten jeden krążek też nie będzie łatwo, gdyż konkurencja jest spora. W zawodach wystartują przedstawiciele 27 państw, co jest dużą liczbą jak na czas pandemii – powiedział szef Głównej Komisji DAN Polskiego Związku Judo.

W MŚ startować będzie 14 reprezentantów Polski: Anna Jagiełło – Leszek Piąstka w Kodokan Goshin Jutsu, Bartosz Machna – Dawid Kajdy, Maciej Pudłowski – Anita Pudłowska (Krawczyk), Klaudia Wróblewska – Kacper Rola w Nage No Kata, Beata Sypniewska – Sebastian Gembalczyk w Katame No Kata, Zbigniew Wojtowicz – Jacek Kutyba w Kime No Kata oraz w kategorii młodzieżowej Aleksandra Masternak – Patryk Urban w Nage No Kata.

– Kilka par ma szansę na medal, np. L. Piąstka i A. Jagiełło, B. Machna i D. Kajdy, B. Sypniewska i S. Gembalczyk oraz bardzo mocny duet A. Masternak i P. Urban. Ale jak wspomniałem, rywalizacja zapowiada się interesująco. Sądzę, że wszystkie nasze pary stać na awans do 8 najlepszych, szczególnie po udanym starcie w Mistrzostwach Europy – dodał szkoleniowiec.

W ME w podwarszawskim Józefowie Polacy wywalczyli 9 medali – 1 złoty, 3 srebrne i 5 brązowych.

Do MŚ w Judo Kata w Lizbonie zgłoszonych zostało 216 zawodniczek i zawodników.